Games

Rýchlejšie, lepšie, no stále s nedostatkami

Do rúk sa mi konečne dostali najnovšie Huawei Watch 3 Pro. Najlepšie hodinky, aké kedy čínska spoločnosť vyrobila. Mal som možnosť testovať všetky predchádzajúce generácie, takže v tomto teste sa nevyhnem ani porovnaniu.

Huawei Watch 3 Pro: Parametre

Rozmery 48 x 49,6 x 14 mm
Hmotnosť 64 gramov (bez remienka)
Displej Kruhový, AMOLED, 1,43″, 466 x 466 pixelov
Materiál Titánové telo
Zafírové sklíčko
Senzory Akcelerometer
Gyroskop
Geomagnetický senzor
Snímač tepu
Snímač osvetlenia
Barometer
Teplomer
Pamäť 2 GB RAM
16 GB úložisko
Batéria 790 mAh, reálna výdrž do 10 dní
Nabíjanie Bezdrôtové
Kompatibilita Android 6.0 a novší
iOS 9.0 a novší
Vodoodolnosť 5 ATM
eSIM Áno
Konektivita Wi-Fi, GPS, GLONASS, Galileo, Beidou, QZZS, NFC, Bluetooth
Možnosť telefonovať Áno
Mikrofón Áno
Operačný systém HarmonyOS 2.0
Cena 409 €

Hodinky prichádzajú s úplne novým operačným systémom HarmonyOS. Ten si od svojho predchodcu, LiteOS, ponecháva nejaké dizajnové prvky a myšlienky. To, čo bolo na predchádzajúcom systéme dobré, Huawei implementoval aj do nového.

Konštrukcia a dizajn: Atrakvívne a veľké

Pre mňa jedna z najlepších vlastností týchto hodiniek. Sú veľké a hrubé, čo samozrejme každému vyhovovať nebude, no ja mám robustné hodinky rád. Pred kúpou určite odporúčam vyskúšať si ich, sú fakt veľké.

Hmotnosť 63 gramov (bez remienka) je tiež cítiť, no najvýraznejšia je hrúbka, ktorá je až 14 mm. Navyše, tých 14 mm je hrúbka od zadného krytu k displeju, bez oblasti senzorov, ktorá je ešte vyvýšená. V konečnom dôsledku sú tak hodinky ešte o niečo hrubšie. Ak ste predtým používali menšie hodinky, budete si musieť zvyknúť.

Foto: Redakcia

Čo sa týka kvality spracovania, tá je perfektná. Telo je titánové, čo samozrejme pridáva na hmotnosti, ale aj na kvalite. Ochranné sklíčko displeja je zafírové. To znamená, že ho len tak ľahko nepoškriabete.

Práve titánové telo a zafírové sklíčko sú dve z troch odlišností oproti klasickým Watch 3. Tretím rozdielom je presnejší GPS prijímač.

Huawei Watch 3 Pro
Foto: Redakcia

Remienok je štandardný 22 mm, takže jeho výmena. nebude žiadnym problémom. V porovnaní napríklad s Apple Watch je štandardizované prichytenie remienku jednoznačnou výhodou. V balení som našiel konkrétne príjemný kožený v tmavohnedej farbe, ktorý sa hodí skôr do spoločnosti ako na športovanie.

Displej

Displej zaberá takmer celú prednú stranu. Je klasický okrúhly. Rámik okolo neho by mohol byť o trochu menší, no zároveň chápem, že by bol displej náchylnejší na rozbitie. Tieto rozmery sú pravdepodobne ideálne.

Prvá verzia Huawei Watch GT mala displej ešte chránený vystupujúcou lunetou, Huawei od tohto trendu upustil a všetky nasledujúce generácie majú lunetu zarovnanú s displejom. Aj preto som rád za odolné zafírové sklíčko.

Čo mi ale nejde do hlavy, je očíslovanie lunety. Nie je štandardné a úprimne neviem, na čo slúži. Radšej by som mal klasické číslovanie, k tomu by som si vybral nejaký pekný ručičkový ciferník a bol by som spokojnejší.

Huawei Watch 3 Pro
Foto: Redakcia

Samotný displej je typu AMOLED, má priemer 1,43″ a rozlíšenie 466 x 466 pixelov, čo dáva hustotu 326 pixelov na palec. V preklade to znamená, že je dostatočne jemný a obraz na ňom je príjemne ostrý. Displej je samozrejme dotykový.

Na jeho kvalitu, zobrazovacie schopnosti či viditeľnosť na slnku sa nemôžem sťažovať. Jas je možné upravovať automaticky alebo manuálne, rozsvietiť ho môžem gestom alebo tlačidlom. Toto samozrejme ponúka aj konkurencia. Avšak na slnku mi prišli Apple Watch ešte o niečo lepšie. To ale neznamená, že displej Huawei Watch 3 Pro je na slnku slabý, práve naopak. Maximálny jas je veľmi slušných 100 nitov.

Systém, ovládanie a aplikácie

Operačným systémom je HarmonyOS 2.0. Ako som už spomínal na začiatku testu, zobral si to najlepšie z predchádzajúceho systému a pridal nejaké veci navyše. V prvom rade musím pochváliť rýchlosť a nové, plynulejšie animácie. S predchodcami sa to nedá vôbec porovnať.

LiteOS sa mi síce vždy páčil, no v rýchlosti za Samsungom či Applom výrazne zaostával. Toto sa našťastie s príchodom nového systému zmenilo a je to pre mňa jedným z najmilších prekvapení.

Pre ovládanie slúži dotykový displej a dve hardvérové tlačidlá. Koliesko na vrchu je možné stlačiť aj otáčať (asi inšpirácia u Apple Watch) a funguje to výborne. Je dostatočne veľké a pocit z používania sa minimálne vyrovná Apple Watch. Dokonca tu nechýba ani haptická odozva, ktorá je veľmi dobrá.

Huawei Watch 3 Pro
Foto: Redakcia

Stlačením kolieska sa dostanem na domovskú obrazovku alebo do menu aplikácií. To sa opäť inšpirovalo u amerického konkurenta, dokonca je tu aj podobné zoomovanie kolieskom. Ikonky aplikácií sú kruhové a sú usporiadané do mriežky. Zvoliť si môžem aj klasický abecedný zoznam.

Spodné tlačidlo je možné nakonfigurovať na vami zvolenú funkciu, ja som mu priradil barometer. Avšak najčastejšie bude asi využívané na rýchly prístup k aktivite. Posunom prsta z ľavej strany do stredu displeja sa dostanete o krok späť.

Huawei Watch 3 Pro
Foto: Redakcia

Posunom prsta zhora nadol sa dostanem k rýchlemu menu a nastaveniam, zdola nahor zase zobrazím prijaté upozornenia. Ako domovskú obrazovku si môžem vybrať z množstva pekných ciferníkov, pričom je možné aj nainštalovať si ďalšie. Niektoré sú dokonca aj aktívne, takže ak ťuknem na konkrétnu informáciu na ciferníku, získam dodatočné informácie.

Neoddeliteľnou súčasťou predchádzajúceho systému boli widgety, ktoré nechýbajú ani tu. Dostanem sa k nim posunom prsta sprava doľava. Je tu widget s aktivitou, merač srdcového tepu, meranie SpO2 a teploty pokožky. To je všetko, nič viac. Prijal by som napríklad widget s budíkom a inými funkciami. Avšak nechýba tu počasie, ku ktorému sa dostanem posunom prsta zľava doprava.

Huawei Watch 3 Pro
Foto: Redakcia

Systém nie je úplne uzavretý, existuje tu aj možnosť inštalovať aplikácie, a to priamo z hodiniek v obchode AppGallery. S pribúdajúcim množstvom aplikácií ide o veľmi zaujímavú funkciu. Už teraz je k dispozícii niekoľko užitočných aplikácií, napríklad Petal Mapy.

Hudbu sa mi do hodiniek skopírovať nepodarilo, v aplikácii som takúto možnosť nenašiel. V obchode s aplikáciami som nenašiel ani Spotify a cez hodinky som nebol schopný ani ovládať hudbu z mobilu. Škoda.

Huawei Watch 3 Pro
Foto: Redakcia

Nové ciferníky vyzerajú na veľkom displeji dobre. K dispozícii ich je hneď niekoľko, vo väčšine z nich si môžem upraviť informácie, ktoré zobrazujú. Ďalšie ciferníky je možné sťahovať v aplikácii pomocou smartfónu, avšak nie všetky sú zadarmo. Väčšina z nich je platených. Systém konečne podporuje aj smajlíky.

Aplikácia

Aplikácia slúži pre pripojenie hodiniek k smartfónu, ale zastrešuje aj množstvo iných funkcií a nastavení. Stále patrí medzi moje najobľúbenejšie. Ponúka všetky potrebné funkcie, ktoré sú zabalené do atraktívneho a prehľadného dizajnu.

Z obchodu Google Play aplikáciu nesťahujte, pretože nie je aktualizovaná a hodinky vám nenájde. Odporúčam stiahnutie prostredníctvom QR kódu, ktorý hodinky zobrazia pri párovaní, prípadne priamo v Huawei AppGallery.

Športové funkcie

V rámci športových funkcií mi pri hodinkách stačí základ. Avšak Huawei Watch 3 Pro ponúkajú možnosť sledovať vyše 100 športových aktivít. A to sa môže hodiť. K dispozícii je aj automatické rozpoznávanie vybraných aktivít:

  • chôdza
  • beh
  • eliptický trenažér
  • veslovanie

V nastaveniach môžem povoliť alebo zakázať automatickú detekciu, avšak len celkovo, nie pre každý šport samostatne. Mimochodom, chôdzu mi automaticky hodinky nedetegovali ani raz. Behať som s nimi neskúšal, keďže nebehávam 🙂

Samotné sledovanie športových aktivít už v prípade Huawei dlhodobo chválim. K dispozícii mám množstvo rôznych údajov, dokonca si môžem nastaviť, ktoré informácie chcem počas tréningu vidieť a ktoré nie. GPS snímač chytí bez smartfónu pozíciu väčšinou do 30 sekúnd, čo vôbec nie je zlé. Telefón môžem tak pri behaní pokojne nechať doma, sledovanie je pomerne presné.

Hodinky ma počas chôdze napríklad každý kilometer informovali o najdôležitejších parametroch aktivity, ako napríklad prejdených kilometroch, čase, tepe a podobne. Aktivity sú následne uložené v aplikácii v smartfóne, kde mám kompletný prehľad. Hodinky od Samsungu napríklad ponúkajú automatické pozastavenie tréningu, takúto funkciu by som privítal aj v tomto prípade.

Plná senzorová výbava

Huawei Watch 3 Pro ponúka snáď všetky snímače, ktoré dnes môžeme v hodinkách nájsť. Základom je snímač tepu, ktorý funguje nepretržite. Potom sa tu nachádza snímač SpO2 (meranie hladiny kyslíka v krvi), ktorý je v poslednom čase populárny a dostáva sa aj do lacnejších hodiniek.

Huawei Watch 3 Pro
Foto: Redakcia

Najzaujímavejšou novinkou tak zostáva snímač teploty pokožky. Nie, telesnú teplotu vám tento snímač neodmeria. Ruka predsa taká teplá nie je. Výsledkom merania má byť v prvom rade upozornenie na zvýšenú alebo zníženú teplotu.

Okrem toho sa tu nachádza aj akcelerometer, gyroskop, geomagnetický senzor (kvôli kompasu), snímač okolitého osvetlenia a barometer.

Telefonovanie a upozornenia, eSIM

Keďže Huawei Watch 3 Pro obsahujú aj hlasný reproduktor, ktorý je mimochodom celkom dobrý (na pomery hodiniek), je možné s nimi aj telefonovať. Využitie som našiel napríklad počas varenia či šoférovania, keď som telefón nemal pripojený k handsfree. V hlučnejšom prostredí je samozrejme telefonovanie náročné, pretože stále ide len o hlasitý odposluch.

Huawei Watch 3 Pro
Foto: Redakcia

V každom prípade, ide o veľmi pohodlný spôsob komunikácie. Počas testovania sa na kvalitu hovoru nesťažovala ani druhá strana. Telefónne číslo môžem vytočiť priamo z hodiniek, prípadne kontakt vyhľadám v zozname. Opäť priamo v hodinkách. K dispozícii je aj funkcia eSIM, ktorú som bohužiaľ otestovať nemohol.

S notifikáciami je to horšie. Na správy nevedeli odpovedať predchodcovia, nevedia to ani nové modely. A to je veľká škoda. K dispozícii dokonca nie sú ani základné možnosti rýchlych prednastavených odpovedí. Upozornenie si tak môžem len prečítať.

Batéria a nabíjanie

V rámci výdrže som hodinky od Huawei vždy chválil. Síce zaostávali v rýchlosti systému, no výdržou to mali u mňa za jedna. Nový model má výdrž o niečo slabšiu, no stále nadštandardnú. Bez problémov som sa dostával približne na 5 dní, a to som mal väčšinou zapnutý always on displej. Hodinky som z ruky nedával dole ani v noci, kedy mi sledovali spánok.

Výrobca udáva oficiálne 21-dňovú výdrž, no tú je potrebné brať s rezervou. Tento údaj možno platí pre najzákladnejšie používanie. Ale pre to si takéto hodinky nekupujeme.

Takúto dobrú výdrž si pochvaľujem. Je dostatočná na to, aby som nemusel každý deň myslieť na to, že potrebujem nabíjať. V minulosti som používal Apple Watch a práve výdrž bol dôvod, prečo som s nimi dlho kamarát nebol. Každodenné nabíjanie bolo na dennom poriadku, čo inak skvelé hodinky u mňa posunulo na druhú koľaj.

Huawei Watch 3 Pro
Foto: Redakcia

Huawei v minulej verzii svojich hodiniek pochopil, že chceme nabíjať bezdrôtovo. Aj najnovší model ponúka bezdrôtové nabíjanie, pričom nabíjacia kolíska sa nachádza priamo v balení. Extra rýchle nabíjanie nečakajte, trvá to tak do dvoch hodín. Ale vzhľadom na skvelú výdrž mi to vôbec nevadí.

Huawei Watch GT 2 Pro sa vedia nabíjať bezdrôtovo na akejkoľvek bezdrôtovej nabíjačke. Huawei Watch 3 som bohužiaľ nemal možnosť otestovať aj s inými bezdrôtovými nabíjačkami, no verím tomu, že to bude fungovať.

Záverečné hodnotenie

Huawei Watch 3 Pro sú hodinky dvoch tvárí. Na jednej strane ponúkajú skvelú výbavu, sú kvalitne spracované a poteší aj zafírové sklíčko. Na druhej strane, stále trpia niektorými nedostatkami predchodcov.

Páči sa mi nový operačný systém, ktorý je v porovnaní s predchodcom podstatne rýchlejší. Viac funkcií a možností sa negatívne prejavilo na výdrži batérie, ktorá je aj napriek obrovskej batérii slabšia ako v predchádzajúcich modeloch. Avšak v porovnaní s konkurenciou mi výdrž stále vyjde najlepšie.

Najväčším nedostatkom pre mňa osobne je nemožnosť odpovedať na notifikácie. Hodinky som testoval so softvérom, ktorý ešte slovenčinu neobsahoval (bola tam čeština), no aktualizácia prinesie aj podporu slovenčiny.

Cena testovaného modelu: 409 eur

Konkurencia

Samsung Galaxy Watch3

Huawei a Samsung si konkurujú nielen na poli smartfónov, ale aj smart hodiniek. Samsung Galaxy Watch3 ponúkajú veľmi podobnú výbavu. Ovládanie je riešené pomocou otočnej lunety a dotykového displeja. Oproti Huawei Watch 3 Pro chýba meranie teploty pokožky a sklo nie je také odolné voči škrabancom. Na druhú strnau, je zapustené, a tak lepšie chránené.

Samsung Galaxy Watch3
Samsung Galaxy Watch3 | Foto: Redakcia

Apple Watch Series 6

Nad týmito hodinkami budete rozmýšľať len v prípade, ak ste vlastníkom iPhonu. S Android smartfónmi ich nespárujete. Huawei Watch 3 Pro vedú klasickým dizajnom a hlavne výdržou batérie. Hodinky Apple Watch je potrebné dobíjať prakticky každý deň.

Plusy:

  • kvalitná titánová konštrukcia
  • zafírové sklíčko
  • Vylepšený operačný systém
  • Kvalitný displej
  • Stále dobrá výdrž batérie
  • Meranie teploty
  • Veľmi dobrá prehľadná aplikácia
  • Plná senzorová výbava
  • Množstvo športových režimov
  • eSIM

Mínusy

  • pre niekoho veľkosť a hmotnosť
  • chôdzu mi nedetegovali automaticky
  • stále bez možnosti odpovedať na notifikácie
  • S NFC, ale bez možnosti platiť
  • Výdrž batérie je oproti predchodcom horšia
  • Hudbu som do hodiniek nedostal, chýba aj ovládanie prehrávača v mobile či Spotify

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *