Recenzia Redmi Note 10 5G: Cenovo dostupná novinka s 5G
Smartfóny zo série Redmi Note patria každoročne medzi najpredávanejšie vďaka skvelému pomeru ceny a výkonu. Výrobca tento rok predstavil aj cenovo dostupný 5G model – Redmi Note 10 5G, ktorý okrem iného ponúka aj 90 Hz displej a 5 000 mAh batériu. Kde však Redmi musel urobiť kompromisy, aby cenu zariadenia stlačil na 200 eur aj napriek zahrnutiu 5G podpory?
Cena Redmi Note 10 5G sa v slovenských eshopoch pohybuje na úrovni okolo 200-210 eur.
Contents
- 1 Tabuľka parametrov
- 2 Balenie: S ochranným krytom a bez slúchadiel
- 3 Konštrukcia a dizajn: Prémiovo pôsobiaci plast
- 4 Možnosti odomykania: Bočný snímač odtlačkov prstov ako ideálny mix ostatných typov snímačov
- 5 Displej: Sýtosť farieb sklamala
- 6 Výkon a pamäť: Genshin Impact som si zahrala aj na najvyšších nastaveniach
- 7 Systém a nadstavba: MIUI má od čistého Androidu ďaleko, ale ponúka skvelý dizajn a množstvo funkcií
- 8 Multimédiá a konektivita: Podpora 5G ako hviezda programu, na väčšine Slovenska však zbytočná
- 9 Fotoaparát: Hodilo by sa viac „užitočných” snímačov
- 10 Batéria a nabíjanie: O výdrž sa báť nemusíte
- 11 Redmi Note 10 5G: Záverečné hodnotenie
- 12 Konkurencia
Tabuľka parametrov
Rozmery | 161,8 x 75,3 x 8,9 mm |
Hmotnosť | 190 gramov |
Displej | 6.5″ IPS LCD, 90 Hz, 1080 x 2400 pixelov, 20:9, Corning Gorilla Glass 3 |
Procesor | MediaTek Dimensity 700 5G |
RAM a úložisko | 4 GB / 64 GB, 4 GB / 128 GB, 6 GB / 128 GB, UFS 2.2, podpora microSD karty |
Batéria a nabíjanie | 5 000 mAh, 18 W káblové nabíjanie, súčasťou balenia je 22,5 W nabíjačka |
Bezpečnosť | Bočný snímač odtlačkov prstov |
Fotoaparáty | Zadné: 48 MP primárny 2 MP makro 2 MP hĺbkový snímačSelfie: 8 MP |
Konektivita | 5G, USB-C 2.0, 3,5 mm jack, NFC |
Softvér | MIUI 12, Android 11 |
Vodoodolnosť | nie |
Časti recenzie:
Balenie: S ochranným krytom a bez slúchadiel
Vo vnútri okrem samotného telefónu nájdeme biely USB C kábel s bielou 22,5 W nabíjačkou, manuál a priesvitný kryt. Chráni nie len zadnú stranu zariadenia, ale aj nabíjací otvor špeciálnou krytkou a displej tým, že nekončí zarovno s displejom, ale je o trochu vyšší. To však so sebou prináša jednu nevýhodu – problémy s gestami. Gesto späť je na tomto zariadení potrebné potiahnuť takmer z úplného kraja obrazovky a pri tomto vysokom kryte je to problém.
Konštrukcia a dizajn: Prémiovo pôsobiaci plast
Zariadenie na svoju cenu pôsobí veľmi prémiovo. Smartfón je dosť veľký, ale aj napriek svojej veľkosti sa drží dobre aj v prípade, že máte malé ruky ako ja. Vo vnútri skrýva veľkú 5 000 mAh batériu, ale prekvapivo nie je ťažký. Zadnú stranu má síce vyrobenú z plastu, ale má zaujímavú matnú úpravu a nepôsobí vôbec lacno. Zariadenie je však klzké a lepšie sa s ním narábalo, keď bolo v ochrannom kryte. Na zadnej strane taktiež nájdeme ostrovček s troma fotoaparátmi, ktorý je decentný a príliš nevytŕča.
Hornej časti displeja dominuje pomerne veľký selfie fotoaparát, ktorý našťastie nepôsobí rušivo. Okraje smartfónu sú na svoju cenovú kategóriu fajn, až na spodný okraj, ktorý je výrazne hrubší.
Tlačidlá ovládania hlasitosti spolu s tlačidlom zapnutia, ktoré má v sebe zabudovaný snímač odtlačkov prstov, sú umiestnené na pravej strane. Na ľavej strane je umiestnený len slot pre SIM a microSD kartu. Dole nájdeme reproduktor, USB-C konektor a mikrofón. Hore zas 3,5 mm jack a infračervený port.
Možnosti odomykania: Bočný snímač odtlačkov prstov ako ideálny mix ostatných typov snímačov
Okrem klasických spôsobov ochrany svojho zariadenia, ako heslo, pin ale vzor, tu máme aj snímač odtlačkov prstov, ktorý je zabudovaný v tlačidle zapínania. Tento typ snímača sa v smartfónoch nevyskytuje veľmi často, no z hľadiska dizajnu, ceny a výkonu je to skvelý kompromis. Je rovnako spoľahlivý ako snímače, ktoré sú umiestnené na zadnej strane zariadenia a taktiež aj pomerne rýchly. Navyše, nezaberá miesto na zadnej strane, vďaka čomu zariadenie pôsobí viac prémiovo.
Avšak robilo mi problém si naň zvyknúť, keďže pri uchopení telefónu som zvyknutá dať palec presne tam, kde je tlačidlo zapínania umiestnené. Snímač následne skenoval môj palec aj vtedy, keď som nechcela a telefón som buď náhodne odomkla alebo som snímač zablokovala kvôli príliš veľkému počtu neúspešných pokusov. Ďalšou nevýhodou pre mňa bolo aj to, že niekedy som smartfón nechtiac odomkla aj vtedy, keď som len chcela skontrolovať čas a upozornenia na zamknutej obrazovke.
V posledných dňoch testovania som však objavila nastavenie, ktoré tento problém veľmi jednoducho vyriešilo. Po jeho zapnutí sa skener aktivuje len vtedy, keď stlačíte tlačidlo zapínania. Takže žiadne náhodne odomykania a skenovania pri dotknutí sa tlačidla.
Xiaomi ponúka aj možnosť nastaviť si odomykanie tvárou, nevyužíva na to však žiadne špeciálne senzory, ale len predný fotoaparát. Čo sa týka spoľahlivosti, Xiaomi v tomto smere nie je veľmi prísne a telefón odomknete, aj keď sa naňho poriadne nepozeráte alebo v prípade, že máte časť tváre prekrytú.
Displej: Sýtosť farieb sklamala
Vpredu sa nachádza 6,5 palcový IPS LCD displej s rozlíšením 1080 x 2400 pixelov a pomerom strán 20:9. Chráni ho tvrdené sklo Corning Gorilla Glass 3 a dodatočne aj fólia. Poteší aj prítomnosť 90 Hz obnovovacej frekvencie, vďaka ktorej je systém plynulejší. Navyše, systém si vie autoamticky prepínať medzi 90 Hz a 60 Hz režimom, prispôsobí sa tomu, čo práve robíte. Teda napríklad ak telefón práve nečinne leží zapnutý na stole, zariadenie sa prispôsobí a obnovovaciu frekvenciu zníži, čím šetrí batériu.
Napriek tomu, že to nie OLED panel ale len LCD, je čierna dostatočne tmavá. Problémom je však sýtosť farieb. Nadstavba MIUI ponúka možnosť upraviť si sýtosť a teplotu farieb, ale aj pri nastavení najsýtejšieho profilu nie sú dostatočne sýte. Systém vám dá na výber z troch profilov – automatický, sýty a štandard.
Tento panel nepatrí k tým najjasnejším, no maximálny jas je dostatočne silný a problém som nemala ani na priamom slnku so slnečnými okuliarmi. U väčšiny telefónov zvyknem mať problém s minimálnym jasom. Aj na najnižšom nastavení sú v tme príliš jasné a ťahajú mi oči, no s Redmi som problém nemala.
Výkon a pamäť: Genshin Impact som si zahrala aj na najvyšších nastaveniach
Model Redmi Note 10 5G je poháňaný procesorom MediaTek Dimensity 700 5G, ktorý je v závislosti od verzie doplnený o 4 GB alebo 6 GB operačnej pamäte. Nejde síce o vlajkový procesor, ale bežné používanie zvládol bez zásekov.
V redakcii testujeme verziu so 4 GB RAM, ktorá síce na pozadí neudrží desiatky aplikácií, ale prepínanie medzi nimi je rýchle a bezproblémové aj v prípade, že sa musia znova zapnúť. V aplikácii Geekbench dosiahol skóre 555 v single-core a 1690 v multi-core.
Mobilné hry síce nehrám, ale na otestovanie výkonu som stiahla Genshin Impact. Hra sa samozrejme zapla na najnižších možných nastaveniach, no na moje prekvapenie sa dala hrať aj na najvyšších nastaveniach, aj keď tu už boli prítomné menšie záseky a FPS nad 30 nešlo. Prekvapilo ma aj to, že zariadenie sa pri záťaži príliš nezahrieva, iba je na dotyk mierne teplé.
Smartfón sa predáva v dvoch verziách – so 64 GB úložiskom alebo pre náročnejších používateľov so 128 GB. Ide o technológiu UFS 2.2, ktorá už nie je najrýchlejšia, no pri bežnom používaní to nie je cítiť. A ak vám nestačí ani tých 128 GB, Redmi Note 10 5G má k dispozícii aj samostatný slot pre microSD kartu.
Systém a nadstavba: MIUI má od čistého Androidu ďaleko, ale ponúka skvelý dizajn a množstvo funkcií
Redmi Note 10 Pro momentálne beží na nadstavbe MIUI 12, ktorá je postavená na Androide 11. Vzhľadom má ďaleko od čistého Androidu, no podľa môjho názoru je to najkrajšia nadstavba na trhu. Čo sa týka funkcií, Google ide skôr v stopách Applu a v čistom Androide nájdete prevažne základne funkcie. Avšak Xiaomi rado experimentuje a do svojej nadstavby pravidelne pridáva drobné, ale zaujímavé vylepšenia. K nim patria napríklad Super živé tapety, úplne nový dizajn rýchlych nastavení alebo plávajúce okná.
MIUI je dobre optimalizované, no viacero používateľov sa v súvislosti s verziou MIUI 12 sťažovalo na softvérové chyby. Ja som sa počas testovania nestretla so žiadnymi, mala som však problém ovládať zariadenie gestami. Gesto späť mi v 70 % prípadoch nefungovalo, keď som ho nepotiahla úplne od hrany displeja, čo bolo náročné kvôli vyvýšenému krytu. Myslela som, že bez krytu to také problémové nebude, no aj bez neho mi gesto častokrát neregistrovalo. Ďalšou nevýhodou lacných zariadení s MIUI je prítomnosť reklám, no aj tie ma nejako obišli. Dajú sa však vypnúť v nastaveniach systému.
Multimédiá a konektivita: Podpora 5G ako hviezda programu, na väčšine Slovenska však zbytočná
Novinka disponuje podporou 5G, ktoré je už samozrejmosťou pri vlajkových lodiach, ale v strednej triede ho zatiaľ neponúka každý model. Na Slovensku je 5G stále novinkou a na východ zatiaľ nedorazilo, čiže smartfón som testovala len na starom dobrom 4G. S tým problém nebol, rovnako ani s pripojením Wi-Fi a Bluetooth.
Problémy som nemala ani s telefonovaním, reproduktor na hovory je dostatočne hlasný a nemala som problém počuť človeka na druhej strane. Potešilo ma aj to, že Xiaomi prestalo dávať do lacnejších modelov nekvalitné vibračné motorčeky. Stále som mala vo zvyku vibrácie vypínať, no na tomto smartfóne pôsobili príjemne a nechala som ich zapnuté počas celej doby testovania.
Redmi Note 10 5G ponúka len jeden reproduktor. Kvalitu podobnú reproduktorom vo vlajkových lodiach nečakajte, ale tento reproduktor milo prekvapil a hrá celkom slušne. Audio nadšencov poteší aj prítomnosť 3,5 mm jacku, káblové slúchadla však v balení nedostanete.
Fotoaparát: Hodilo by sa viac „užitočných” snímačov
Zadné fotoaparáty
Smartfón má na zadnej strane tri fotoaparáty, no len jeden z nich je reálne použiteľný. 48 MP hlavný snímač je doplnený o 2 MP hĺbkový a 2 MP makro snímač. V dobrých svetelných podmienkach si telefón poradí dobre, fotky sú ostré a majú realistické farby. Horšie svetelné podmienky už tak dobre nezvláda, no stále sa drží prekvapivo dobre, aj čo sa týka ostrosti.
Nočné fotky neboli také zlé, no boli príliš preostrené. V niektorých prípadoch mali aj farby ďaleko od reality, ale vytvorilo to zaujímavý efekt a svojim spôsobom sa mi to páčilo.
2 MP makro snímače sú často odsudzované, keďže sú využiteľné len v špecifických prípadoch a ich výsledne fotografie sú v zlej kvalite. Tento makro snímač dokonca nezvládol odfotiť ani makro fotku vonku na priamom svetle. Výsledne fotografie boli poškodené a prežila len jedna z nich, no mala ďaleko od reality. Vo vnútri už snímač problém našťastie nemal a zvládol vytvoriť aj nepoškodenú fotku.
Keďže zariadeniu chýba teleobjektív, fotografie po priblížení vyzerajú hrozne. Smartfón vie scénu digitálne priblížiť až 10-násobne, no výsledná fotografia bude vyzerať skôr ako olejomaľba. Ak potrebujete odfotiť niečo, čo je ďaleko, radšej využite 48 MP režim a následne fotku manuálne orežte.
Redmi Note 10 5G vám dovolí natáčať videá len v HD alebo FullHD rozlíšení v režime 30 snímok za sekundu. Ponúka však digitálnu stabilizáciu obrazu, ktorá funguje veľmi dobre. Obraz pri posúvaní netrhalo, občas však preblikoval.
Aplikácia fotoaparátu
Aplikácia fotoaparátu ponúka presne to, čo by ste od nej čakali. Okrem klasického módu, v ktorom vám pri fotení budú asistovať HDR a AI, môžete využiť aj Pro mód, portrétový alebo nočný režim. K dispozícii je aj 48 MP režim, s ktorým budú mať výsledne fotografie 48 MP a nie len 12 MP, vďaka čomu budú detailnejšie.
Selfie fotoaparát
Zdá sa, že Xiaomi týmto telefónom cielilo na mladších používateľov, keďže na kvalite selfie fotoaparátu nešetrilo. Selfie fotografie boli ostré a nie len na silnom svetle. Najprv som sa zľakla, že Xiaomi ešte stále zostalo pri svojom zvyku dávať do lacných modelov nekvalitné snímače, ktoré robia desaturované fotky, no potom som zistila, že chyba je v displeji a samotné fotografie sú dobre saturované. Slabo osvetlené interiéry a nočné fotografie však už tento 8 MP snímač nezvládol a je to cítiť hlavne na ostrosti.
Batéria a nabíjanie: O výdrž sa báť nemusíte
Výdrž batérie je jednou z predností tohto zariadenia, 5 000 mAh batéria si hravo poradí aj s náročnejšími používateľmi. Po celú dobu testovania som mala zapnutú 90 Hz obnovovaciu frekvenciu a pri testovaní benchmarkov a hraní hier smartfón vydržal takmer dva dni na jedno nabitie. Pri bežnom používaní vydrží bez problémov aj 2-3 dni. Ak však máte k dispozícií 5G a plánujete ho využívať, počítajte s horšou výdržou. MIUI má k dispozícii aj niekoľko šetriacich režimov, no pri tomto smartfóne som nemala potrebu ich využívať.
Ocenila by som však rýchlejšie nabíjanie. 18 W je tak akurát pri batérii s kapacitou do 4 000 mAh, no 5 000 mAh si žiada niečo rýchlejšie. Smartfónu trvalo viac ako 2 hodiny, kým sa nabil z 0 % na 100 %.
Nabíjanie z 0 % na 100 %:
- 15 minút: 7 %
- 30 minút: 23 %
- 45 minút: 39 %
- 60 minút: 55 %
- Plné nabitie: 2 hodiny 12 minút
Redmi Note 10 5G: Záverečné hodnotenie
Model Redmi Note 10 5G bol predstavený ako cenovo dostupný smartfón s 5G a pri testovaní bolo cítiť, že to je jeho najväčšou prednosťou. V krajinách, kde má 5G lepšie pokrytie, sa takýto smartfón zíde, na Slovensku by ho však zatiaľ využili len obyvatelia žijúci v Bratislave. 5G pokrytie sa samozrejme bude v nasledujúcich rokoch rozširovať, ale vzhľadom na to, že zariadenie nie je veľmi výkonné, je to telefón tak na 2 roky (alebo aj na 3-4, ak vám nevadí sekanie).
Najviac ma sklamal displej, ktorý síce ponúka 90 Hz obnovovaciu frekvenciu a dokonca aj sýtu čiernu, ale jeho vykreslenie farieb nie je dobré. Mediatek Dimensity 700 5G tiež nepatrí medzi špičku, no milo prekvapil nie len pri bežnom používaní ale aj pri testovaní hier. Otázne je, ako na tom bude s výkonom z dlhodobého hľadiska rok alebo dva po vydaní.
Taktiež som dúfala, že smartfón bude mať vzadu aspoň dva “použiteľné” fotoaparáty a potešila by prítomnosť ultra-širokouhlého snímača. Fotografie však kvalitou nesklamali, použiteľné boli dokonca aj nočné fotky, s ktorými má väčšina cenovo dostupných zariadení problém. Jednou z predností tohto smartfónu je aj jeho selfie fotoaparát, ktorý si s ostrosťou a farbami pri testovaní poradil skvelo.
Potešila aj 5 000 mAh batéria, 18 W nabíjanie je však pri takejto kapacite málo a zišla by sa podpora rýchlejšieho nabíjania. Taktiež musím oceniť dizajn smartfónu, spracovanie zadnej strany pôsobí tak prémiovo, že som si musela overiť, či je vyrobená z plastu alebo zo skla.
Konkurencia
Motorola Moto G30
Motorola moto g30 je špecifikáciami veľmi podobná modelu Redmi Note 10 5G, chýba jej však podpora 5G. Namiesto toho však ponúka 64 MP zadný snímač fotoaparátu spolu s 8 MP ulttaširokouhlým snímačom. Ďalej disponuje 6,5″ IPS LCD displejom s 90 Hz obnovovacou frekvenciou, poháňa ju procesor Snapdragon 662 spolu so 4 GB alebo 6 GB operačnej pamäte a 5 000 mAh batéria.
OnePlus Nord N10 5G
Opäť ďalší veľmi podobný smartfón, tentokrát však z dielne spoločnosti OnePlus. OnePlus Nord N10 ponúka 6,49″ IPS LCD displej s 90 Hz obnovovacou frekvenciou a poháňa ho Snapdragon 690 5G spolu so 6 GB operačnej pamäte. Rozdiely nájdeme samozrejme v nadstavbe a taktiež vo fotoaparátoch a v kapacite batérie. Nord ponúka menšiu, 4 300 mAh batériu, ktorá však podporuje 30 W nabíjanie a na jeho zadnej strane nájdeme 64 MP snímač doplnený o 8 MP ultraširokouhlý snímač.
Samsung Galaxy A32 5G
Ak preferujete smartfóny od spoločnosti Samsung, podobnú sadu špecifikácii ako má Redmi si pre vás pripravil Samsung Galaxy A32 5G. Ten disponuje 6,5″ TFT displejom, 5000 mAh batériou, procesorom MediaTek Dimensity 720 5G a v najvyššej verzii až 8 GB operačnej pamäte. Na jeho zadnej strane nájdeme skupinu štyroch fotoaparátov – 48 MP hlavný, 8 MP ultraširokouhlý, 5 MP makro a 2 MP hĺbkový snímač.
Fotografie boli vytvorené fotoaparátom Canon EOS R.
Náš tip
Recenzia Xiaomi Mi 11 Lite 5G: Vlajkovú loď už nepotrebujete