Skip to content

Pozor na tohto nebezpečného správcu súborov pre Android. Obsahuje vírus

SharkBot je malvér na kradnutie bankových informácií z mobilného telefónu. Tento veľmi nebezpečný vírus sa opäť dostal do Obchodu Play tak, ako tomu bolo prednedávnom. Aplikácia obsahujúca tento malvér sa tvári ako bežný správca súborov. Správu priniesol portál TheHackerNews.

Pokiaľ máte náhodou tieto aplikácie stále nainštalované, okamžite ich odstráňte

Väčšina používateľov, ktorí si túto aplikáciu nainštalovali, pochádza zo Spojeného kráľovstva, Talianska a Rumunska. Oznámila to kyberbezpečnostná spoločnosť Bitdefender. SharkBot sa prvýkrát objavil ku koncu roka 2021 a odvtedy predstavuje významnú hrozbu pre používateľov. Prioritou tohto trójskeho koňa je iniciovať peňažné prevody z napadnutých zariadení pomocou techniky, ktorá nesie označenie “Systém automatického prevodu”.

Zachytáva teda transakciu, ktorú vykonáva banková aplikácia a na pozadí vymení účet príjemcu za účet útočníka. Taktiež je vírus schopný vytvoriť falošnú prihlasovaciu stránku počas toho, ako sa používateľ snaží prihlásiť do skutočnej bankovej aplikácie. Takto vie ukradnúť prihlasovacie dáta užívateľa.

Aplikácie obsahujúce SharkBot sú väčšinou neškodné z hľadiska na ich funkciu. Dôvodom je to, aby sa pre Obchod Play tvárili neškodne. To platí všeobecne pre hociktoré aplikácie obsahujúce malvér. Zvyknú sa paradoxne tváriť ako antivírusy alebo ako čističe ukladacieho priestoru a “urýchľovače” telefónu (aj keď majú častejšie práve opačný efekt).

Toto sú aplikácie, ktoré sú z Obchodu Play stiahnuté kvôli prítomnosti vírusu SharkBot:

  • X-File Manager (com.victorsoftice.llc) – 10,000+ stiahnutí
  • FileVoyager (com.potsepko9.FileManagerApp) – 5,000+ stiahnutí
  • LiteCleaner M (com.ltdevelopergroups.litecleaner.m) – 1,000+ stiahnutí

Náš tip

Séria vivo X90 Pro je oficiálne predstavená. Dve novinky ponúkajú odlišné procesory

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *