Games

Test Samsung Galaxy Buds Pro: Silná konkurencia Airpods Pro?

Samsung je na trhu s malými Bluetooth slúchadlami už nejakú dobu. Každú chvíľu prináša trochu lepšiu a lepšiu verziu svojich predchádzajúcich slúchadiel. Bez ostychu môžem povedať, že slúchadlá Samsung Galaxy Buds Pro sú tie najlepšie z ponuky výrobcu Samsung. Síce ich nemôžem porovnať so slúchadlami Galaxy Buds Live, viem ich porovnať s predchádzajúcimi Galaxy Buds+.

Za ten čas, od kedy vyšli Galaxy Buds+ sa toho zmenilo veľa. Samsung si vyskúšal nový dizajn na Galaxy Buds Live, ale keďže mnohým ľuďom nesedel, rozhodol sa ho skĺbiť práve s Galaxy Buds+, ktoré boli veľmi obľúbené. Približne tak nejako vznikli najnovšie Galaxy Buds Pro, ktoré ponúkajú to najlepšie z oboch modelov.

Balenie: Typické pre Bluetooth slúchadlá

V krabičke sa žiadne prekvapenie nenachádza. Nájdete tam len slúchadlá vo svojej kolíske, dve páry gumičiek (malé a veľké), nabíjací kábel a zopár papierikov. Som rád, že sa Samsung vrátil k dvom párom, pretože pri teste Galaxy Buds Live našiel kolega Miro len jeden pár náhradných gumičiek. Avšak na druhú stranu, Galaxy Buds Live sa nestrkajú hlboko do ušných kanálikov.

Mimochodom, oceňujem ilustráciu, ktorú dal Samsung do krabičky – pomôže vám totiž so správnym usadením slúchadiel. To bolo niečo, čo som pri prvom použití ignoroval a prvé hodiny testovanie som tak zažíval nepríjemné pocity v uchu. Slúchadlá som si dal do ucha v takmer 45° uhle, čo ako môžete vidieť na obrázku nie je správna poloha.

Dizajn: Čo vznikne pri spojení Buds+ a Buds Live?

Príde mi to, ako keby boli Galaxy Buds Live taký dizajnový prototyp. Ľuďom sa možno fazuľkový dizajn nepáčil a tak si v Samsungu povedali, že do toho zakomponujú dizajn populárnych Buds+, kto vie? Výsledkom je to, že krabička je z vonku rovnaká ako pri Buds Live, dokonca aj rozmermi. Trochu však pribrala na váhe a dôvod nájdete po otvorení.

Jej dizajn z vnútra je zaujímavý. Tvar a umiestnenie slúchadiel je na prvý pohľad mätúce, rovnako ako to bolo pri Buds Live. Aby si krabička udržala 472 mAh batériu, akú má aj tá od Buds Live, musela si prejsť zvláštnym faceliftom. Mám na mysli ten zvláštny hrboľ, ktorý sa nachádza za slúchadlami. Keďže sú Buds Pro väčšie a hrubšie ako Buds Live, niekam sa musela zvyšná kapacita posunúť. Áno, práve na to slúži ten hrboľ. Moju teóriu potvrdzuje video nižšie, v ktorom iFixit rozobrali Samsung Galaxy Buds Pro:

Z krabičky zmizol aj nápis L a R, teda skratka umiestnenia ľavého a pravého slúchadla. Z krabičky mám rovnaký pocit, aký opisuje aj kolega Miro vo svojej recenzii Galaxy Buds Live. Dá sa teda povedať, že krabičky sú si asi na 80 % totožné. Koniec koncov, podobnú vec urobil Samsung aj pri starších Galaxy Buds a Buds+.

 

Lesklý povrch je trochu sklamanie

Slúchadlá sú strašne lesklé a doslova sa v nich vidíte, akurát trochu skreslene, keďže je ich plocha zaoblená. Vidno na nich odtlačky prstov, časom možno bude vidno aj škrabance a tak. Ak vám tieto veci vadia, určite siahnite po čiernej verzii, kde to až tak nebudete vidieť. Slúchadlá sú dostupné v troch farebných verziách:

  • Čierna
  • Fialová
  • Strieborná

Zo všetkých modelov radu Galaxy Buds, sú Galaxy Buds Pro najväčšie a skoro najťažšie. Ich váha sa rovná váhe Galaxy Buds+. Tie som pri nosení takmer necítil a podobná situácia je aj pri týchto, avšak tieto už trochu cítite. Je to aj kvôli tej časti, ktorá z konštrukcie trochu vytŕča dovnútra do ucha.

Kde je aktívne potlačenie okolitých zvukov?

Veľmi som sa tešil na to, ako si konečne vyskúšam slúchadlá od Samsungu s potláčaním okolitých zvukov. Kým pri Galaxy Buds Live sa takmer žiadne potlačenie okolitých zvukov nekonalo, čakal som, že Pro model to zvládne lepšie. Nezvládol. Už pri prvom nasadení som si vravel, že stále počujem takmer rovnako ventilátor svojho počítača, ako pri iných slúchadlách. Trochu ho tlmia, ale to je pravdepodobne dizajnom, teda len pasívne.

Na oficiálnej anglickej produktovej stránke sa Samsung chváli tým, že tieto slúchadlá odizolujú aj hluk autobusu. Veľmi rád by som si to skúsil, ale keďže je doba, aká je, tak prakticky nikde nechodím a nemal som tú možnosť ich skúsiť v autobuse. Avšak ak neodizolujú ventilátor ani na 50 %, tak určite neodizolujú hluk motora vo vnútri auta/autobusu.

Galaxy Buds Pro, Galaxy Buds+, AirPods Pro

Tak som skončil sklamaný, podobne ako kolega Miro, keď testoval Galaxy Buds Live. Samsung skrátka je v tejto oblasti ešte stále na míle vzdialený od konkurencie ako AirPods Pro alebo Sony WF-1000XM3. Skrátka som túto funkciu zapínal a vypínal stále dookola na rôznych miestach, aby som počul či vie niečo izolovať, ale nie. Nikdy nebolo počuť žiaden rozdiel. Prepínal som aj medzi nízkou a vysokou úrovňou, ale stále nič. Samsung, chceli sme od tebe len jedno – funkčné ANC.

Avšak aspoň sa vrátila funkcia Okolité zvuky alebo Ambient Sound. Tá vám umožní zosilniť zvuky okolia. Dostali aj novú možnosť Rozoznať hlas a táto funkcia robí presne to, čo vraví jej názov. Keď ju povolíte a slúchadlá započujú hlas, tak do sekundy zapnú funkciu Okolité zvuky a následne 10 sekúnd po skončení konverzácie ju vypnú. Verím, že táto funkcia sa hodí každému, kto pracuje doma alebo v kancelárií a počúva pri tom hudbu, ale zároveň chce počuť, ak k nemu príde nejaký kolega alebo člen rodiny sa porozprávať.

Aplikácia Galaxy Wearable si prešla malým redizajnom

Už po prvom pripojení som si všimol výrazné zmeny v aplikácii Samsung Wearable. Zmenili sa ikonky, hlavne ich dizajn a známy prepínač ekvalizéru sa presunul do osobitnej kategórie. Namiesto neho sa na vrchu nachádza prepínač Potlačenia okolitých zvukov alebo Okolité zvuky. V strede je možnosť vypnuté, ktorá vypne obe funkcie.

Galaxy Buds Pro menu

Prítomná je aj funkcia Blokovať dotyky. Tá sa mi zišla hlavne v prvé dni, kedy som si na tvar Galaxy Buds chvíľu zvykal a sem-tam sa mi mojou nešikovnosťou objavil náhodný dotyk. Po čase som si zvykol ako chytať slúchadlá a tak už sa mi tieto dotyky nestávali.

Ekvalizér ponúka len prednastavené profily

Ponuka Ekvalizér vám umožňuje upraviť si štýl prehrávania. Máte radšej basy alebo výšky? Tak presne tu si to nastavíte. Stále tu však nájdete len 6 prednastavených profilov, z ktorých som si najviac obľúbil Dynamický profil. Tak ako väčšina ľudí pri akýchkoľvek Samsung slúchadlách. Avšak oceňujem, že slúchadlá už majú výraznejšie basy, než Galaxy Buds+, ktoré som mal možnosť skúšať. Pri Buds+ nepomohlo ani Zvýraznenie basov, kým pri Buds Pro ho využijete, hlavne ak počúvate žánre ako rap alebo hip-hop. Pre všetky ostatné je tu Dynamický profil.

Galaxy Wearable Ekvalizér

Ďalej tu nájdete možnosť s názvom Čítať nahlas oznámenia, ktorá vám umožní presne to, čo je jej názov. Umožňuje vám čítať prakticky všetky nastavenia, aplikácia nemá obmedzený výber.

Ponuka Rozšírené vám umožní vylepšiť zvuk, ak máte oslabený sluch na jednom z uší – môžete si nastaviť vyváženie zvuku doprava alebo doľava. Nakoniec je tu ešte funkcia Ľahké pripojenie slúchadiel, ktorá umožní zariadeniam Samsung ľahko a rýchlo sa pripojiť k slúchadlám. Samsung však varuje, že sa môže stať to, že sa vám na slúchadlá pripojí niekto iný a bude ich ovládať.

 

Samsung zariadenia si tu nájdu aj kategória Laboratória a v nej Herný mód, ktorý zníži odozvu slúchadiel približne o polovicu.

Funkcia Hľadať moje slúchadlá vám umožní spustiť hlasité melódie, aby ste našli svoje slúchadlá. Môžete si vybrať či ide len o jedno konkrétne slúchadlo alebo o obe. Samsung zariadenia majú aj výhodu podpory aplikácie Samsung SmartThings Find. Tá vám zobrazí približnú polohu slúchadiel na mape na základe poslednej polohy, kedy boli pripojené k mobilu.

Galaxy Wearable nájdi slúchadlá

Nakoniec je tu ešte možnosť Resetovať nastavenia slúchadiel v ponuke Všeobecné.

Samsung Galaxy Buds Pro – Kvalita zvuku, dotykové plochy a oneskorenie zvuku

Pri slúchadlách s cenovkou cez 200 € čakáte jeden z najlepších ak nie najlepší zvuk, však? Tak ten presne aj dostanete. K zvuku nemám žiadne výhrady, práveže Samsung chválim, že od Buds+ zakomponoval do Buds Pro aj kvalitné basy. Videl som totiž množstvo používateľských recenzií, ktoré sa sťažovali na slabšie basy. Podľa mňa boli skôr také akurát, avšak chápem, pri niektorých basovejších pesničkách nemali ten správny úder. Toto už neplatí pre Buds Pro a už vôbec nie, ak si zapnete v aplikácií profil Zosilnenie basov.

Buds Pro

Každé brnknutie na gitarovú strunu som prežíval tak, ako keby bol ten hráč priamo pri mne. To isté platí aj pre basový bubon, kde ten úder bolo poriadne cítiť. Skrátka zvuk je tu rozhodne na úrovni.

Ak by som mal zariadenie s One UI 3.1, dočkal by som sa ešte kvalitnejšieho priestorového zvuku. Pre ten umiestnil Samsung na vrch slúchadiel dierky, ktoré ako keby tiahnú vzduch dovnútra. Výsledkom má byť práve presnejší a kvalitnejší priestorový zvuk. Za vysokú kvalitu zvuku vďačím aj 11 mm dvoj-kanálovému basovému reproduktoru spolu s 6,5 mm výškovým reproduktorom.

Ako som spomínal vyššie, zo začiatku som si myslel, že dotykové plochy sú nadpriemerné veľké pretože som dosť často zažil náhodný dotyk. Avšak po čase som sa naučil ich správne chytať (za vrchný a dolný okraj) a náhodné dotyky sa už nestávali. Keď som sa snažil identifikovať odkiaľ-pokiaľ ide dotyková plocha, zistil som, že sa nachádza len na prednej, rovnejšej časti.

Povšimnuteľné oneskorenie zvuku

Taktiež som bol zvedavý na odozvu týchto slúchadiel. Pamätám si akú odozvu majú Galaxy Buds+ a tak som bol zvedavý, čo sa za rok v tejto oblasti zmenilo. No poviem vám, že prakticky nič. Skúsil som si sledovať videá a hrať hry, v ktorých sa strieľa, aby som vedel ako na tom sú. Vo videu je vidieť miniatúrne oneskorenie, ktoré sa v číslach rovná okolo 100-150 ms.

Buds Pro

Podobne to bolo aj pri Galaxy Buds+. Hovoríme o oneskorení na mobile, ktorý nie je Samsung, resp. to platí aj pre počítač. Mobily Samsung využívajú špeciálny kodek od Samsungu, ktorý dokáže znížiť oneskorenie.

Pri hre na počítači so strieľaním som si skúsil opakovanú paľbu z pištole. Strieľal som približne dvakrát za sekundu a opakovane, kým som nevystrieľal zásobník. Ku konci, keď už mi došli náboje a zbraň nevystrelila, som ešte počul v ušiach posledný výstrel.

 

To odpovedá práve vyššie spomínanému oneskoreniu, ktoré presahuje 100 ms. Je to lepšie, než pri lacných slúchadlách, kedy to oneskorenie je takmer trojnásobné. Avšak oproti Galaxy Buds+ žiaden posun.

Batéria a nabíjanie

Samsung Galaxy Buds Pro majú rovnakú batériu, ako predošlo Galaxy Buds Live. Teda 472 mAh v krabičke a 61 mAh na slúchadlo. To by vám malo optimálne vydržať na takmer štyri nabitia, ale realita je niekde okolo tri a pol. Slúchadla vám na jedno nabitie poslúžia až na približne 7 hodín hrania pri vypnutom potlačovaní zvukov okolia. Ak ho zapnete alebo budete neustále používať Okolité zvuky, tak sa dostanete na hodnotu okolo 5 hodín.

Krabička na slúchadlá podporuje rýchle nabíjanie a výrobca sľubuje, že po 5 minútach získate dosť energie na to, aby slúchadlá pripravila na hodinu prehrávania. Musím sa priznať, že tento detail som si neoveril, takže vychádzam z údajov výrobcu. Avšak ak to tak je, tak by to malo presvedčiť aj tých najväčších odporcov Bluetooth slúchadiel. Tí sa častokrát sťažujú na to, že Bluetooth slúchadlá sa pomaly a dlho nabíjajú a že je to otravné.

Galaxy Buds Pro nabíjanie

Krabička taktiež podporuje aj bezdrôtové nabíjanie prostredníctvom bezdrôtovej nabíjačky s Qi nabíjaním. Použiť taktiež môžete akúkoľvek vlajkovú loď s reverzným bezdrôtovým nabíjaním. Nakoľko moja Mi 9-ka niečo také nepodporuje, neotestoval som to.

Krabička ako taká, sa z totálneho vybitia nabije na 100 % približne za hodinu a pol.

Samsung Galaxy Buds Pro: Záverečné hodnotenie

Samsung Galaxy Buds Pro sú skutočnou evolúciou v porovnaní s minuloročnými Buds Live aj Buds+. Ponúkajú vyššiu kvalitu zvuku od oboch, lepšiu výdrž batérie než Buds Live (nie však väčšiu než Buds+) a kompaktnejší dizajn než Buds+.

Sklamaním je opäť ANC, tak ako tomu bolo aj pri Buds Live. Samsung, poprosíme kvalitnejšie ANC nabudúce, okej? Na Apple a jeho AirPods Pro sa to vôbec nechytá.

Za zmienku stojí aj pekný, avšak nemotorný dizajn slúchadiel. Trvalo mi dlho, kým som si prestal ničiť uši a tlačiť slúchadlá do uší na dĺžku, namiesto toho, aby som ich dal na výšku.

Ak po nich túžite, tak vám odporúčam aspoň počkať možno pol roka, kým im klesne cena približne na 150 €. Vtedy to bude prijateľnejšia kúpa.

Konkurencia

Sony WF-1000XM3

Nedá mi nespomenúť Sony WF-1000XM3, ktoré možno nevyzerajú tak štýlovo ako Galaxy Buds Pro, ale majú funkčné ANC a skvelou novinkou je aj NFC. To vám umožní rýchlejšie spárovanie so slúchadlami.

sony wf-1000xm3

Čo sa vám nemusí páčiť je ich dizajn a veľkosť. Slúchadlá od Sony majú o dosť väčšiu konštrukciu krabičky, aj slúchadiel samotných. Pri dizajne jednoznačne vyhrávajú Buds Pro.

Osobne som neskúšal Sony slúchadlá, ale vraj majú kvalitnejší zvuk + priestorový zvuk pre každého, nie len pre Samsung zariadenia.

Apple AirPods Pro

Ani s týmito slúchadlami nemám osobnú skúsenosť. No má ich pár ľudí v okolí a tí tvrdia, že ANC funguje skvele, takže aj AirPods Pro v tejto oblasti vyhrávajú. Samsung Galaxy Buds Pro podľa internetu vyhráva v kvalitne zvuku a v dizajne nad AirPods Pro. V každej inej oblasti buď prehráva alebo je na tom rovnako. Avšak AirPods Pro majú trochu vyššiu cenu.

AirPods Pro

Parametre:

Rozmery a hmotnosť 20,5 x 19,5 x 20,8 mm, 6,3 g (slúchadlo) 50 x 50,2 x 27,8 mm, 44,9 g (nabíjacie puzdro)
Reproduktor 11 mm membrána
Mikrofóny 3 mikrofóny (2 vonkajšie, 1 vnútorný)
Kapacita batérie 61 mAh (slúchadlo) 472 mAh (nabíjacie puzdro)
Doba prehrávania 5 hod / celkovo 17 hod s ANC, Okolitými zvukmi alebo Bixby Voice Wake-up

7 hod / 24 hod celkovo bez ANC, Okolitých zvukov alebo Bixby Voice Wake-up

Nabíjanie 5 min. rýchleho nabíjania = 1 hod prehrávania, Bezdrôtové nabíjanie Qi
Konektivita Bluetooth 5.0 Kodek: Scalable (Samsung proprietary), AAC, SBC
Kompatibilita Android 7.0 alebo novší, aspoň 1,5 GB RAM
Vodoodolnosť IPX7

Plusy

  • Vysoká vododolnosť (IPX7)
  • Pekný dizajn, kompaktná krabička aj slúchadlá
  • Kvalitný zvuk
  • Funkcia Okolité zvuky je späť (a je lepšia ako pri Buds+)
  • Konečne poriadne basy
  • Priestorový zvuk a Herný mód (avšak len pre Samsung zariadenia)

Mínusy

  • Môžu vám spôsobovať bolesti v uchu
  • Tie sú spôsobené zvláštnym dizajnom vnútornej strany (avšak potrebným pre veľkú batériu)
  • ANC prakticky neexistuje
  • Odozva vám môže prekážať pri hrách, pri videách už menej
  • Lesklý povrch slúchadiel, zachytáva odtlačky
  • Ekvalizér len s prednastavenými profilmi
  • Drahšie od Galaxy Buds+ a s nižšou výdržou batérie

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *