Smartfón len od 16 rokov? Na baleniach telefónov by sa mali objaviť varovania podobné tým na cigaretách
O negatívnych vplyvoch smartfónov na ľudí sa dnes hovorí stále častejšie. Tieto diskusie sa však najviac vedú v súvislosti s ich vplyvom na detí. Aktivisti vo Veľkej Británii dokonca tvrdia, že smartfóny by mali byť pre osoby mladšie ako 16 rokov zakázané a mali by mať na sebe zdravotné varovanie podobné cigaretám. Informoval o tom denník DailyMail.
Kampaň aktivistov chce pritlačiť na vládu, aby začala regulovať závislosť deti na digitálnych technológiách
Rodičovská skupina UsforThem sa domnieva, že smartfóny môžu deti rozptyľovať, izolovať a deprimovať v dôsledku návykových aplikácií. S pomocou kampane sa snažia o intervenciu vlády, ktorá by mala pomôcť deťom stať sa menej digitálne závislými. Kampaň UsforThem prichádza po tom, čo herečka Sophie Winkleman nedávno prezradila, že svoje deti odhlásila zo školy, pretože sa dozvedela, že v nich od šiestich rokov dostanú Apple iPad.
Kampaň podporuje aj Katharine Birbalsingh, ktorá je označovaná za najprísnejšiu britskú riaditeľku. Tá poznamenáva, že veci ako sex, cigarety, alkohol, šoférovanie a niektoré filmy sú pre deti zakázané. Napriek tomu majú podľa jej slov prístup k týmto a oveľa horším veciam prostredníctvom smartfónu a internetu bez vedomia rodičov. Kampaň UsforThem, ktorá sa začala minulý týždeň, má preto za cieľ postaviť smartfóny pre deti mimo zákona.
Aktivisti v kampani požadujú pre smartfóny regulačný rámec v štýle tabaku. To by uložilo výrobcom smartfónov a poskytovateľom telefónnych služieb povinnosť preukázať, že ich produkty a služby sú pre deti bezpečné. Inak by mal byť predaj týchto výrobkov mladším osobám zakázaný a malo by byť na ich balení varovanie podobné varovaniu na cigaretových výrobkoch. Či bude kampaň úspešná, je však otázne a skôr málo pravdepodobné.
Náš tip
Garmin Instinct 2X Solar: Nové smart hodinky s väčším displejom a LED svietidlom