Recenzia vivo X90 Pro: Jeden z najpríjemnejších smartfónov súčasnosti
Počas minulého roka nás veľmi príjemne potešil smartfón vivo X80 Pro, ktorý sa naozaj podaril. Okrem energeticky menej efektívneho čipsetu, Snapdragon 8 Gen 1, sa nevýhody hľadali pomerne náročne. V domovskej Číne sa však predávala aj verzia s procesorom MediaTek Dimensity 9000, ktorá sa zdala byť naozaj podarenou. Teraz je na tom vlajkový Snapdragon 8 Gen 2 už podstatne lepšie. Ten sa ale do novej vlajkovej lode vivo X90 Pro nedostal. Výrobca namiesto neho nasadil MediaTek Dimensity 9200 a čip od firmy Qualcomm nechal na najlepší variant vivo X90 Pro+, ktorý sa ku nám žiaľ nedostal. Stojí nový počin od značky vivo za to? Toto je recenzia na smartfón vivo X90 Pro.
Contents
- 1 Recenzia smartfónu vivo X90 Pro je rozdelená na niekoľko častí:
- 2 Recenzia vivo X90 Pro: Cena a dostupnosť na Slovensku
- 3 Recenzia vivo X90 Pro: Obsah balenia
- 4 Recenzia vivo X90 Pro: Konštrukcia a dizajn
- 5 Recenzia vivo X90 Pro: Displej
- 6 Recenzia vivo X90 Pro: Výkon a pamäť
- 7 Recenzia vivo X90 Pro: Odomykanie
- 8 Recenzia vivo X90 Pro: Operačný systém
- 9 Recenzia vivo X90 Pro: Fotoaparáty
- 10 Ukážkové fotografie
- 11 Ukážkové 4K video
- 12 Ukážkové 8K video
- 13 Recenzia vivo X90 Pro: Batéria a nabíjanie
- 14 Recenzia vivo X90 Pro: Konektivita
- 15 Recenzia vivo X90 Pro: Záverečné zhodnotenie
- 16 Parametre vivo X90 Pro
- 17 Konkurencia pre smartfón vivo X90 Pro
- 18 Google Pixel 7 Pro
- 19 Samsung Galaxy S23 Ultra
- 20 Xiaomi 13 Pro
- 21 iPhone 14 Pro / 14 Pro Max
Recenzia smartfónu vivo X90 Pro je rozdelená na niekoľko častí:
Recenzia vivo X90 Pro: Cena a dostupnosť na Slovensku
Novinka pre náš trh vivo X90 Pro je dostupná vo vybraných obchodoch. Oficiálny predaj sa na Slovensku začal 3. marca za odporúčanú cenu 1099 eur v prípade variantu s 12 GB operačnej pamäte a 256 GB interného ukladacieho priestoru.
Recenzia vivo X90 Pro: Obsah balenia
Smartfón prišiel v starom známom štvorcovom balení, ktoré vyzerá naozaj štýlovo a má textúru podobnú tej na zadnej strane mobilného telefónu. Krabička okrem samotného smartfónu obsahuje aj 120 W nabíjací adaptér, ktorý je unikátny kvôli USB-C výstupu, ktorý v dnešnej dobe rozhodne poteší. Iné podobne (alebo ešte menej) výkonné nabíjačky majú výstup typu USB-A. Nechýba samozrejme ani kábel z USB-C na USB-C. Nevyhnutnosťou je aj nástroj na výber slotu pre dve nanoSIM karty, používateľské návody či technická dokumentácia. Pekným bonusom je aj priehľadný silikónový obal.
Recenzia vivo X90 Pro: Konštrukcia a dizajn
Názor na vzhľad všeobecne akéhokoľvek smartfónu bude mať každý iný. Pokiaľ ide o môj pohľad na vec, tak vivo X90 Pro sa mi veľmi páči. Mám ho v obľube ešte viac ako jeho predchodcov, aj keď mnohí by sa so mnou možno hádali, že najpodarenejší dizajn mal model vivo X70 Pro+, a vôbec vám to nemôžem brať za zlé. Najnovšia vlajková loď od vivo dostupná na našom trhu disponuje unikátne spracovanou zadnou stranou z vegánskej kože.
Vrchná tretina zariadenia je oddelená lesklým pásom, na ktorom je nápis “Xtreme Imagination”. Ten odkazuje na systém fotoaparátov upravený firmou ZEISS. Snímače sú umiestnené priamo nad týmto nenápadným textom a nie je možné si ich nevšimnúť. Telefón s masívnejším modulom pre fotoaparáty som v ruke nedržal už dlho. Je tak obrovský, že na stole je možné zariadenie používať prakticky bez problémov aj napriek tomu, že je táto veľká “vypuklina” posunutá mierne doľava. Zároveň dodáva smartfónu jeho osobitý štýl. Verím, že mnohí nebudú zástancami tohto riešenia.
Po stránke vzhľadu mi to nevadí, no keď mám vivo X90 Pro vo vrecku, je cez rifle jasne viditeľný obrys tohto modulu. Keď som telefón videl naživo poprvýkrát na MWC 2023, myslel som si, že veľká časť jeho hmotnosti bude lokalizovaná práve niekde pri vrchu a nebude sa používať veľmi pohodlne. Opak je však pravdou a počas držania smartfónu nemám vôbec pocit, že by sa vzadu nachádzal tento “masív” a váha je distribuovaná takmer rovnomerne po celom tele zariadenia. Veľmi príjemné zistenie, ktoré som úprimne vôbec nečakal.
Prednú stranu tvorí z veľmi veľkej časti displej so zahnutým sklom k okrajom. Som fanúšikom ohnutých displejov, no verím, že sa nájde viac ľudí s presne opačným názorom. Smartfónu ale dodáva štýl a pohľad na jeho prednú stranu je naozaj príjemný. Nad obrazovkou je umiestnený reproduktor pre hovory, ktorý zároveň slúži aj ako doplnok k primárnemu reproduktoru nachádzajúcemu sa na spodnej hrane pre vytvorenie stereo audio výstupu. Pod ním sa nachádza nenápadný predný “selfie” fotoaparát. Nemáme tu žiadny výrez, iba maličký “priestrel”. Na displeji je z výroby nalepená ochranná fólia. Tú som stihol za pomerne krátky čas poškriabať, no ide o bežnú vec. Sklo pod ňou je samozrejme nedotknuté. Po čase túto fóliu tak či onak asi vymeníte za novú, aj keď kvalitou asi na tom nebude tak dobre, ako originálna.
Na spodnej hrane sa okrem hlavného hlasitého reproduktora nachádza aj USB-C port, primárny mikrofón a slot na dve nanoSIM karty. Na vrchu je maličký nápis “Professional Photography” spolu s infraportom na ovládanie domácej elektroniky a sekundárnym mikrofónom. Spodná aj vrchná hrana sú sploštené, zatiaľ čo boky smartfónu ostali príjemne oblé pre zabezpečenia lepšieho držania a používania. Ľavý bok je prázdny a na pravom sa nachádzajú tlačidlá hlasitosti a pod nimi tlačidlo na zapnutie alebo vypnutie. Mnou testovaný čierny / šedý farebný variant vyzerá veľmi elegantne a podľa mňa ide určite o jeden z najkrajších smartfónov súčasnosti. Ako som už však spomínal, váš názor môže byť totálne odlišný. Na záver zmienim certifikáciu odolnosti voči vode a prachu IP68.
Recenzia vivo X90 Pro: Displej
Novinka od spoločnosti vivo disponuje 6,78-palcovým displejom s rozlíšením 1260 x 2800 pixelov. Hustota činí 453 pixelov na palec, čo je viac než dostatok. Voľným okom jednotlivé zobrazovanie body nespozorujete. Ide o AMOLED panel so schopnosťou zobrazovania 1 miliardy farieb. Podporuje aj prehrávanie HDR10+ obsahu. Maximálna svietivosť dosahuje 1300 nitov, čo v praxi značí pre bezproblémovú čitateľnosť aj na priamom slnku. Jas mi počas používania úplne postačuje, no niektorí konkurenti dosahujú ešte vyššej svietivosti.
Zo začiatku mi prišlo trochu zvláštne jeho podanie farieb, no to bolo kvôli navýšeniu kontrastu kvôli silnému okolitému osvetleniu. Telefón to robí pre zlepšenie čitateľnosti na priamom slnku. Keď zhrniem svoje používateľské skúsenosti, obrazovka na vivo X90 Pro je skutočne špičková a plynulá vďaka 120 Hz obnovovacej frekvencii. V predvolenom nastavení je nastavená na inteligentné prepínanie, čo som si dokázal počas používania všimnúť. Môjmu oku už je jasné, kedy obrazovka nejde na plných 120 Hz. Neprekážalo mi to, no aj napriek tomu som si v nastaveniach vynútil najvyššiu obnovovaciu frekvenciu po celý čas kedy to je možné.
Ak si nastavenie ponecháte na inteligentnej voľbe, možno ušetríte nejaké to percento z batérie. Zobrazovač je dosť výrazne zahnutý k bokom. Počas používania to mne osobne vôbec neprekáža a telefóny s oblými obrazovkami mám veľmi rád. Viem, že mnohí sa s mojím názorom nestotožnia, no to som už zmieňoval v predošlej časti recenzie. Musím vás ale ubezpečiť, že som sa ešte ani raz nestretol s nechcenými interakciami a ďalšími známymi problémami, ktoré by mohli ohnuté displeje spôsobiť.
Recenzia vivo X90 Pro: Výkon a pamäť
Ďalší ohľad, v ktorom nesmie vlajková loď zaostávať, je výkon a pamäť. Smartfón vivo X90 Pro je maximálne plynulý a rýchly v každej situácii. Pohon má na starosti čip MediaTek Dimensity 9200 vyrábaný 4 nm procesom. K dispozícii je 12 GB RAM, čo je teoreticky na dnešné pomery viac než dostatkom. Moje skúsenosť je však taká, že aplikácie na pozadí sú otvorený iba po pomerne krátku dobu a potom ich softvér zavrie. Môže za to agresívny algoritmus na šetrenie batérie.
Aplikácie, ktoré by ste chceli udržať na pozadí zapnuté, musíte pridať do výnimiek a potom už nebudete mať žiadne problémy s ich vynúteným zatváraním. V praxi budete mať z vivo X90 Pro pocit ako z veľmi prémiového smartfónu. Vzhľadom na jeho cenu to inak ani byť nemôže. Vo všeobecnosti lepšie vybavené vivo X90 Pro+ disponuje procesorom Qualcomm Snapdragon 8 Gen 2. Z počiatku som mal obavy, ako bude možné Dimensity 9200 porovnať s vlajkovým čipsetom od amerického giganta Qualcomm. Teraz som sa však presvedčil, že v oboch prípadoch ide o špičkové čipsety, ktoré dosahujú skvelý najvyšší výkon a sú zároveň aj energeticky efektívne.
Dimensity 9200 ma milo prekvapil testom v aplikácii Burnout Benchmark, v ktorom sa nachádza na vrchole rebríčku Compute Score. Nesklame ani dodaným výkonom na jeden watt. Zahriať sa v extrémne náročných situáciách telefón dokáže a počítať možno v týchto veľmi vyťažujúcich situáciách asi 63 % maximálneho výkonu. Vo prípade väčšiny hier však až k takému zahriatiu nedôjde a užívať si môžete stabilný výkon po celú dobu hrania. Pre prehľad pridávam aj snímky obrazoviek z benchmarkových aplikácií AnTuTu Benchmark a Geekbench 5. Tieto výsledky sa môžu od praxe značne líšiť, no ubezpečujem vás, že po celé obdobie môjho testovania som nemal problém so spomalením či zaseknutím.
Recenzia vivo X90 Pro: Odomykanie
Odomykanie smartfónu vivo X90 Pro je vyriešené skutočne skvelo. Samozrejmosťou je nastavenie klasického PINu, hesla či vzoru. Dnes už však svoje telefóny odomykáme pomocou biometrie. Vybrať si môžete zabezpečenie prostredníctvom optického skenera odtlačkov prstov integrovanom priamo pod displejom alebo zabezpečenie tvárou, ktoré využíva predný fotoaparát. Druhá možnosť funguje na moje počudovanie rýchlo a spoľahlivo, a to dokonca aj v úplnej tme.
Zmieniť ale musím absenciu akéhokoľvek 3D rozpoznávania tváre pre lepšie zabezpečenie a overenie “živosti”. Rozumnejšie bude spoliehať sa na čítačku odtlačkov prstov. Tá je veľmi rýchla a odomykanie takmer vždy prebehne na prvý pokus. Ide o jeden z najrýchlejších optických skenerov s ktorým som sa stretol, no na ultrazvukové čítačky ktoré používa napríklad Samsung vo svojej vlajkovej sérii Samsung Galaxy S23 jednoducho nemá. Veľmi rád by som takúto videl aj v prípade vivo X90 Pro.
Recenzia vivo X90 Pro: Operačný systém
Grafické rozhranie je jednou z mojich najobľúbenejších častí smartfónov od spoločnosti vivo. V tomto prípade je na zariadení nainštalovaný operačný systém Android 13 s používateľskou nadstavbou Funtouch OS 13. Tá ponúka veľmi veľa možností personalizácie. Podľa svojich preferencií si môžete nastaviť aj také drobnosti, ako animáciu odomykania pomocou tváre, prsta, animáciu odomykania a uzamykania obrazovky, nabíjania a ďalšie.
Samotný vzhľad nadstavby miestami pripomína aj čistý Android, no väčšina prvkov bola zmenená. Po dizajnovej stránke sa mi však Funtouch OS 13 páči a patrí k mojim najobľúbenejších grafickým rozhraniam pre Android. Optimalizácia je na špičkovej úrovni.
Recenzia vivo X90 Pro: Fotoaparáty
Vlajkové lode od spoločnosti vivo sa už dlho vyznačujú špičkovou kvalitou fotoaparátov. Tentokrát je k dispozícii fyzický veľký 1-palcový primárny senzor s rozlíšením 50,3 MP s optickou stabilizáciou obrazu. Sekunduje mu 12 MP ultra-šiorkouhlý objektív, ktorý zas až tak ultra-širokouhlý nie je. Má iba 108-stupňový uhol záberu. Pod treťou šošovkou sa ukrýva systém 50 MP teleobjektívu s dvojnásobným optickým priblížením a optickou stabilizáciou obrazu. Vďaka jeho pomerne vysokému rozlíšeniu je ale možné vytvárať kvalitné priblížené snímky aj pomocou hybridného zoomu, ktorý kombinuje optické a digitálne priblíženie. Vpredu sa nachádza 32 MP “selfie” senzor, ktorý produkuje veľmi kvalitné výsledné fotografie. Extrémne zamrzí absencia gimbalovej stabilizácie, ktorou sa mohol pochváliť predchodca. Stabilizácia je však aj napriek tomu v konečnom výsledku skvelá.
Výraznú úlohu pri tvorbe fotografií smartfónom zohráva post-processing. Inak tomu nie je ani v tomto prípade a po uložení snímky sa daný obrázok ešte upraví na finálnu podobu, ktorá dokáže vyzerať naozaj famózne. To platí najmä v noci – myslím si, že vivo X90 Pro je jedným z najlepších smartfónov na vytváranie nočných fotografií. Výsledné zábery majú skvelý dynamický rozsah, sýte farby (ktoré sú na fotografii o čosi sýtejšie ako v skutočnosti) a obsahujú množstvo detailov. Len zriedka sa vyskytne nejaký ten “lens-flare”, najmä keď budete fotiť oproti silnému zdroju svetla.
Ako som už zmienil, v čom vivo X90 Pro naozaj exceluje, sú nočné zábery. Či už radi fotíte mesto alebo nočnú oblohu, s týmto telefónom sa dokážete naozaj vyhrať. Jeho fotoaplikácia obsahuje aj viacero zábavných režimov. Využil som hlavne makro a astrofotografický mód, s ktorým sa mi podarilo vytvoriť veľmi pekný záber zimnej nočnej oblohy. Priložil som ho ku koncu galérie s ukážkovými fotografiami aj s fotkou, ktorú som minulý rok vytvoril pomocou predchodcu vivo X80 Pro. Aplikácia fotoaparátu funguje veľmi rýchlo, čo poteší. Napríklad na iPhone ale rýchlosťou určite nemá. Je trochu škoda, že je nasadený menej kvalitný ultra-širokouhlý fotoaparát, ktorý vytvára fotografie s iba 108-stupňovým zorným poľom. Výsledné fotky by som v tejto cenovke zaradil až do podpriemeru. Nenechajte sa ďalej oklamať teleobjektívom s iba 2-násobným optickým priblížením – reálne spravíte peknú fotku aj 10 až 15-násobným hybridným zoomovaním.
Ukážkové fotografie
Ukážkové 4K video
Ukážkové 8K video
Recenzia vivo X90 Pro: Batéria a nabíjanie
Výdrž vivo X90 Pro by som zaradil k dobrému priemeru prémiovej kategórie. Počas 24-hodinovej doby bez nabíjania som sa vedel dočkať doby 6 hodín so zapnutým displejom. To je ale bežné používanie. Náročný deň plný testovania, ale zároveň aj dlhšieho obdobia v pohotovostnom režime predstavoval iba 3 hodiny SOT. Na pozadí sa však inštalovali aplikácie, telefón sa aktualizoval a podobne, takže to beriem s rezervou.
Povedal by som, že spoliehať sa môžete na približne 5 hodín SOT v závislosti od spôsobu vášho používania. Spotreba v pohotovostnom režime je veľmi nízka. Vďačiť možno zrejme agresívnejšej správe spustených aplikácií na pozadí. 1,5-dňová výdrž je dozaista dosiahnuteľná ale s 3,5 až 4,5 hodinami so zapnutým displejom (záleží od aktivít používateľa).
Nabíjanie z 0 % na 100 %:
- 15 minút – 77 %
- 27 minút – plné nabitie
Rýchlosť nabíjania je potom na úplnej špičke. Viackrát som večer telefón ani nenabíjal, keďže som vedel, že sa môžem spoľahnúť na rýchlu rannú dodávku energie vďaka 120 W adaptéru. Ten je súčasťou predajného balenia. Ak by sa vám náhodou podarilo vivo X90 Pro vybiť ešte pred večerom, čo nepredpokladám, stále je tu možnosť jeho expresného nabitia z 0 % na 100 % už do pol hodiny. Z môjho testu vyplýva, že v priebehu 15 minút budete môžete mať nabité už približne na 77 %. Novinka od vivo má teda priemernú výdrž, ktorá vás ale nesklame. Ponúka zároveň jednu z najrýchlejších možností nabíjania. Priaznivcov bezdrôtového nabíjania poteší maximálny výkon 50 W či podpora pre reverznú bezdrôtovú dodávku energie do podporovaného príslušenstva alebo ďalšieho mobilného telefónu.
Ako som už vyššie spomínal, systém smartfónu má pomerne agresívnu správu aplikácií na pozadí. Ak by sa vám stávalo, že z niektorých aplikácií nedostávate upozornenia alebo potrebujete mať niečo spustené na pozadí kvôli dôležitej službe, musíte si upraviť spôsob ukončovania procesov prejdením do nastavení do sekcie “Batéria”. Nájdite časť označenú ako “Správa spotreby energie na pozadí” a vyberte, aktivita ktorých aplikácií by nemala byť riadená týmto systémom od vivo.
Všetko je za účelom ušetrenia energie a ak by ste chceli dosiahnuť lepšiu výdrž, môžete niektoré aplikácie obmedziť na pozadí úplne aj vy ručne. Ja som tento proces manuálneho nastavenia nevykonal, pretože chcem otestovať, aká je výdrž v predvolenom nastavení. Niektorým potrebným aplikáciám som dokonca udelil výnimky, aby mohli pracovať na pozadí normálne.
Recenzia vivo X90 Pro: Konektivita
Konektiviva smartfónu vivo X90 Pro zahŕňa všetky dnes potrebné štandardy. Telefón má Wi-Fi 6, Bluetooth 5.3, NFC na vykonávanie bezkontaktných platieb, infraport na ovládanie domácej elektroniky, USB-C konektor na nabíjanie a prenos dát či lokalizačné služby v podobe GPS, GLONASS, BDS, GALILEO, QZSS a NavIC. Všetko bolo stabilné a sieť mi nevypadávala. Intenzitu príjmu signálu mobilnej siete by som označil ako priemernú. S posluchom hudby prostredníctvom pripojených bezdrôtových Bluetooth slúchadiel neboli problémy.
Recenzia vivo X90 Pro: Záverečné zhodnotenie
Keď všetko zhrniem, tak dôjdem k záveru, že vivo X90 Pro je vynikajúcim smartfónom, ktorý má množstvo výhod. V proovnaní so svojim predchodcom, vivo X80 Pro, však nejde o až tak pokrokové zariadenie. Novinka je v porovnaní s minuloročnou generáciou dokonca v niektorých ohľadoch horšia. Tento nepekný trend sa netýka iba tohto konkrétneho výrobcu. Vo všeobecnosti sme sa počas aktuálneho aj minulého roka dočkali niekoľkých smartfónov, ktoré sa jednoducho oproti svojmu predchodcovi neoplatili. V extrémnych prípadoch bolo rozumnejšie ušetriť, kúpiť minuloročný model a mať vo výsledku telefón s lepším pomerom ceny a výbavy.
Niečo podobné sa deje aj v prípade vivo X90 Pro. Oplatí sa teda viac kúpiť staršie vivo X80 Pro? Až takto tragicky to zas nevidím. Nový model ponúka predovšetkým úspornejší procesor, ktorý zabezpečí dlhšiu výdrž batérie aj napriek medziročnom poklese jej celkovej kapacity o 170 mAh. Maximálny jas je nižší, no stále bohato postačujúci. Rozlíšenie kleslo z Quad HD+ na Full HD+ a rozdiel si podľa mňa ani nevšimnete. Túto zmenu je dokonca možné považovať za výhodu z pohľadu na ušetrenie energie, no technicky ide stále o downgrade. Obrazovka už nie je typu LTPO, teda nevyznačuje sa premenlivou obnovovacou frekvenciou, ale funguje konštantne buď na 120 Hz alebo 60 Hz. Ostatné parametre prešli miernym zlepšením, no mnohým určite nespravia radosť spomínané technické downgrady. Problém by dokázal vyriešiť model vivo X90 Pro+, ktorý sa žiaľ na náš trh nedostal a takmer určite ani nedostane.
Bez ohľadu na to, čo ponúkal predchodca, je vivo X90 Pro stále jedným z najlepších a za mňa aj najpríjemnejších smartfónov súčasnosti. Uchvátil ma svojimi schopnými fotoaparátmi, ktoré ohúria predovšetkým z noci. Veľmi sa mi páči jeho dizajn a medzi špičku by som zaradil aj samotné grafické rozhranie Funtouch OS 13. Čoraz viac si začínam myslieť, že ide o moju najobľúbenejšiu používateľskú nadstavbu. Nesklame vás ani výdrž batérie v kombinácii s extrémne rýchlym nabíjaním. Ak by som si mal v tomto období kúpiť nejaký drahý smartfón, vivo X90 Pro by sa bez najmenších pochýb nachádzalo v mojom užšom výbere. Pri pohľade na cenu 1099 eur by som si však pozrel najbližšiu konkurenciu pre tento telefón. Nižšie som vybral niekoľko smartfónov, kúpu ktorých by som určite taktiež zvážil.
Parametre vivo X90 Pro
Rozmery |
|
Hmotnosť | |
Displej |
|
Procesor |
|
Operačná pamäť | |
Vnútorný ukladací priestor | |
Operačný systém |
|
Fotoaparáty |
|
Batéria a nabíjanie |
|
Cena |
Konkurencia pre smartfón vivo X90 Pro
Ak máte vivo X90 Pro vo svojom užšom hľadáčiku, tak trošku spomaľte a pozrite sa aj na alternatívne možnosti. Osobne by som siahol napríklad po Google Pixel 7 Pro. Tento model považujem za lacnejšiu a taktiež veľmi schopnú alternatívu číslo jedna. Každého preferencie sú ale odlišné a musím spomenúť aj ďalšie telefóny.
Google Pixel 7 Pro
Google Pixel 7 Pro je skvelým zástupcom prémiovej kategórie. Jeho cena je pritom oproti konkurencii nižšia, a to 899 eur. Ponúka čistý Android s pravidelnými softvérovými aktualizáciami, dlhú podporu a hlavne vynikajúcu výbavu fotoaparátov. Tú má však aj vivo X90 Pro a bolo by vskutku zaujímavé porovnať tieto dva smartfóny v kvalitách výsledných fotografií z ich snímačov. Zostava sa skladá z 50 MP senzoru s optickou stabilizáciou obrazu, 12 MP ultra-širokouhlej šošovky so 126-stupňovým uhlom záberu a 48 MP periskopického teleobjektívu. Ten má päťnásobné optické priblíženie a taktiež aj optickú stabilizáciu obrazu. Vpredu sa nachádza 10,8 MP “selfie” fotoaparát.
Zariadenie je nabité AI funkciami, ktoré poháňa implementovaný čipset Google Tensor G2. Operačná pamäť má 12 GB a interný ukladací priestor 128 až 256 GB. Prednú stranu pokrýva 6,7-palcový LTPO AMOLED panel. Ten má Quad HD+ rozlíšenie (1440 x 3120 pixelov) a výsledná jemnosť je teda približne 512 pixelov na palec. Samozrejmosťou musí byť aj 120 Hz obnovovacia frekvencia či vysoká svietivosť, ktorá v tomto prípade činí 1500 nitov (vyšší maximálny jas ako vivo X90 Pro). Batéria s kapacitou 5000 mAh sa nabíja maximálnym výkonom na úrovni 23 W. Rovnakým výkonom je možné smartfón dobiť aj bezdrôtovo. Podporované je aj reverzné bezdrôtové nabíjanie, ktoré sa môže v určitých situáciách hodiť.
Samsung Galaxy S23 Ultra
Aktuálnym zástupcom najprémiovejšieho segmentu juhokórejského giganta Samsung je vlajková loď Samsung Galaxy S23 Ultra. Zariadenie síce prekvapí vašu peňaženku vysokou cenou, avšak za tú ponúkne absolútne elitné parametre, ktorými sa môže pochváliť iba niekoľko smartfónov na trhu. Jeho prednosťou je 6,8-palcový Dynamic AMOLED 2X displej s vysokým Quad HD+ rozlíšením (1440 x 3088 pixelov) s hustotou na úrovni 500 pixelov na palec. Pomer obrazovky k prednej strane činí asi 89,9 percent. 120 Hz obnovovacia frekvencia znásobí zážitok z celkovej plynulosti zariadenia. Maximálna svietivosť sa zastavila na hodnote 1200 nitov, no pri zobrazovaní HDR obsahu dosahuje až 1750 nitov. Bez pochýb tak ide o špičkovú obrazovku.
Výkon zaobstaráva čipset Qualcomm Snapdragon 8 Gen 2, ktorý prešiel špeciálnymi úpravami pre tento modelový rad. Konkrétnejšie bola o máličko navýšená jeho špičková taktovacia frekvencia. Samsung Galaxy S23 Ultra je veľmi závažným konkurentom aj v oblasti mobilnej fotografie. Disponuje 200 MP primárnym fotoaparátom, 12 MP ultra-širokouhlou šošovkou a dvojicou 10 MP teleobjektívov s 3-násobným, respektíve 10-násobným optickým priblížením a optickou stabilizáciou obrazu. Vpredu sa nachádza 12 MP “selfie” senzor. Pod displejom je implementovaný extrémne rýchly a presný ultrazvukový skener odtlačkov prstov. Batéria s kapacitou 5000 mAh sa nabíja maximálnym možným výkonom 45 W. Ak sa rozhodnete nabíjať bezdrôtovo, počítajte s maximálnym výkonom 15 W. Reverzné nabíjanie je podporované taktiež a dosahuje 4,5 W.
Xiaomi 13 Pro
Rozhodnúť sa môžete aj pre skvelú, avšak celkom vysoko nacenenú alternatívu Xiaomi 13 Pro. Tá ponúka skutočne špičkové parametre, ktoré sú schopné porovnávať sa s tými najlepšími. Má 6,73-palcový LTPO AMOLED displej s Quad HD+ rozlíšením (1440 x 3200 pixelov), 120 Hz obnovovacou frekvenciou a najvyššou svietivosťou dosahujúcou až 1900 nitov pri zobrazovaní HDR médií.
O pohon sa stará extrémne výkonný a zároveň energeticky efektívny čipset Qualcomm Snapdragon 8 Gen 2. Xiaomi 13 Pro disponuje tromi fotoaparátmi na zadnej strane – primárnym, ultra-širokouhlým a teleobjektívom s 3,2-násobným optickým priblížením. Každý senzor má rozlíšenie 50 MP. Predný snímač má 32 MP. Skvelú výdrž na jedno nabitie má zabezpečiť 4820 mAh batéria. Tá podporuje veľmi rýchle nabíjanie adaptérom o maximálnom výkone 120 W. K dispozícii je i 50 W rýchle bezdrôtové nabíjanie či 10 W reverzné.
iPhone 14 Pro / 14 Pro Max
Za zmienku stoja aj aktuálne najlepšie smartfóny od amerického giganta Apple. Konkrétnejšie ide o prémiové modely iPhone 14 Pro a iPhone 14 Pro Max. Menovanie papierových špecifikácií je v prípade iPhonov pomerne zbytočné.
Je zaručená maximálna plynulosť prostredia a ide o jedny z najlepších mobilných telefónov súčasnosti. Je iba o osobnej preferencii, či máte radšej Android alebo iOS. Ak preferujete skôr to druhé a máte už v pláne zaplatiť toľko peňazí za smartfón, asi nemáte čo riešiť a rozhodovať sa budete medzi menším alebo väčším variantom najnovšieho iPhonu.