Games

Split-screen Baldur’s Gate III může na Xbox Series S dorazit později » Vortex

Minulý týden přinesl během Gamescomu magazín Eurogamer obří rozhovor s Philem Spencerem, který pokryl snad vše kolem Xboxu. Jedním z témat byly i konzole Xbox Series X a Xbox Series S a problémy vývojářů v Larian Studios, kteří zápolili se split-screenem na slabší konzoli. Spencer uvedl, že se s vývojáři sešel a společně probírali, jak tento problém vyřešit. Nedlouho poté bylo poměrně překvapivě oznámeno, že Baldur’s Gate III nakonec vyjde na Xbox Series ještě letos, ovšem na Xbox Series S bude chybět právě split-screen. Nemusí to však znamenat finální stav.

Absence split-screenu ve verzi pro Xbox Series S znamená významný rozdíl mezi verzemi, což může být vnímáno jako ohýbání podmínky, že každá hra musí vyjít na oba modely konzole Xbox Series. To vedlo i k otázkám, zda se podobných situací v budoucnu nedočkáme coby hráči více, pokud by se vývojáři rozhodli v podobném duchu sami vyjednávat. V tomto případě je možné, že Baldur’s Gate III nahrává jeho popularita už jen na PC, čili se o tento titul Xbox s největší pravděpodobní zkrátka nechce nechat připravit. Microsoft už nicméně v návaznosti na četné dotazy tázající fanoušky ujistil, že oznámení a samotné vydání rozhodně neznamenají konec snažení a že se budou společně s Larian Studios nadále snažit, aby dokázali split-screen nakonec nabídnout i hráčům na Xbox Series S později. Už dříve Microsoft v této souvislosti vývojářům asistoval, čímž bylo vyloučeno, že nejde o exkluzivitu pro PlayStation 5, ale dosud nebyli úspěšní.

Vraťme se ovšem krátce i k prvnímu velkému patchi, který dorazil o víkendu. Ten opravil více než 1000 chyb, ale také upravil balanc, plynutí hry a nejrůznější vizuální chyby a také došlo na další různé dolaďování. Vývojáři zmínili například opravu předmětů, které nedodržovaly gravitační zákony, vševidoucích NPC nebo nespuštění romantické scény se Shadowheart, což určitě řadu hráčů nemálo trápilo. Tento patch je nicméně natolik obrovský, že vývojářům ani nestačil rozsah příspěvků na Steamu, když o jeho vydání a obsahu chtěli informovat hráče. Ani zde nemá smysl z tohoto dlouhého seznamu některé body vybírat, proto si je můžete přehledně a vcelku projít přímo na oficiálních stránkách hry. Patch 2 už je na cestě a měl by zahrnovat například zlepšení výkonu, o něm však bude více informací až před vydáním.

Vývojáři si v souvislosti s vydáním patche připravili i malé shrnutí a zajímavé statistiky. Za necelý měsíc od vydání na PC, tedy od 3. srpna, hráči ve hře dohromady strávili přes 200 milionů hodin, což je v přepočtu více než 22 tisíc let, jak podotkli sami vývojáři. V tuto chvíli je nejoblíbenější třídou Paladin, jehož následuje Sorcerer, zatímco Cleric se drží na konci žebříčku a cenu za popularitu zatím nezíská. Z hlediska rasy jsou v oblibě především lidé a elfové, které následují i půlelfové, oproti nim jsou trpaslíci, gnómové, githyanki a půlčíci. „Chápeme to, nejsou to zrovna ti nejvíc éteričtí krasavci v Realms, ale i tak by dali dohromady skvělou metalovou kapelu,“ komentují vývojáři preference hráčů. Na závěr, respektive před samotným vyčerpávajícím seznamem opravených chyb, poděkovali hráčům za hraní hry, zatímco se zabývají dalšími opravami.

Baldur’s Gate III vychází 6. září na PlayStation 5, pro majitele předběžného přístupu pak už 3. září. Více o hře naleznete v našem archivu.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *