Games

Snapdragon 8 Gen 3 přijde ve dvou verzích!

  • Qualcomm už za měsíc představí Snapdragon 8 Gen 3 
  • Poprvé by se měl objevit v řadě Xiaomi 14 
  • Vypadá to, že se nakonec dočkáme dvou verzí 

Už za měsíc by měl Qualcomm na své konferenci oficiálně uvést nový čipset Snapdragon 8 Gen 3, který se takřka jistě poprvé objeví u řady Xiaomi 14. Tu čínský gigant představí v Číně už v listopadu. Pokud by dodržel loňský harmonogram, v Evropě bychom se dočkali na veletrhu MWC v únoru. Nyní však vyplouvají na povrch zajímavé informace – americká firma prý chystá dvě varianty tohoto čipu.

Původně se předpokládalo, že Snapdragon 8 Gen 3 bude vyráběn výhradně skrz 3nm N3E proces společností TSMC. V Jižní Koreji však nyní unikly dokumenty, které sdílel leaker gamma0burst. Ty hovoří i o 4nm verzi, kterou bude rovněž vyrábět společnost TSMC. Složení jader zůstane stejné a jediné, v čem se budou čipy lišit je právě výrobní proces. Ten je přitom pro pokrok naprosto klíčový. Do 3nm verze se vejde více tranzistorů, což umožňuje nejen vyšší výkon, ale hlavně lepší energetickou efektivitu.

Teoreticky se tedy můžeme dožít situace, kdy budou výrobci používat dva druhy Snapdragonů, které budou mít stejné označení, ale výkon i výdrž baterie se může lišit. Snapdragon 8 Gen 3 bude v každém případě první 3nm čip pro Android telefony, který bude mít za cíl minimálně dohnat Apple A17 Pro tikající v nových iPhonech.

Co říkáte na podivný krok Qualcommu?

Zdroj: phonearena.com, gizmochina.com, gamma0burst

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *