Games

Recenzia Asus ZenFone 8: Najlepší kompaktný Android na trhu

Malých Android smartfónov na trhu veľa nie je. Trend je mať čo najväčší displej, s čím súvisí aj celková veľkosť zariadenia. Márne všetci pamätáme na časy podarených Xperií Compact. Apple v minulom roku ukázal, že je stále možné vyrobiť výborne vybavený kompaktný smartfón (aj keď jeho predaje nie sú najvyššie). Šance sa teraz chytil Asus. Jeho séria vlajkových lodí sa tento rok rozrástla o dva modely a ja som mal možnosť otestovať menší z nich – Asus ZenFone 8. Vlajková loď, ktorá v mnohom pripomína Pixely (dizajn, systém), no ide svojou vlastnou cestou. Na tomto kompaktnom zariadení sa nedostatky hľadajú len veľmi ťažko.

Displej 5,9 palcov, Super AMOLED, 2400 x 1080 pixelov, 120 Hz
Čipset Qualcomm Snapdragon 888, 5 nm
RAM 6 GB / 8 GB / 12 GB / 16 GB
Vnútorná pamäť 128 GB / 256 GB, microSD
Zadný fotoaparát
  • 64 MP, f/1.8, 26 mm, 1/1.73″, 0.8µm, PDAF, OIS
  • 12 MP, f/2.2, 112˚, 14 mm, ultraširokouhlý , 1/2.55″, 1.4µm, dual pixel PDAF
Selfie fotoaparát 12 MP, f/2.5, 28 mm, 1/2.93″, 1.22µm, dual pixel PDAF
Konektivita 5G, LTE, Wi-Fi 6, Bluetooth 5.2,GPS, NFC, 3,5 mm jack, USB-C
Batéria 4000 mAh, 30 W
Rozmery 148 x 68,5 x 8,9 milimetrov
Hmotnosť 169 gramov

Časti recenzie

Balenie: Všetko, čo potrebujete

V krabici našťastie nechýba nabíjací adaptér, ten má výkon 30 W. Okrem neho sa tu nachádza obojstranný USB-C kábel a klasika v podobe nástroja na vyberanie SIM karty a dokumentácie. Potešil ma ochranný kryt, ktorý nie je štandardný priesvitný gumený. Ide o tvrdený plast, ktorý vôbec nevyzerá zle a určite vydrží. Navyše dokáže ochrániť fotoaparát, ktorý je trochu vyvýšený nad okolitý povrch zariadenia.

Konštrukcia a dizajn: Malý, menší, najmenší

Začnem trochu kritikou. Zozadu je nový Asus ZenFone 8 neuveriteľne nudný a vôbec nevyzerá na to, že by malo ísť o vlajkovú loď. Pripomína skôr lacnejšie čínske “no name” modely. Zadná strana je dizajnovo jednoduchá a dva fotoaparáty tiež nevybočujú z tieňa šede. Rovnaké ohlasy som počúval aj z okolia. Zatiaľ čo ja som sa rozplýval nad komplexnosťou a výkonom, všetkým prišiel dizajn slabý.

Asus ZenFone 8
Foto: Redakcia

Úplne iný pocit som mal, keď som zariadenie prvýkrát chytil do ruky. Vzhľadom na veľkosť je pomerne ťažké a v ruke sa drží výborne. Vyššia hmotnosť a kvalitné materiály spôsobili to, že z nudného modelu sa stal smartfón, ktorý som chcel mať v ruke neustále. Nudný dizajn to bohužiaľ nezmení.

Pri pohľade na rozmery 148 x 68,5 x 8,9 mm je až neuveriteľné, že tu nechýba prakticky žiadna funkcia. Kompaktné telo je v porovnaní s konkurenciou o nejaké tie desatiny milimetra hrubšie, pri práci to vôbec neprekáža. Navyše, vďaka zahnutiu sa v ruke drží ešte lepšie.

Asus ZenFone 8
Tlačidlá na pravej strane | Foto: Redakcia

Ovládacie prvky sú na pravej strane, presne takto to mám rád. Pozícia tlačidiel je ideálna a ich stláčanie presné. Tomu zamykaciemu môžem dokonca priradiť spustenie rôznych funkcií po dvojitom stlačení alebo dlhšom podržaní. Šikovné.

Asus ZenFone 8
Foto: Redakcia

Prekvapení tu je viac. Horná strana ukrýva plnohodnotný 3,5 mm audio jack, spodná zase notifikačnú LED diódu. Asus ZenFone 8 je dôkazom toho, že keď sa chce, tak sa dá. Na spodku sa okrem LED-ky nachádza aj USB-C konektor a reproduktor. Druhý z dvojice reproduktorov je nad displejom s slúži zároveň aj ako slúchadlo pri telefonovaní. Zásuvka na SIM kartu sa nachádza na spodnej strane a pamäťové karty podporované nie sú.

Zadná strana je chránená krycím sklom Gorilla Glass 3, displej kryje najnovšie Gorilla Glass Victus. Chýbať nesmie ani certifikácia vodoodolnosti IP68, ako sa na poriadnu vlajkovú loď patrí.

Snímač odtlačkov a odomykanie: Nemá sa čím chváliť

Snímač odtlačkov prstov sa nachádza priamo v displeji, čo je aktuálnym trendom. Funguje pomerne dobre, no nejakým tým problémom som sa predsalen nevyhol. V porovnaní so Xiaomi Mi 11 Lite 5G, ktorý som testoval nedávno, je to tu podstatne horšie. To je škoda.

Stále tvrdím, že snímače v displeji sa tým klasickým nevyrovnajú a ZenFone 8 ma v tom opäť len a len utvrdil. Rýchlosť odomykania je priemerná, na OnePlus či vlajkové Samsungy s ultrasonickým snímačom nemá ani zďaleka. No funguje pomerne spoľahlivo, aj keď nie na 100 %. Pre mňa škoda, radšej by som mal snímač na boku a pokojne aj vzadu.

Asus ZenFone 8
Snímač odtlačkov prstov v displeji | Foto: Redakcia

Práve z tohto dôvodu som častokrát odomykal pomocou tváre. To funguje rýchlo a bezproblémovo. V nastaveniach si viem zvoliť, že po zdvihnutí sa displej automaticky rozsvieti, zaznamená mi tvár a ja som na domovskej obrazovke. Takto sa mi to páči. Displej je možné rozsvietiť aj dvojitým poklepaním, rovnako ho takýmto spôsobom môžem aj vypnúť. Skvelá vec, ktorú by mal mať každý smartfón.

Displej: Radosť naň pozerať

Asus ZenFone 8 má jeden z najkrajších displejov, aké som kedy videl. Naozaj, ponúka skvelé farby, výbornú čitateľnosť na priamom slnku a parádne pozorovacie uhly. Počas používania som mal stále pocit, že v ruke držím smartfón s veľmi kvalitným displejom.

Potešil som sa aj množstvu nastavení, ktoré som našiel. Nechýba funkcia vždy zapnutého displeja, môžem si vybrať z troch dizajnov. Nie je to síce veľa, ale lepšie ako nič. Nastavenia farebnej škály a celkového podania sú poriadne široké, tu si vyberie snáď každý. Ja som zvolil jemne teplejšie tóny, ktoré sú mi pri pozeraní na displej príjemnejšie.

Asus ZenFone 8
Selfie fotoaparát v displeji | Foto: Redakcia

Displej má uhlopriečku 5,9 palca a rozlíšenie 2400 x 1080 pixelov. To je za mňa úplne v poriadku. Obnovovacia frekvencia je 120 Hz a v nastaveniach si môžem zvoliť aj 90 Hz, 60 Hz alebo automatické nastavenie. Presne takto by to malo byť. Trochu zamrzia hrubšie rámiky okolo displeja. Nie je to síce hrozné, ale mohli byť o niečo tenšie.

Výkon a Pamäť: Bez kompromisov

Kombinácia procesora Qualcomm Snapdragon 888 a 8, resp. 16 GB RAM dáva tušiť, že výkonu bude dostatok. A presne to je aj pravdou. Pohyb v systéme je extrémne plynulý, výrobcu chválim aj za dobrú optimalizáciu. Kombinácia silného procesora a 120 Hz displeja vyzerá naozaj výborne.

Ako už býva zvykom, smartfón som podrobil testu AnTuTu, ktorý som nechal bežať štyrikrát za sebou. Tým som otestoval nielen maximálny výkon, ale aj to, ako si výkon dokáže smartfón udržať počas dlhodobej záťaže a ako je na tom s teplotami.

Skóre Teplota
Test 1 702 549 61,5
Test 2 637 222 59,8
Test 3 613480 62,2
Test 4 616 263 63,5

Priznávam sa, že som čakal trochu viac. A tým nemám na mysli skóre, to je v poriadku. Ale teplota 61,5 stupňa je niekde na úrovni Samsungu Galaxy Note 20 Ultra, ktorý som za vysoké teploty kritizoval. To by ani nebolo najhoršie. Ešte horšie je to, že telefón po každom AnTuTu teste doslova horel a bol až nepríjemne teplý. S týmto som sa ešte nestretol.

Menšie telo sa pravdepodobne podpísalo na horšom odvode tepla. Počas dlhšieho hrania (aj náročnejších hier) sa našťastie prehrievanie nekonalo a všetko bolo v absolútnom poriadku. Tieto problémy som tak zaznamenal len v AnTuTu.

Mnou testovaný model ponúka až 16 GB RAM, čo je viac než dostatočné. Na Slovensku sa predáva aj verzia s 8 GB RAM. Čo sa týka vnútorného úložiska, k dispozícii je 128 GB model a 256 GB, ktorý som testoval ja. Pri výbere úložiska si musíte dať pozor, pretože tu chýba podpora pamäťových kariet.

Čistý Android doplnený o množstvo užitočných funkcií

Asus ZenFone 8 beží na Androide 11, ktorý je doplnený o nadstavbu ZenUI 8. Tá našťastie takmer vôbec nezasahuje do čistého Androidu, čo sa mi osobne veľmi páči. Mám z nej úplne rovnaký pocit ako z Pixelov.

Na trhu je veľa smartfónov s čistým alebo takmer čistým Androidom, no zo žiadneho som nemal taký dobrý pocit a žiadny sa tak nepodobá práve na Pixel. ZenFone 8 je pre mňa akýmsi Pixelom 5 s výkonnejším procesorom.

Máme tu síce vzhľad čistého Androidu, avšak nadstavba ponúka množstvo nastavení a úprav. Možnosť nastaviť funkcie zamykaciemu tlačidlu som už spomínal, rovnako som spomínal široké možnosti nastavenia displeja.

Asus ZenFone 8
Domovská obrazovka | Foto: Redakcia

Zmeniť si môžem rozloženie ikôn, ich tvar a celkové farebné podanie systému. Podrobne si môžem nastaviť, čo sa má zobrazovať v stavovom riadku. Je tu napríklad aj možnosť ukazovateľa rýchlosti internetového pripojenia, čo poznám napríklad z nadstavby MIUI od Xiaomi.

Systém je z môjho pohľadu jedným z veľkých lákadiel tohto smartfónu. Ak hľadáte niečo, čo sa podobá na čistý Android a chcete mať zážitok ako z Pixelu, tak ZenFone 8 je tou správnou voľbou. Navyše dostanete aj vlajkový procesor, čo Pixel neponúka.

Zvuk a reproduktory: 3,5 mm jack v kompaktnej vlajkovej lodi

Výrobcovia tvrdia, že vtesnať klasický 3,5 mm audio jack do smartfónov je problémom. Vyhovárajú sa na veľkosť batérie a podobne. Asus to vidí úplne inak. Do kompaktného tela sa tento konektor zmestil. Hráči za to určite poďakujú a poďakujú aj majitelia káblových slúchadiel. V balení sa slúchadlá nenachádzajú.

Sám síce 3,5 mm jack nevyužívam, dávno som prešiel na bezdrôtové riešenie počúvania hudby. Avšak mať možnosť pripojiť externý mikrofón či iné príslušenstvo, môže prísť vhod. A tak som za 3,5 mm jack rád.

Asus ZenFone 8
Jeden reproduktor je na spodnej strane, druhý nad displejom | Foto: Redakcia

O zvuk sa stará dvojica stereo reproduktorov v štandardnom rozložení. Jeden na spodku a druhý nad displejom. A podávajú výborný výkon. Hrajú dostatočne nahlas a kvalitne. Dokonca si trúfam povedať, že patria medzi to najlepšie, čo som mal v smartfónoch možnosť počuť.

Ten vrchný sa zameriava skôr na prednes výšok a v porovnaní so spodným hrá podstatne tichšie. Spodný je poriadne hlasný a nechýba mu ani basový prejav. Samozrejme v rámci možností. Spojením oboch reproduktorov tak dostanete naozaj veľmi slušný a vyvážený zvuk, ktorý vás nesklame ani pri vyšších hlasitostiach.

Trochu problémom môže byť strácajúci sa stereo efekt, vzhľadom na rozdielnu hlasitosť reproduktorov.

Asus ZenFone 8 ponúka slušné fotky aj video

Asus sa na nič nehrá, nejde tu o počet snímačov, ale skôr o kvalitu. Nie je tu žiadny zbytočný makro objektív a ani snímač hĺbky. Čo ale zamrzí, je chýbajúci teleobjektív. Hlavný snímač má rozlíšenie 64 megapixelov a disponuje aj optickou stabilizáciou obrazu. Na základné približovanie určite postačí. Dopĺňa ho ultra-širokouhlý snímač s rozlíšením 12 MP a automatickým zaostrovaním. To znamená, že ho využijete aj na vytváranie makro snímok.

Asus ZenFone 8 fotoaparat
Foto: Redakcia

V rámci makro fotenia by som si vedel predstaviť možnosť zaostriť na ešte bližšiu vzdialenosť, no určite to je kvalitou lepšie ako základné a slabé dedikované makro snímače. Za toto palec hore.

Palec hore dávam aj za aplikáciu. Obsahuje všetky potrebné nastavenia a zároveň si zachováva jednoduché ovládanie. Čo sa týka samotnej kvality fotografií, som spokojný. Optická stabilizácia obrazu robí svoje, na zahodenie nie sú ani nočné snímky.

Asus ZenFone 8
Foto aplikácia | Foto: Redakcia

Fotografie sú detailné, dynamický rozsah je slušný a farby podľa možnosti prirodzené. Ocenil som aj rýchlosť samotnej aplikácie, rýchle prepínanie objektívov a aj rýchlosť spúšte. Presne takto si to predstavujem.

Selfie fotoaparát kvalitou neprekvapil, skôr ide o priemer. Za dobrých svetelných podmienok sa môžete spoľahnúť na slušné zábery, s ubúdajúcim svetlom to už také slávne nie je. K dispozícii je aj portrétový režim, ktorý dokáže rozmazať pozadie.

Video je možné natáčať až v rozlíšení 8K pri 24 snímkach za sekundu. Ja som najradšej volil overenú kombináciu 4K@60fps. Vďaka kombinácii optickej a digitálnej stabilizácie obrazu je video stabilizované veľmi dobre. Na etalón v podobe iPhonu stále trochu chýba, ale aj napriek tomu patrí medzi to najlepšie. Videá ponúkajú dostatok detailov a nechýba slušný dynamický rozsah.

Asus ZenFone 8: Dobrá výdrž a rýchle nabíjanie

Kompaktné rozmery znamenajú menšiu batériu. Našťastie, extrémne zmenšovanie sa nekonalo. Práve naopak. Vzhľadom na veľkosť displeja je kapacita batérie pomerne slušná. 4000 mAh síce v roku 2021 nikoho neohúri, no celková výdrž vôbec nie je zlá.

Rekordy samozrejme netrhá, ide o klasický jednodňový telefón. Jeden deň výdrže zvládne pri bežnom používaní s približne 6-hodinovým SOT celkom pohodlne. S nejakým tým percentom navyše, a to v 120 Hz režime displeja (vlastne automatickom).

Výdrž by dokázala predĺžiť nižšia obnovovacia frekvencia, prípadne aktivovanie tmavého režimu. Systém si pravidelne sleduje spotrebu jednotlivých aplikácií a ak je potrebné, tak na aplikácie s vysokou spotrebou používateľa upozorní a navrhne ich ukončenie. Párkrát sa to to stalo aj mne.

Opäť sa dostávam do nastavení a opäť chválim bohaté možnosti. K dispozícii sú systémové režimy výkonu, ktoré si môžem pomerne podrobne upraviť.

Nabíjačka v balení má výkon 30 W. V časoch, kedy sa stretávame so 60 W, prípadne aj výkonnejším nabíjaním, to nemusí vyzerať najlákavejšie. Opak je však pravdou, nabíjanie je pomerne rýchle, aj keď žiadne rekordy netrhá.

Za pol hodinu sa smartfón dokáže nabiť na 59 % kapacity batérie, čo pri troche snahy vydrží na celodenné používanie. Zaujímavé je, že medzi 30. a 45. minútou sa dobilo 11 % energie a medzi 45. a 60. minútou až 19 %.

  • 15 min: 30 %
  • 30 min: 59 %
  • 45 min: 70 %
  • 60 min:  89 %
  • Celkové nabitie: 1:24 hod.

Asus ZenFone 8: Záverečné hodnotenie

Za mňa najväčšie pozitívne prekvapenie tohto roka. Asus všetkým ukázal, že keď sa chce, tak to ide. Najkompaktnejšia Android vlajková loď bez výraznejších nedostatkov a ja som si testovanie naplno užíval. Dokonca sa tu našli aj také maličkosti ako 3,5 mm audio jack či notifikačná LED dióda.

Asus ZenFone 8
Foto: Redakcia

Reproduktory sú výborné, výdrž batérie je v poriadku a potešilo ma aj rýchle nabíjanie. Displej je jedným slovom skvelý, fotoaparát ponúka veľmi dobré výsledky, 8K video nevyzerá vôbec zle a 4K video má dobrú stabilizáciu obrazu. Ultra-širokouhlý objektív dokonca pozná aj makro.

Ak ste hľadali kompaktnú vlajkovú loď “bez kompromisov”, Asus ZenFone 8 je bez debaty najlepšou voľbou.

  • V čase začiatku testovania stál ZenFone 8 v overených slovenských eshopoch 599 eur (verzia 8 + 128 GB). Cena sa zo dňa na deň pomerne výrazne zvýšila na takmer 700 eur.

Aby som len nechválil, nejaké nedostatky som predsalen našiel, aj keď veľa ich nie je. Niekomu by mohla chýbať podpora pamäťových kariet, dizajn tiež veľmi neohúri. Dokonca ani rámiky okolo displeja nie sú najtenšie. Čo ma prekvapilo najviac, bolo extrémne prehrievanie počas AnTuTu testu. To sa našťastie pri hraní a iných činnostiach nekonalo. Chýbať by mohol aj teleobjektív, ktorý sa už jednoducho nezmestil.

Asus ZenFone 8: Konkurencia

Kompaktných Androidov nie je na trhu veľa. A už vôbec nie so špecifikáciami vlajkovej lode. Jedným z najväčších konkurentov tak bude Google Pixel 5 s podobným dizajnom, ale podstatne slabším výkonom. Jeho výhodou je určite dlhšia softvérová podpora. Ponúka tiež kvalitný fotoaparát a konečne aj dobrú výdrž.

Samsung Galaxy S21 5G fotoaparat
Samsung Galaxy S21 | Foto: Redakcia

Alternatívou by mohol byť Samsung Galaxy S21, lenže ten je drahší. Ponúka však špičkový displej, výborné fotoaparáty a maximálny výkon. Jeho batéria má kapacitu 4000 mAh, navyše ponúkne aj reverzné bezdrôtové nabíjanie.

canon logo

Fotografie boli vytvorené fotoaparátom Canon EOS R.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *