Games

Smartfóny a sociálne siete môžu doslova ukradnúť detstvo

Smartfóny sú dnes neodmysliteľnou súčasťou života každého človeka. Ich používaním niektorí trávia aj niekoľko hodín denne a to hlavne vďaka sociálnym sieťam. Bohužiaľ to neplatí len pri dospelých, ale rovnako ich využívajú aj deti. Podľa portálu RisingKashmir im tak môžu ukradnúť aj časť detstva.

Smartfóny priniesli množstvo výhod, ale mnoho ľudí doslova pohltili

Digitálna éra a smartfóny samozrejme priniesli do našich životov mnoho výhod. Uľahčujú nám spojenie s blízkymi ľuďmi, kolegami a tým pádom uľahčia aj prácu. S pomocou smartfónu a mobilného internetu dnes behom pár minút zariadite množstvo práce, ktorá by inak trvala hodiny. Umožňujú správu internetového obsahu, editáciu dokumentov, finančný manažment a vďaka fotoaparátom a mikrofónom aj tvorbu multimediálneho obsahu.

V prípade množstva ľudí však slúžia hlavne na konzumáciu multimediálneho obsahu. To sa ešte umocnilo vzostupom sociálnych sietí, akými sú Facebook, Instagram a najmä TikTok. Ľudia dnes trávia až príliš veľa času sledovaním, ako žijú iní ľudia a hlavne celebrity. Bohužiaľ sa to týka aj deti, ktoré často ani v spoločnosti blízkych ľudí neodtrhnú oči od svojho smartfónu.

Detstvo je pritom dôležitým obdobím fyzického, kognitívneho a emocionálneho rozvoja človeka. Deti by sa mali v tom čase hrať, skúmať svet okolo seba, spoznávať sa s inými deťmi a samozrejme, učiť sa. Odborníci majú preto obavy z negatívneho vplyvu smartfónov na zdravie detí, ktoré trávia veľkú časť dňa sledovaním ich displejov.

Závislosť na smartfóne môže mať negatívny vplyv na duševné a fyzické zdravie dieťaťa

Podľa štúdie charitatívnej organizácie Royal Society for Public Health je používanie sociálnych sietí a závislosť na smartfónoch spojené so zvýšenou mierou úzkosti, depresie a zlej kvality spánku detí. Štúdia tiež zistila, že deti, ktoré trávili viac ako dve hodiny denne na sociálnych sieťach, mali väčšiu pravdepodobnosť zhoršeného duševného zdravia.

Ďalším problémom je vplyv smartfónov na fyzické zdravie detí. Čím viac času deti trávia používaním smartfónov, tým menej času venujú fyzickým aktivitám, ako je športovanie. Sedavý spôsob života môže viesť k mnohým zdravotným problémom vrátane obezity, cukrovky a srdcových chorôb. Čas strávený na slnku je pritom dôležitý pre rast kostí a získanie potrebných vitamínov.

Osoby, ktoré dokážu túto hrozbu ovplyvniť, sú samotní rodičia deti. V prvom rade by im mali ísť príkladom a netráviť voľný čas sledovaním displejov vlastných smartfónov. Mali by sa s nimi pravidelne rozprávať a snažiť sa s ním tráviť čo najviac času mimo domácnosti a technológií. Zároveň by v nich mali podporovať túžbu spoznávať okolitý svet a iných ľudí aj v reálnom svete, nie len v tom virtuálnom.

Náš tip

Aktualizáciu na MIUI 14 dostávajú ďalšie dva obľúbené smartfóny

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *