Prý v USA hoří sklad elektromobilů. Akorát, že vůbec…
Elektromobily jsou aktuálně velké téma. Několik uplynulých let hlavně díky rostoucí popularitě značky Tesla a snahám dalších předních výrobců, ale v posledních týdnech a měsících také kvůli plánovanému rušení prodeje aut se spalovacími motory v EU. Což je mimo jiné i politicky vděčné téma a rovněž podhoubí pro sdílení různých fake news. I do českého éteru například nedávno prosáklo video, které má zachycovat hořící sklad elektromobilů v USA. Odpůrci elektroaut se škodolibě smějí a někteří politici si přihřívají polívčičku. Jenže zpráva je falešná.
Jednou z nejvýraznějších tuzemských veřejně známých osob, které špatně interpretované video (o úmyslu či nepozornosti se dá debatovat) sdílely, je i poslankyně za SPD Karla Maříková. “V USA vypukl požár ve skladu elektromobilů od vznícené baterie jednoho z aut,” uvedla zhruba dvacetisekundové záběry na Facebooku. Popisek bez ověření převzala z jiných zdrojů (ty míří dokonce na Slovensko a řeší se i ve světě) a jako několika dalším sdílejícím se i pod jejím příspěvkem sešly posměšné a škodolibé reakce a komentáře.
Sdílením prokazatelně manipulativního videa se před pár dny zabýval i server Demagog.cz, který je českým certifikovaným ověřovatelem příspěvků na Facebooku. I on zjistil, že video sice skutečně zachycuje hořící automobily, nicméně jde o dubnovou událost z australského Perthu a mezi vozidly dokonce nebylo ani jedno elektrické. Sdělil to mluvčí společnosti Pickles Auctions, která na místě provozuje sklad vyřazených aut. Právě ten hořel, nicméně šlo o samá vozidla se spalovacími motory. Shořelo jich asi 60. Na tomto místě přitom požár vypukl již poněkolikáté.
Fire at Pickles Auction this evening. Was a wild sight! Amazing effort to fire fighters tackling the beast to get the out of control under control @abcnews @perthnow @9NewsPerth @7NewsPerth @abcperth pic.twitter.com/d8H0cjYqBM
— jacey knowles (@JaceyKnowles) April 28, 2023
Stále veřejně publikovaný příspěvek Karly Maříkové, pod kterým se mimochodem několik lidí snažilo marně na fake news upozornit, má v tuto chvíli 3,7 tisíc reakcí (drtivá většina jsou palce a výsměch), přes tisíc komentářů a bezmála 120 tisíc zhlédnutí. Pod ním jsou komentáře typu “To jsou ty jejich autička na baterky. Tohle šilestvi proporuje Eu. Super ekologie . Doufam že to vidi ty blbečkové v Bruselu.” Starší příspěvek se stejně nepravdivým popiskem měl na jiném profilu skoro půl milionu zhlédnutí.