Games

Recenzia Sony Xperia 1 V: Fotoaparát, aký nemá konkurenciu

Ďalšie pokračovanie vlajkovej Xperie, ktoré opäť prichádza s nejakými vylepšeniami, no na prvý pohľad ich nie je veľa. Opäť tu máme úzky a dlhý kvádrik so 4k displejom, zaujímavý fotoaparát, vysoký výkon a špeciálne funkcie od Sony. Má novinka šancu presadiť sa v ťažkej konkurencii vlajkových lodí? Toto je recenzia smartfónu Sony Xperia 1 V.

Recenzia je rozdelená na niekoľko častí:

Recenzia Sony Xperia 1 V: Cena a konkurencia

Sony Xperia 1 V je jedným z najdrahších smartfónov na slovenskom trhu. Cena začína v overených e-shopoch niekde na úrovni 1 350 €, oficiálna cena je 1 399 €. Ide o variant s 12 GB RAM a 256 GB úložiskom, 512 GB model som na našom trhu nenašiel. Za túto cenu je možné kúpiť prakticky akúkoľvek konkurenčnú vlajkovú loď.

Galaxy S23 Ultra vs Xiaomi 13 Ultra

Samsung Galaxy S23 Ultra vo verzii s 256 GB úložiskom stojí oficiálne 1 399 €, no v serióznych e-shopoch ho kúpite už pod 1100 eur. Navyše ponúka LTPO displej s lepším pomerom strán, lepšie možnosti zoomovania fotoaparátu, dlhšiu softvérovú podporou či dotykové pero S Pen.

Konkurenciou je aj Apple iPhone 14 Pro Max, ktorý je taktiež lacnejší. Zaujímavou alternatívou môže byť aj Xiaomi 13 Pro s oficiálnou cenou 1 299 €, avšak tiež ho dokážete zohnať za lepšie peniaze. Naozaj je z čoho vyberať. Prečo zvoliť práve novú Xperiu?

Balenie: Kde nič, tu nič

Nikde nič. Presne takto by sa dal zhrnúť obsah balenia. Zatiaľ čo iní výrobcovia vám nedajú nabíjací adaptér, Sony už ani kábel. Proste nič. Okrem samotného telefónu a dokumentácie je balenie úplne prázdne.

Recenzia Sony Xperia 1 V: Konštrukcia a dizajn

Na prvý pohľad sa môže zdať, že sa nezmenilo nič, čo je vlastne aj pravda. Sony Xperia 1 V dizajnom nadväzuje na sériu predchodcov. Ostré hrany, úzke a vysoké telo, displej s pomerom strán 21:9. Toto sú charakteristické črty Xperií posledných rokov.

recenzia Sony Xperia 1 V
3,5 mm jack na hornej strane

Avšak dizajn je predsalen trochu iný. Vyhladený rám a zadnú časť nahradili zdrsnené povrchy. “Pásikavé” boky sú zaujímavé nielen na pohľad, ale aj na dotyk. Taktiež zadná strana je jemne vrúbkovaná, celkovo to prispieva k istejšiemu úchopu. Avšak zariadenie je v ruke stále dosť šmykľavé.

Čo sa týka veľkosti, v porovnaní s ostatnými vlajkovými loďami ide o príjemne kompaktné zariadenie, najmä príjemná šírka výrazne pomáha k možnosti držať smartfón pomerne pohodlne aj v jednej ruke. Najzaujímavejší je pravý bok, ktorý v sebe ukrýva tlačido spúšte fotoaparátu, ovládanie hlasitosti a zamykacie tlačidlo.

recenzia Sony Xperia 1 V
Hardvérová spúsť fotoaparátu

Tlačidlo plní aj funkciu snímača odtlačkov prstov, ten sa v tomto prípade nenachádza priamo v displeji. Osobne mi jeho poloha vyhovuje, no viac si cením to, že funguje rýchlo a presne. Vrchná strana skrýva 3,5 mm audio jack, čo je veľkou výhodou Xperie 1 V. Ľavá je úplne prázdna, na spodku je USB-C konektor a zásuvka pre SIM kartu a microSD kartu. Áno, podporované sú aj pamäťové karty.

recenzia Sony Xperia 1 V
Zásuvka na SIM kartu a microSD kartu je jendoducho vyberateľná

Zaujímavé je to, že ku karte sa dostanete aj bez špeciálneho nástroja na jej vyberanie, keďže dvierka sú spracované tak, aby sa dali otvoriť len pomocou prsta. Neduh z minulosti, kedy sa zariadenie po vložení SIM karty automaticky reštartovalo, tu už nemáme.

Celkový dizajn je iný, čo ho robí zaujímavým. Najviac vyčnieva fotoaparát na zadnej strane, ktorý sa pýši logom známej spoločnosti ZEISS. Po položení na stôl sa smartfón kvôli nemu kýve, no to nie je ničím nezvyčajným, v dnešnej dobe je to bežná prax.

Po stránke kvality spracovania nemám žiadne výhrady. Nechýba ani certifikácia vodoodolnosti IP68, čo je v prípade Xperií bežné.

Displej: Rozlíšenie nie je všetko

Jedno z najväčších lákadiel vlajkových Xperií posledných rokov, a to najmä vďaka vysokému rozlíšeniu. Avšak na smarfón za takto vysokú cenu musím byť náročný a displej musím aj skritizovať. V každom prípade, rozlíšenie 3840 x 1644 pixelov je mimoriadne jemné, no využíva sa len v určitých častiach systému. Napríklad pri prehrávaní videí či v galérii. Inak zariadenie beží vo FullHD+ rozlíšení, čo je stále plne postačujúce.

recenzia Sony Xperia 1 V displej
Nastavenia displeja

Pomer strán 21:9 nie je pre každého a k niektorým aplikáciám sa veľmi nehodí, no na druhú stranu, pozeranie filmov môže byť veľmi pohodlné. Ja ale zástancom pozerania filmov na telefóne určite nie som, radšej si ich vychutnám v kine alebo na veľkom televízore. Prípadne tablete či notebooku. Avšak napríklad v lietadle či vlaku sa to môže hodiť.

Rámiky nad a pod displejom sú stále mimoriadne veľké, ani bočný rámik nepatrí medzi najmenšie. Pri rýchlom porovnaní napríklad so Samsungom Galaxy S23 Ultra sa Xperia javí ako zariadenie spred piatich rokov. Nezachránia to ani výborne umiestnené stereo reproduktory nad a pod displejom, rámik je jednoducho veľký.

Sony Xperia 1 V 120 Hz displej
Nastavenie 120 Hz obnovovacej frekvencie

Displej je chránený tým najlepším na trhu – krycím sklom Corning Gorilla Glass Victus 2 a má uhlopriečku 6,5 palca. 120 Hz obnovovacia frekvencia je skvelá, no pri vlajkovej lodi očakávam LTPO technológiu. Tá tu bohužiaľ nie je. Dokonca po rozbalení je zariadenie nastavené na frekvenciu 60 Hz. V nastaveniach je možné zapnúť 120 Hz.

Ak sa tak rozhodnem, displej beží drvivú väčšinu času práve na tejto frekvencii. Jedine ak používam nejakú nekompatibilnú aplikáciu, frekvencia padne na 60 Hz. To je škoda, pretože pri statickom obraze by sa 60 Hz hodilo, určite by batéria poďakovala. Najviac ma zaráža to, že aj pri always on displeji je frekvencia 120 Hz.

Sony Xperia 1 V displej ramiky
Rámiky okolo displeja mohli byť menšie

Vyváženie bielej si viem nastaviť podľa seba, k dispozícii mám aj dva základné režimy podania farieb displeja. V základe mi príde automatické nastavenie jasu dosť tmavé, musel som si ho manuálne ešte upraviť. Na priamom slnečnom svetle je čitateľnosť poriadku, lepšia ako u predchodcu, no stále nedosahuje kvalít najnovších Samsungov či iPhonov.

Recenzia Sony Xperia 1 V: Operačný systém

Zariadenie beží na momentálne najnovšom operačnom systéme Android 13 spolu s jenou nadstavbou od výrobcu. Tá prakticky do grafiky systému nezasahuje, takže dalo by sa povedať, že ide o takmer čistý Android. Sony si však upravilo ikony aplikácií a pridalo aj pomerne veľké množstvo tých svojich originálnych. Je ich naozaj veľa, niektoré by som osobne nevyužil, no sú tu aj také, ktoré sa určite hodia.

Predinštalované Sony aplikácie:

  • BRAVIA CORE
  • Cinema Pro
  • Creator’ s app
  • Externý monitor
  • Music Pro
  • Optimalizátor hry
  • Photo Pro
  • PS App
  • Video Pro

Zamrzí fakt, že takto drahé zariadenie dostane len dve aktualizácie Androidu a 3 roky bezpečnostných aktualizácií. Konkurencia je na tom pri vlajkových lodiach lepšie. Či už ide o také Xiaomi, no najmä Samsungu so svojimi štyrmi aktualizáciami systému.

Recenzia Sony Xperia 1 V: Výkon a pamäť

Poriadna vlajková loď v tomto smere nesmie zaostávať a nie je to ani prípad novej Xperie. Konečne bol zažehnaný aj problém s prílišným prehrievaním, no za to môže najmä nasadenie lepšieho čipsetu Qualcomm Snapdragon 8 Gen 2. Ide momentálne o to najvýkonnejšie, čo môžete v Android smartfóne mať. Doplnený je o 12 GB rýchlej LPDDR5X RAM a úložisko s kapacitou 256 GB, ktoré je najrýchlejšieho typu UFS 4.0.

Takáto kombinácia dáva tušiť, že s výkonom tu žiadne problémy nebudú. Zahrievanie je tiež udržané v celkom dobrej miere, no stále sa neviem zbaviť pocitu, že konkurenčné vlajkové modely sú na tom v tomto smere ešte o trochu lepšie. V AnTuTu som nameral tieto hodnoty:

Test 1 1 297 561 bodov
Test 2 1 044 296 bodov
Test 3 1 108 780 bodov
Test 4 1 073 352 bodov

Test som už tradične spustil viackrát za sebou bez prestávky, aby som zistil, ako sa zariadenie dokáže vysporiadať s dlhšou náročnou činnosťou a ako to bude s výkonom a prehrievaním. Tieto čísla sú pomerne slušné, no nižšie ako napríklad mnou nedávno testovaný Samsung Galaxy Z Flip5. Ten má mimochodom menej priestoru na chladenie, no aj po štyroch testoch si udržal skóre 1 176 000 bodov.

Fotoaparát nemá konkurenciu

Hneď na začiatku musím povedať, že ak patríte medzi používateľov, ktorí chcú rýchlo odfotiť a získať kvalitný záber, na trhu sú v tomto smere lepšie a aj lacnejšie možnosti. Ale ak sa do fotenia trochu vyznáte a ste náročný fotograf, Xperia 1 V vám ponúkne také možnosti, ako žiadny iný telefón na trhu. Poďme ale pekne poporiadku.

recenzia Sony Xperia 1 V fotoaparat
Fotoaparát

Fotovýbava sa skladá z troch fotoaparátov. Ten hlavný je úplne nový, pôvodný 12 MP snímač nahradil nový s rozlíšením 48 MP. Nechýba mu optická stabilizácia obrazu, automatické zaostrovanie a jeho svetelnosť je f/1.9. Pochváliť musím stále extrémne rýchle ostrenie na oko, pri fotení ľudí človek nebude prakticky nikdy rozmazaný.

Sony Xperia 1 V fotoaparat objektivy
Veľmi zaujímavá zostava fotoaparátov

Ultra-širokouhlý fotoaparát má rozlíšenie 12 megapixelov, svetelnosť f/2.2 a dokáže automaticky zaostrovať. Dodám, že fotoaparáty sa chvália optikou od Zeiss. Posledným, a zároveň najzaujímavejším do partie je teleobjektív s veľmi zaujímavými parametrami.

Má rozlíšenie 12 MP, optickú stabilizáciu obrazu a približovať vie opticky od 3,5 do 5,2 krát. Avšak pozor, všetky hodnoty medzi týmito číslami sú v maximálnej možnej kvalite, keďže tento zoom je stále optický. Nedeje sa tu žiadne digitálne vyrezávanie. Mala to už predchádzajúca Xperia 1 IV, má to Xperia 1 V. Na trhu neexistuje žiadny iný smartfón s podobným riešením.

Fotografie sú v prvom rade detailné. V porovnaní s Galaxy S23 Ultra ponúkajú dokonca často viac detailov, aj keď výsledná snímka možno celkovo vyzerá lepšie práve na Samsungu. Môže za to agresívnejší post-processing, Xperia ho má miernejší. To zase dáva šancu používateľom, ktorí si chcú fotografiu upraviť podľa seba.

Zaujímavé je aj to, že počas vytvárania záberu to na displeji na dobrú snímku nevyzerá, no v skutočnosti kvalitná je. Hľadáčik je akosi trochu mimo. Nie vždy, no nemám z toho najlepšie pocity. Najviac som to pocítil pri fotení teleobjektívom, kedy som si myslel, že výsledná fotografia bude veľmi zlá. A práve naopak, nebola.

Teší ma aj klasická hardvérová spúšť fotoaparátu, ktorá z telefónov už úplne odišla. Čo ale stále vidím ako problém, sú až 3 rôzne aplikácie na video a fotenie. V tej základnej síce viem natáčať aj video, avšak chýba tu 4K@60fps a vôbec nemôžem natáčať 120 fps video.

To je možné len v ďalších dvoch aplikáciách, a to s použitím ktoréhokoľvek objektívu. 120fps video prakticky nemá konkurenciu, keďže Xperia 1 V ho vie natáčať všetkými objektívmi. Odporúčam ale použiť gimbal, pretože snímkovacia frekvencia je síce vysoká, no video veľmi stabilizované nie je.

Fotografie v pôvodnej kvalite nájdete tu.

Batéria a nabíjanie

Na prvý pohľad sa v tomto smere nezmenilo absolútne nič. Máme tu stále veľkú batériu s kapacitou 5000 mAh a 30 W nabíjanie bez nabíjačky a kábla v balení. Už minuloročná Xperia 1 IV aj vzhľadom na menej vydarený procesor ponúkla veľmi slušnú výdrž na jedno nabitie.

Sony Xperia 1 V bateria vydrz
Široké možnosti nastavenia nabíjania a šetrenia batérie

Xperia 1 V ju posúva ešte o krok ďalej, čo osobne pripisujem práve lepšiemu a vyladenejšiemu čipsetu. Pokojne môžem výdrž označiť za nadštandardnú. K hodnotám skvelého Samsungu Galaxy S23 Ultra som sa síce nedostal, no vlajková Xperia vás cez deň určite nenechá bez energie. Počas testovania som bežne dosahoval 5 – 6 hodín času so zapnutým displejom, čo je pri mojom používaní naozaj lepší priemer.

Tieto hodnoty treba však brať s rezervou, pretože každý používateľ je špecifický a každý používa iné aplikácie, takže výdrž batérie nemusí vždy sedieť s tým, čo napíšem ja.

Záverečné hodnotenie

Sony Xperia 1 V je skvelý smartón, ktorý ponúka množstvo dôležitých vlastností a má niekoľko kľúčových výhod. Napríklad prítomnosť 3,5 mm jacku, reproduktory smerujúce priamo na používateľa, kvalitný fotoaparát, 4K displej a podobne. Toto sú však funkcie, za ktoré si nechá výrobca poriadne priplatiť. Práve cena je z môjho pohľadu najväčším problémom. Ide o jeden z najdrahších smartfónov na trhu, ak nepočítam skladacie modely.

recenzia Sony Xperia 1 V
Sony Xperia 1 V

Možnosti, ktoré ponúka navyše, nie sú pre každého. Rovnako ani Xperia 1 V nie je pre každého náročného používateľa. Má svoju špecifickú cieľovku, ktorá ju bude opäť milovať. Ak medzi ňu vyslovene nepatríte, nechcete sa hrať s manuálnymi režimami fotoaparátu a videa a podobne, odporúčam popozerať sa po konkurencii. Avšak ak vám práve tieto funkcionality zaimponovali, Xperia 1 V bude pre vás skvelou voľbou.

V konečnom dôsledku je to vlajková loď, ktorá ponúka prakticky všetky funkcionality, ktoré potrebujete. V porovnaní s konkurenciou na tom rozhodne nie je horšie.

Parametre

Rozmery 165 x 71 x 8,3 mm
Hmotnosť 187 gramov
Displej 6,5″, 3840 x 1644 pixelov, OLED, 120 Hz
Čipset Qualcomm Snapdragon 8 Gen 2
RAM 12 GB
Úložisko 256 GB + microSD
Fotoaparát Hlavný – 48 MP, f/1.9, OIS
Teleobjektív – 12 MP, f/2.3, OIS, 3,5-5,2x zoom
Ultra-širokouhlý – 12 MP, f/2.2, PDAF4K@120fps video všetkými fotoaparátmi
Selfie fotoaparát 12 MP, f/2.0
3,5 mm jack áno
Batéria 5000 mAh
Nabíjanie 30 W (káblové, bez adaptéra a kábla v balení)
Bezdrôtové nabíjanie, reverzné bezdrôtové nabíjanie
Cena 1399 € (oficiálna)

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *