Skip to content

Resurgence pohledem fanouška. Co jste možná netušili » Vortex

Na novou větší Star Trek hru jsme čekali několik dlouhých let. Bůhví, jak dlouho teď budeme vyhlížet další. A tak jsem se stream a recenzi Star Trek: Resurgence rozhodl doplnit ještě malým speciálem. V něm bych rád upozornil na různé zajímavosti, detaily a narážky, které podle mě stojí za pozornost. Protože mimo jiné právě v těchto oblastech herně jinak slabší titul vyniká. Ale pozor, na rozdíl od recenze tady nebudu logicky brát žádný ohled na spoilery, takže pokud se na tuhle adventuru teprve chystáte, možná byste se měli do mého textu začíst později. A teď už jdeme na to.

Období

Příběh hry je zasazen do roku 2380, tedy po skončení seriálu Nová generace a rok po událostech filmu Star Trek: Nemesis. Z pohledu hry je tak pan Dat už mrtvý zničený a původní posádka Enterprise se rozprchla do všech koutů. Ve stejném roce se odehrává třeba hra Star Trek: Elite Force II.

Zdroj: Dramatic Labs

Lodě

Hlavní hrdinové slouží na lodi USS Resolute NCC-92317 třídy Centaur. Vedle ní se objeví ve hře také lodě třídy Excelsior, Constellation, Steamrunner či Miranda. Zapomenout nesmíme ani na USS Titan NCC-80102 pod velením kapitána Rikera, což je loď třídy Luna. Spatříme rovněž několik raketoplánů typu 6. Jmenují se Melville, Bronson, Ptarmigan či Polar. Z lodi USS Excelsior dorazí velvyslanec Spock na palubě raketoplánu Grayson. Když se ale během porady posádka baví o lodi Enterprise D, z nějakého důvodu jinak věrná hra ukáže něco, co model třídy Galaxy moc nepřipomíná. Samozřejmostí jsou i nová plavidla, které nepatří Hvězdné flotile, ale druhům, které jsme dosud neznali.

Riker

Jonathan Frakes si ve hře zopakoval roli Williama T. Rikera, která ho proslavila. Postavě propůjčil hlas i tvář. V této době je kapitánem lodi USS Titan. Kdyby podle autorů nezískali samotného Frakese, tuto postavu by v příběhu jinak nemohli mít. Jako bývalý dlouholetý první důstojník podle vývojářů dobře rozumí tomu, v jakém postavení je jedna z hlavních hrdinek Jara Rydek.

Zdroj: Dramatic Labs

Spock

Ve hře se objeví také velvyslanec Spock s tváří zesnulého Leonarda Nimoye. Hlas mu propůjčil herec Piotr Michael, který věrně napodobil jeho řeč, aniž by výsledek působil jako nechtěná parodie. Jeho hlas už ve Star Treku zazněl. Namluvil počítač ve třech epizodách Discovery.

Zdroj: Dramatic Labs

Čínská past na prsty

Na planetě Delphi Ardu IV výsadek narazí na zdánlivě nesmyslnou čínskou past na prsty. Ve skutečnosti se jedná o narážku na pátou epizodu první sezóny Nové generace – The Last Outpost/Nejzazší výspa. Tady se posádka Enterprise a diváci poprvé setkali s ferengy, přičemž jednoho z nich si zahrál Armin Shimerman, kterého později proslavila role barmana Quarka z DS9. Poprvé se tu také dozvídáme o existenci říše Tkon. Právě při výkladu o ní se do čínské pasti na prsty chytí pan Dat.

Zdroj: Dramatic Labs/Paramount

Tkon

Ve stejné epizodě narazíme na strážce říše Tkon, který si říká Portál 63. V Nové generaci v jeho zkoušce uspěl komandér Riker a ten také ve hře poskytne hráči radu, jak k tomuto setkání přistoupit. Ve hře vypadá Portál 63 trochu jinak než v seriálu. Tkon je z pohledu 24. století dávno vyhynulá, ale mocná říše, která byla mimořádně vyspělou civilizací. Co je ale důležitější, právě o její vzkříšení a celého druhu ve skutečnosti v Resurgence (obnova, oživení, obrození) jde. Titul tak bezprostředně rozvíjí pozadí zmíněné epizody.

Zdroj: Dramatic Labs/Paramount

VISOR

Taktická důstojnice Araxi Bedrosian může v Resurgence přijít zčásti i vinou hráče o zrak. Vidí pak díky zařízení jménem VISOR (Visual Instrument and Sensory Organ Replacement), které samozřejmě používal hlavní inženýr Enterprise Geordi La Forge. Přístroj se ale objevil také v dalších epizodních momentech napříč Star Trekem.

Zdroj: Dramatic Labs

Rasy

Ve hře narazíme na mnoho různých ras a druhů. Vývojáři přišli s dvěma novými civilizacemi – hotari a alydiany. Kromě nich se ale v Resurgence objeví vulkánci, trillové či boliané. Jara Rydek je poloviční kobliad, což je vymírající rasa závislá na dodávkách deuridia od Spojené federace planet. Deuridium jim prodlužuje život. Tento druh se poprvé objevil v deváté epizodě první sezóny Deep Space Nine – The Passenger/Pasažér.

Komiks

Událostem hry předchází pětidílná komiksová minisérie od nakladatelství IDW Publishing. Pojednává o katastrofě, která postihla posádku lodi USS Resolute. Napsali ji Andrew Grant a Dan Martin a nakreslil Josh Hood. Postavy se o této nehodě zmiňují na začátku Resurgence, když na palubu přichází nová první důstojnice.

Skafandry

Skafandry, které se ve hře objeví, můžete znát z dalších příběhů zasazených do 24. století. Objevily se v Nové generaci, Deep Space Nine i Voyageru. Známé jsou ale především z filmu Star Trek: První kontakt, kde dostaly asi nejvíc prostoru v zásadních scénách. Ostatně některé situace Resurgence ne náhodou připomíná.

Zdroj: Dramatic Labs

Vzpoura

Poměrně oblíbeným motivem ve Star Treku jsou loajalita, posloupnost vedení a dokonce i vzpoura. Resurgence mimo jiné využívá toho, že hlavní lodní lékař může nechat v krajním případě uvolnit kapitána ze služby. To přímo souvisí s tím, že podobně jako v jiných epizodách i tady bude zpochybněna role kapitána Zacharyho Solana, který možná vlastní zájmy staví nad zájmy Hvězdné flotily a posádky.

Zdroj: Dramatic Labs

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *