Games

SOI varuje: Na Slovensku sa predáva Chromecast, ktorý je nebezpečný pre vaše zdravie

Je celkom bežné, že na trhu sa objaví elektronika, ktorá môže byť svojím vyhotovením rizikom pre zdravie. Menej bežné je, že ide o známeho výrobcu. Slovenská obchodná inšpekcia teraz na svojich oficiálnych stránkach varuje pred produktom spoločnosti Google, ktorý by mohol byť hrozbou pre zdravie používateľa.

Google Chromecast 4 môže byť rizikom pre zdravie

Produktom, pred ktorým inšpekcia varuje, je zariadenie Google Chromecast 4 with Google TV s modelovým označením GZRNL. Ide o streamovacie zariadenie, ktoré umožňuje prehrávať obsah zo smartfónov, tabletov alebo počítačov na televízore alebo monitore. Zariadenie sa pripája k televízoru pomocou HDMI portu a k internetu pomocou Wi-Fi siete.

Google Chromecast 4 | Zdroj: soi.sk

Ide o novú generáciu, ktorá podporuje 4K rozlíšenie a obsahuje predinštalovaný operačný systém Google TV, ktorý poskytuje prístup k širokej škále streamovacích služieb, ako sú Netflix, HBO Max alebo Disney+.  Na trh sa dodáva s diaľkovým ovládačom a nabíjacím adaptérom v balení. A práve ten je príčinou hrozby.

Google Chromecast 4
balenie | Zdroj: soi.sk

Hrozbou je len nabíjací adaptér v balení

Ide totiž o americkú verziu zariadenia v bielom prevedení, ktorá sa v niektorých slovenských internetových obchodoch predáva s originálnym adaptérom s koncovkou určenou na americký typ elektrickej siete. Kvôli tomu je do balenia ako redukcia pribalený dodatočný adaptér – menič napätia z 230 V na 110 V. Ako je vidieť na fotografiách z kontroly, tak môže byť potencionálnym rizikom pre zdravie.

Google Chromecast 4
Redukcia | Zdroj: soi.sk

V dôsledku nedostatočného konštrukčného vyhotovenia pribaľovaného adaptéra sú pri zasúvaní/odpájaní originálneho adaptéra do pribaľovaného adaptéra prístupné živé časti. Ak by sa ich používateľ dotkol, tak by mohol byť zasiahnutý elektrickým prúdom. Samotné zariadenie Google Chromecast 4 je však v poriadku, takže stačí zakúpiť dodatočný nabíjací adaptér s koncovkou pre európske siete.

Google Chromecast 4
Problematická časť | Zdroj: soi.sk

Náš tip

Takto sa nás snažili podvodníci oklamať na Facebooku. Na toto si dávajte pozor

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *