Games

Slovenskom sa cez SMS masívne šíri nový podvod. Na toto snáď nenachytajú nikoho

Polícia na svojom facebookovom profile upozorňuje verejnosť na nový podvod, ktorý sa šíri prostredníctvom SMS správ. Nebezpečné správy dostávajú tisíce Slovákov, takže je možné, že jedna taká prišla aj vám.

Avšak na tento pokus o podvod nemôže naletieť snáď nikto. V dobe prepracovaných a vyšperkovaných podvodov tento znie veľmi úsmevne. Správa je napísaná s mnohými gramatickými a inými chybami, na ktoré sa len veľmi ťažko niekto nachytá.

Obsahuje link na stránku, používateľské meno a heslo. Na túto stránku by ste určite nemali ísť a už vôbec nie zadávať tu nejaké citlivé údaje. Podvodníci sa pomocou nej snažia dostať práve k týmto údajom, aby vám následne mohli kompletne vybieliť váš účet.

Tento typ podvodu sa nazýva smishing a v poslednom období naberá na popularite. Funguje to tak, že potenciálna obeť dostane SMS správu s pokymni, čo má urobiť. V tomto prípade prihlásiť sa prostredníctvom podvodnej stránky, no môže ísť aj o odkaz na zaplatenie rôznych poplatkov, napríklad za poštu a podobne. Smishing je už pomerne známy, no stále veľmi úspešný druh podvodu.

Stránky, ktoré od vás následne lákajú peniaze či vyžadujú prihlásenie, zvyknú tiež obsahovať množstvo gramatických chýb, čo je prvým varovným signálom, že nie čo nie je v poriadku.

Polícia píše, že podvodníci pravdepodobne pochádzajú zo zahraničia a zlú gramatiku v nej vysvetľuje automatický bot. Zaujímavé je tiež, že najskôr v nej tyká, potom vyká.

Náš tip

Narodeninová súťaž: Vyhrajte powerbanku, smartfóny a ďalšie ceny

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *