Games

Slováci vyvinuli aplikáciu na bezpečnú komunikáciu, ktorú využívajú zahraničné vlády a tajné služby

V štátnej správe je bezpečnosť komunikácie a ochrana citlivých informácií prioritou. Práve preto sú šifrované aplikácie na komunikáciu stále populárnejšie a Silentel je jednou z najlepších možností na trhu. Táto aplikácia umožňuje bezpečnú a šifrovanú komunikáciu, ktorá je ideálna na bezpečné šírenie citlivých informácií. Navyše ide o ďalšieho reprezentanta inovatívnych projektov zo Slovenska, ktoré prerazili v tvrdej zahraničnej konkurencii, pričom jeho kvality potvrdili mnohé vládne inštitúcie , prevažne v zahraničí, vrátane centrály NATO.

Silentel je platený nástroj, ktorý cieli predovšetkým na vládne organizácie, ale jeho zákazníkov nájdeme napríklad aj v radoch manažmentu veľkých firiem, ktorí majú prístup k obchodným tajomstvám či citlivým dokumentom.

Šifrovaná komunikácia pre štátnu správu, firmy a organizácie

Jednou z najväčších výhod použitia Silentel je dôraz na bezpečnosť, ktorú táto aplikácia poskytuje. Silentel používa šifrovanie, ktoré je považované za jedno z najbezpečnejších na trhu a zabezpečuje, že správy a telefónne hovory sú chránené pred útokmi hackerov, špionážnych softvérov či ďalších tretích strán.

Silentel možno nainštalovať na všetkých troch najpopulárnejších operačných systémoch – iOS, Android aj Windows. | Foto: Silentel

Aplikácia tiež poskytuje tzv. samozničujúce správy, ktoré sa automaticky vymažú po určitom čase, ktorý si používateľ môže nastaviť. V kombinácii s centralizáciou všetkých dát v zariadení používateľa ide o bezpečnostný prvok, ktorý potenciálnemu útočníkovi výrazne sťažuje manévrovací priestor v prípade krádeže dát.

To, čím sa odlišuje od konkurencie, je predovšetkým vysoká úroveň bezpečnosti, ktorá je garantovaná NATO certifikáciou. “Certifikácia systému ako Silentel je komplexný proces, ktorý v ideálnom prípade trvá približne 9-12 mesiacov, často však aj viac ako rok. Zahŕňa poskytnutie kompletnej dokumentácie systému a zdrojových kódov. V rámci procesu certifikácie musia byť verifikované všetky kryptografické algoritmy a musí byť preukázané, že šifrovanie funguje presne v zmysle dokumentácie. Následne aj po ukončení certifikácie sa overujú všetky aktulizácie systému, čo zahŕňa aj formálny proces kompilácie systému. Tým je garantová bezpečnosť systému priebežne počas celej jeho prevádzky vládnymi inštitúciami. ” vysvetľuje Tomáš Kucharik, CEO spoločnosti Ardaco, ktorá za aplikáciou Silentel stojí.

Riešenie vyhľadávané zahraničnými vládami a tajnými službami

Podľa slov Tomáša Kucharika ide zároveň o tak trochu paradoxnú situáciu. “Všade vo svete sú pre národnú bezpečnosť preferovaní domáci výrobcovia informačných a komunikačných systémov. Silentel je pravdepodobne jediná platforma, ktorá má viac používateľov mimo svoju domovskú krajinu. Je to dané aj tým, že celá platforma je vytvorená tak, že vie byť plne pod kontrolou daného štátneho orgánu. To znamená, že dáta sú u nich, nejdú nikam do sveta, čo do veľkej miery sťažuje ich zneužitie,” vysvetľuje a dodáva, že aplikáciu certifikoval aj slovenský Národný bezpečnostný úrad pre stupne utajenia Vyhradené a Dôverné a navyše je overená nezávisle aj bezpečnostnými autoritami v ďalších európskych krajinách.

Tomáš Kucharik, CEO firmy Ardaco, ktorá vyvinula aplikáciu Silentel. | Foto: Silentel

“Je dôležité podotknúť, že vo vyspelejších krajinách EÚ, ktoré sú našimi hlavnými zákazníkmi, je ochrana tejto časti kybernetického priestoru jednou z priorít. U nás chýba definícia jasných pravidiel, pokiaľ ide o bezpečnú komunikáciu na úrovni vlády, štátnej správy či bezpečnostnej rady. Nie je tajomstvom, že bežnou praxou je používanie voľne dostupných aplikácií, pri ktorých nikto nevie, cez aké servery dáta prechádzajú a kto všetko k nim má prístup,” hovorí Kucharik. Zároveň upozorňuje, že napríklad prevádzkovatelia cloudových služieb so sídlom v USA majú povinnosť napomáhať národným organizáciám pri prípadnom vyšetrovaní tým, že im sprístupnia dáta uložené na svojich serveroch. „To znamená, že hocijaké strategické, alebo inak citlivé informácie môžu byť posunuté tretím stranám bez vedomia našich štátnych orgánov.“

Dôraz na online bezpečnosť vo svete narastá

Nebezpečenstvo kybernetických útokov sa rapídne zvýšilo po minuloročnej invázii Ruska na Ukrajinu. “NBÚ vydal od februára minulého roka viacero varovaní pred Problém je, že tieto varovania sa týkajú iba počítačových sieti a serverov. Na SR nemáme zavedený žiadny systém na detekciu kybernetických útokov voči mobilným zariadeniam jednotlivých predstaviteľov štátnej správy. Tieto hrozby sú tu však neustále – keďže mobilný telefón dnes používa prakticky každý, vrátane ministrov, tajomníkov či predstaviteľov tajných služieb, je časť útokov vedená práve týmto smerom. Známe sú zahraničné kauzy spojené s malvérom Pegasus, ktorým boli kradnuté dáta z telefónov politických predstaviteľov v Poľsku či Španielsku,” pripomína Kucharik a dodáva: “Bezpečnosť kybernetického priestoru je celosvetový trend, ktorý aj vzhľadom na globálnu situáciu a zvyšujúce sa geopolitické napätie bude ďalej naberať na dôležitosti. Je v záujme každého štátu, aby chránil citlivé informácie, ktorými disponujú jeho predstavitelia. A práve na to sú platformy, ako tá naša, prevereným a spoľahlivým riešením.”

Bezpečnosť aplikácie potvrdila aj certifikácia NATO a nezávisle od seba bezpečnostné úrady vo viacerých krajinách. | Foto: Silentel

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *