Games

Toto sú najlepšie skladacie smartfóny, ktoré si na Slovensku môžete kúpiť

Skladacie smartfóny s ohybnými displejmi sa stavajú už aj na slovenskom trhu veľmi žiadanými mobilnými zariadeniami. Ich výber však u nás nie je tak široký ako v zahraničí. Pokiaľ však po takom zariadení túžite, tak toto sú najlepšie skladacie smartfóny, ktoré si môžete na Slovensku kúpiť.

Po otvorení vyklápačky Galaxy Z Flip4 na vás vykukne veľký displej s uhlopriečkou až 6,7 palca. A nie je to len taký obyčajný displej. Ide o ohybný displej, ktorý využíva špičkový Dynamic AMOLED 2X panel. Ten ponúka vysoké FHD+ rozlíšenie, skvelú jemnosť a vďaka vysokému jasu aj pohodlnú čitateľnosť na priamom slnečnom svetle.

Samsung Galaxy Z Flip4 | Zdroj: Miroslav Schwamberg

Vďaka vonkajšiemu displeju s uhlopriečkou 1,9 palcov a rozlíšením 512 x 260 pixelov vykonáte väčšinu úkonov bez toho, aby ste museli smartfón otvoriť, čím dokážete predĺžiť výdrž na jedno nabitie. O tú sa stará 3700 mAh batéria, ktorá sa nabíja buď 25 W káblovým nabíjaním alebo 15 W bezdrôtovým nabíjaním

Samsung Galaxy Z Flip4
Samsung Galaxy Z Flip4 | Zdroj: Miroslav Schwamberg

Výkon zabezpečuje čipset Qualcomm Snapdragon 8+ Gen 1 a 8 GB RAM. O fotografie sa postará kvalitný 12 MP fotoaparát s optickou stabilizáciou (OIS) a sekundárnym ultra-širokouhlým snímačom.  Samsung Galaxy Z Flip4 sa na Slovensku predáva vo fialovej, čiernej, ružovej a modrej farbe od minulého rok za oficiálnu cenu štartujúcu na sume 1099 eur. Tá už však klesla až o polovicu.

Motorola razr 40 ultra má hlavný ohybný LTPO AMOLED displej s 6,9-palcovou uhlopriečkou. Obnovovacia frekvencia je 165 Hz. Rozlíšenie displeja je dnes už klasicé Full HD+, respektíve 2640 x 1080 pixelov. Vonkajší displej prekvapí svojou veľkosťou a jeho uhlopriečka je až 3,6 palcov. Rozlíšenie je 1056 x 1066 pixelov.

Motorola razr 40 Ultra
Motorola razr 40 Ultra | Zdroj: Miroslav Schwamberg

Na vonkajšej strane sa nachádzajú dva fotoaparáty. Primárny je s rozlíšením 12 MP, optickou stabilizáciou obrazu a duálnym PDAF zaostrovaním. Zaujímavý je aj údaj o svetelnosti – f/1.4. Doplnený je o ultra-širokouhlý fotoaparát s rozlíšením 13 MP a automatickým zaostrovaním, takže ho je možné využiť aj na makro fotografie. Selfie fotoaparát pri vnútornom displeji má 32 MP rozlíšenie.

Motorola razr 40 Ultra
Motorola razr 40 Ultra | Zdroj: Miroslav Schwamberg

O výkon sa stará čipset Qualcomm Snapdragon 8+ Gen 1, čo síce nie je najnovšie riešenie, no stále poriadne výkonné. Batéria dostala kapacitu 3800 mAh. To nie je síce veľa, no stále je to historicky najviac spomedzi všetkých razr telefónov. Nabíjať je možné výkonom 30 W pomocou káblového nabíjania a podporuje aj bezdrôtové nabíjanie.

Motorola razr 40
Motorola razr 40 ultra | Zdroj: Miroslav Schwamberg

Motorola razr 40 Ultra je na slovenskom trhu dostupná v troch farebných prevedeniach – Infinite Black (matná), Glacier Blue (matná) a Viva Magenta (vegánska koža). K dispozícii je potom variant s 8 GB RAM a 256 GB úložiskom za cenu 1199 eur.

Telo OPPO Find N2 Flip je v otvorenom stave hrubé len 7,45 milimetra a novinka váži 191 gramov. Vnútorný displej má 6,8-palcovú uhlopriečku. Ide o panel technológie E6 AMOLED so širokouhlým pomerom strán 21:9 a plynulou adaptívnou 120 Hz obnovovacou frekvenciou. Jeho maximálna svietivosť dosahuje 1200 nitov.

OPPO Find N2 Flip
OPPO Find N2 Flip | Zdroj: Tomáš Kanálik

Prednosťou tohto panela je jeho prelomový ohybný pánt, ktorý sa snaží eliminovať viditeľnosť a hmatateľnosť časti, kde sa telefón ohýba. Vonkajšia obrazovka má pomer strán 17:9 a je použiteľná v rozličných prípadoch. Jeho pravidelným používaním dokážete tiež predĺžiť výdrž batérie. Na prečítanie prichádzajúcich upozornení nebude nutné vždy používať primárny vnútorný displej.

OPPO Find N2 Flip
Zobrazovanie notifikácií | Zdroj: Tomáš Kanálik

Výkon zabezpečuje čipset MediaTek Dimensity 9000+, ktorý je vyrábaný moderným 4 nm procesom a údajne aj špeciálne optimalizovaný pre tento smartfón. Prináša taktiež aj podporu 5G mobilných sietí. Plynulé používanie viacerých aplikácií súčasne zaručí prítomnosť 8 GB operačnej pamäte. Interný ukladací priestor má 256 GB, čo by malo postačiť väčšine používateľov.

OPPO Find N2 Flip
OPPO Find N2 Flip | Zdroj: Tomáš Kanálik

Nachádza sa tu aj 4300 mAh batéria, ktorá je vzhľadom na typ konštrukcie pomerne veľká. Vyznačuje sa schopnosťou 44 W nabíjania, aj vďaka technológii SUPERVOOC. Výrobca tvrdí, že pribalený adaptér telefón dobije na 50 % v priebehu 23 minút, pričom 100 % stavu nabitia by ste sa mali dočkať už za menej ako hodinu. Niekoho však môže zamrzieť absencia bezdrôtového nabíjania.

OPPO Find N2 Flip
OPPO Find N2 Flip | Zdroj: Tomáš Kanálik

Skladací smartfón OPPO Find N2 Flip sa na slovenskom trhu predáva v čiernom farebnom prevedení od 20. februára. Cena bola stanovená na 1099 eur

Na rozdiel od vyššie uvedených modelov nie je Galxy Z Fold4 vyklápačkou, ale skladacím smartfónom, ktorý je po otvorení malým tabletom. Začnime parametrami vonkajšieho displeja. Ten má 6,2-palcovú uhlopriečku. Tento Dynamic AMOLED 2X má variabilne meniacu sa obnovovaciu frekvenciu medzi 48 až 120 Hz.

Samsung Galaxy Z Fold4
Samsung Galaxy Z Fold4 | Zdroj: Miroslav Schwamberg

Rozlíšenie tejto obrazovky činí 904 x 2316 pixelov. Po roztvorení zariadenia sa nám naskytne pohľad na jeho vnútorný Dynamic AMOLED 2X displej. Ten sa pýši 7,6-palcovou uhlopriečkou a variabilnou obnovovacou frekvenciu škálujúcou od 1 až po 120 Hz. Rozlíšenie sa nachádza na hodnote 2176 x 1812 pixelov. Maximálna svietivosť činí 1 000 nitov.

Samsung Galaxy Z Fold4
Samsung Galaxy Z Fold4 | Zdroj: Miroslav Schwamberg

Primárny snímač zadného fotoaparátu má rozlíšenie 50 MP a pixely o fyzickom rozmere 2.0 μm. Svetelnosť činí f/1.8. Ide o Dual Pixel snímač s optickou stabilizáciou obrazu. Výsledné fotografie sú v 12 MP rozlíšení. Tomuto fotoaparátu sekunduje ultra širokouhlý snímač s 12 MP rozlíšením, 1.12 μm pixelmi a clonou f/2.2.

Samsung Galaxy Z Fold4
Samsung Galaxy Z Fold4 | Zdroj: Miroslav Schwamberg

Trojicu uzatvára 10 MP teleobjektív s 1.0 μm pixelmi, optickou stabilizáciou obrazu a trojnásobným optickým priblížením. Pod vnútornou obrazovkou je umiestnený 4 MP “selfie” senzor s clonou f/1.8. “Selfie” fotoaparát nachádzajúci sa na vonkajšom displeji je viditeľný a má rozlíšenie 10 MP a svetelnosť f/2.2.

Samsung Galaxy Z Fold4
Samsung Galaxy Z Fold4 | Zdroj: Miroslav Schwamberg

O výkon zariadenia sa stará čipset Qualcomm Snapdragon 8+ Gen 1 spolu s 12 GB LPDDR5 RAM. Pre dáta je k dispozícii 256 až 512 GB interného ukladacieho priestoru typu UFS 3.1. Výdrž zabezpečí 4 400 mAh akumulátor s podporou technológie Super Fast Charging, respektíve Fast Wireless Charging 2.0. Galaxy Z Fold4 ponúka aj možnosť reverzného nabíjania.

Samsung Galaxy Z Fold4
Samsung Galaxy Z Fold4 | Zdroj: Miroslav Schwamberg

Smartfónu dokonca nechýba ani podpora pera S Pen, ktoré však nie je integrované priamo do tela zariadenia. Cena Samsung Galaxy Z Fold4 štartovala minulý rok po príchode na slovenský trh na sume 1799 eur. Po necelom roku od uvedenia na trh je cena samozrejme klesla v niektorých obchodoch aj o stovky eur.

Náš tip

Sociálna sieť od Meta s názvom Threads prichádza. Príde aj do Európy?

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *