Games

Umělá inteligence ve filmu: Sci-fi vs. skutečnost

  • Seriál z roku 1962 The Jetsons se nejvíce přiblížil realitě
  • Sci-fi snímky často slouží jako inspirace pro technologický vývoj
  • Robotické asistenti, chytré domácnosti a další prvky umělé inteligence ve filmech

Pravidelný vývoj technologie neustále poutá pozornost a vyvolává úvahy, jestli sci-fi filmy pouze ukazují míru fantazie scénáristů nebo dokonce předjímají budoucnost. Jedno z takových fascinujících témat je umělá inteligence a její role ve filmu. Ať už hovoříme o palubní počítač HAL 9000, virtuálním asistentovi samotného Iron Mana nebo futuristických domovech v animáku Wall-E, svět sci-fi nás vždy fascinoval vizemi, jak technologie mohou ovlivnit naše každodenní životy. Od počátku nového tisíciletí jsme svědky rychlého vzestupu domácí automatizace, která mění sci-fi představy o chytrých domácnostech ve skutečnost. Do jaké míry jsou sci-fi představy o umělé inteligenci ve filmech skutečností?

Vražedná umělá inteligence HAL 9000 a autonomní domácnost Tony Starka

Vzpomeňme si na film 2001: Vesmírná odysea a záludný palubní přístroj ve filmu Stanleyho Kubricka. Byl schopen kontrolovat a řídit systémy na palubě lodi Discovery One, včetně osvětlení, teploty, životních podmínek posádky a komunikace. Měl schopnost rozeznávat lidskou řeč a komunikovat s posádkou. Zatímco HAL představoval hrozbu v důsledku svého chování, některé aspekty jeho technologie se staly realitou. Dnes máme chytré domácí asistenty, jako třeba Google Home nebo Amazon Echo, které mohou přehrávat hudbu, nastavovat alarmy nebo dokonce poskytnout aktuální informace o počasí a dopravě. Také ve filmu Iron Man 2 byl ukázán dům Tony Starka, který si vytvořil vlastní chytrý domov s inteligentním systémem J.A.R.V.I.S. Tato technologie nám předvedla možnosti automatizace a interakce s umělou inteligencí. Ačkoli ještě nemáme plně autonomní domácnosti, umělá inteligence již v dnešním světě proniká do našich domovů a usnadňuje řadu úkolů.

Dystopický Wall-E

Většina z nás pamatuje film Wall-E, který zobrazuje dystopickou budoucnost, kde je Země zamořena odpadem a lidstvo bylo nuceno opustit planetu. Film nám přináší pohled na život ve vesmírné lodi, kde technologie zajišťuje veškeré každodenní potřeby. Ačkoliv jsme od takového futuristického obrazu ještě vzdáleni, už nyní máme domácí zařízení, která nám mohou usnadnit spoustu činností. Chytré termostaty, robotické vysavače, bezpečnostní kamery či zámky jsou běžnou součástí mnoha domácností. Jedním z propojení jsou i robotičtí asistenti, jako je sám Wall-E nebo jeho přítelkyně Eva. Tyto postavy představují rané formy umělé inteligence, schopné interakce s okolním světem a plnění základních úkolů. Dnes se podobné koncepty umělé inteligence objevují v reálném světě, ať už se jedná o chatboty, virtuální asistenty nebo autonomní roboty.


Chytrý kuchyňský robot z Lidlu si rozumí s Google Asistentem a má skvělé hodnocení

Zprávičky

Jakub Kárník

Jakub Kárníkčtení: 2 minuty (
uložit na později

)čtení: 2 min.

uloženo


uložit na později

2 min.