Games

Squadron 42 je dokončen, vývojáři ladí detaily » Vortex

Od oficiálního potvrzení, že se hra Star Citizen od vývojářů ze studia Cloud Imperium Games dočká příběhového části nazvané Squadron 42, uplynulo už neuvěřitelných 11 let. Kampaň byla slíbena v rámci původní kampaně na Kickstarteru, projekt ale neměl prioritu a když o něm Chris Roberts mluvil, vždy jen mlhavě a neurčitě. Informace se samozřejmě začaly postupem let zpřesňovat, dočkali jsme se několika podrobných videí rozebírajících tehdy aktuální stav hry a fanoušci se mimo jiné těšili na plejádu hollywoodských herců, kteří přislíbili svou účast a budou vystupovat v předních rolích. S přihlédnutím k tomu, že dokončena není ani hlavní hra však mohli hráči tak trochu zapomenout, že Squadron 42 vzniká, a právě proto se lidé z Cloud Imperium ozvali, aby nechali opět nahlédnout pod pokličku a přišli s důležitým potvrzením – hra je ve smyslu obsahu a  funkcí dokončena. Musí však ještě projít fází postupného odlaďování detailů a vylepšování všech aspektů, aby se střetla nejen s očekáváním hráčů, ale hlavně nastavenými standardy vývojářů. Z toho důvodu zatím není známo pevné datum vydání, video ale stojí za zhlédnutí, i kdybyste nepatřili ke kovaným fanouškům Star Citizenu.

Video bylo zveřejněno v rámci proběhnuvšího CitizenConu a nabízí pohled nejen na působivou úvodní cutscénu, ale také na dlouhé herní segmenty s komentářem vývojářů. Obsahuje také krátké vystoupení Chrise Robertse, který potvrzuje výše uvedené a předává slovo game directorovi Richardovi Tyrerovi. Na herních záběrech je pak možné sledovat například vesmírný souboj, který bude přirozeně vycházet z „velkého“ Star Citizenu, ale má nabídnout hráčům spíše filmovější a intenzivnější zážitek i s přihlédnutím k tomu, že nepůjde o hlavní náplň hry. S vlastní lodí nicméně budete moci létat a bojovat nejen ve vesmíru, ale také nad povrchem planet, což – nutno uznat – působí po všech stránkách dobře. Ozvučení, efekty, detaily kokpitu i nejrůznější otřesy vytváří celkově velmi silnou atmosféru a působí i v kombinaci s detailním prostředí velmi dobře. Hra se bude nicméně odehrávat i na planetách, mimo loď, čímž začíná delší ukázka first person segmentu.

Nejsme jediní, kdo na mnoha místech vidí za Squadron 42 určitou inspiraci hrami jako Half-Life. Podtrhuje to nejen barevná paleta, ale například první nástroj, kterému se vývojáři ve videu věnují delší chvíli. Jde o pistoli podobný gadget, nazvaný Military Multi-Tool, který připomíná gravitační pušku ze zmíněného Half-Life. Vývojáři z Cloud Imperium pak svůj nástroj implementují podobně jako lidé z Valve a nechají hráče pomocí něj řešit prostorové hádanky založené na fyzice. Opět, nejde o nic třeskutě originálního, ale pokud je alespoň zčásti pravda, co říkají vývojáři – zejména tu část o unikátních hádankách podle daného místa – mohlo by jít o příjemné zpestření hratelnosti. Ta bude však podle očekávání naplněna především akcí.

Zdroj: Cloud Imperium Games

Jedna z prvních přestřelek demonstruje například zničitelné prostředí, přehledný systém lootování, realistické zaměřovače nebo taktickou minimapu, která by měla sloužit pro lepší orientaci v prostředí. Přiznejme si, že hra ještě neběží zcela plynule, ale pokud jde o pocit ze střelby, prostředí nebo zvuků, opět nepůsobí vůbec špatně. Vývojáři si dali rovněž záležet, aby veškerá interakce s prostředím – a to včetně úkonů prováděných zcela mimo boj – byla adekvátně rozanimovaná a dopady akcí mohli hráči sledovat v prostoru kolem sebe. Ať už jde o manipulaci s nejrůznějšími předměty nebo třeba obligátní otáčení kovovým kolem tam a zpět, které pohybuje velkými segmenty před vámi.

Dále se vývojáři věnovali navození zmiňované filmovosti, takže ukázali nejen velmi organicky vypadající části ve hře, ale nechali nahlédnout i do motion capture studia. V něm se postupně mihli herci jako Gary Oldman, Gillian Anderson, Mark Hamill, John Rhys-Davies nebo Mark Strong, kteří i po letech fungují jako obří lákadlo, proč se o Squadron 42 zajímat. Vývojáři navíc neustrnuli a podobu herců a hereček, kterou představovali před několika lety, významně vylepšili. Týká se to samozřejmě i vedlejších postav, na nich je ale upřímně patrné, že nedostali tolik péče, aby bylo vše na stejné úrovni. Z dalších záběrů je pak jasně patrné, že aktuální období finálního přežehlování jednotlivých částí hry bude muset být velmi pečlivé, protože hra na prezentovaných záběrech skutečně není plynulá, zvlášť když se jedná o segmenty, kde je víc objektů či dalších postav. Žádným datem vydání se ale vývojáři očividně nestresují a Roberts v závěru potvrzuje, že až datum stanoví, hráči se to obratem dozví.

Jak dlouho budeme čekat? Rok? Dva? A vyjde hra vůbec? Pokud jste měli podobné otázky – a já je s vámi sdílím – nyní se skutečně zdá, že by kolosální projekt jménem Squadron 42 skutečně mohl být na cílové rovince.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *