Games

Pozor na tieto falošné aplikácie. Môžu vás potajomky nahrávať

Nie všetky aplikácie na svete existujú z dôvodu, aby vám zjednodušili život. Vo všeobecnosti však vládne názor, že aplikácie sú bezpečné a netreba sa ich báť. Bohužiaľ toto často využívajú vo svoj prospech práve hackeri. Portál PhoneArena prichádza s informáciou, ktorá hovorí o troch falošných aplikáciách, ktoré zbierajú vaše údaje a špehujú vás.

Podvodníci navrhli tri aplikácie tak, aby ste neodhalili, že ide o podvrh. Zameriavajú sa najmä na sledovanie vládnych úradníkov, no mohlo sa stať, že si ich stiahne aj bežný používateľ. Konkrétne sa dve aplikácie nazývajú YouTube a kopírujú tak populárnu video-streamovaciu službu. Tretia dostala názov Piya Sharma, ktorá zase kopíruje meno populárnej moderátorky.

Podľa dostupných informácií vyplývajúcich z vyšetrovania má na svedomí tieto aplikácie zločinecká skupina Transparent Tribe. Prvé dve aplikácie sú vytvorené tak, aby pripomínali práve originál – YouTube. Týmto aplikáciám však v skutočnosti chýbajú niektoré základné funkcie. Vyzerajú tiež skôr ako prehliadače a nie ako aplikácie. Tretia Piya Sharma predstavuje aplikáciu zameranú na romantiku a podvodoch s ňou spojených.

Takto vyzerá podvodná aplikácia pripomínajúca YouTube | Zdroj: PhoneArena

Tieto aplikácie však nenainštalujete a ani nenájdete v Obchode Play. Reklamy a odporúčania na takéto aplikácie sa najčastejšie nachádzali na sociálnych sieťach. Po kliknutí na odkaz vás presmeruje na nie úplne legitímne stránky, ktoré vám povolia stiahnuť si tieto aplikácie. Čo by však pre vás malo byť alarmujúce je vysoký počet povolení, ktoré si od vás smartfón pri inštalácii vypýta.

Veľký počet povolení aj podvodné telefonáty

Aplikácia ako YouTube by od vás hneď n začiatku používania nemala pýtať povolenia na spravovanie SMS, používanie mikrofónu alebo nahliadať do vášho kalendára. Vo svojom jadre majú tieto aplikácie malvér CapraRAT. Ten funguje tak, že kradne vaše osobné informácie, ktoré potom umiestňuje na hackerské servery. Okrem získavania vašich údajov sa dokonca môžu krádežou čísla vydávať za vás a uskutočňovať podvodné telefonáty.

SentinelLabs tvrdí, že APT36 môže pracovať pre pakistanskú vládu a hlavnými cieľmi aplikácií sú členovia indickej armády a vlády, ako aj indickí aktivisti za ľudské práva. Cieľom sú aj tí, ktorí sú zapojení do diplomacie v Kašmíre. Avšak, aj keď sa takéto aplikácie zatiaľ pravdepodobne nenachádzajú vo vašich smartfónoch, musíte sa správať zodpovedne. Podobných aplikácií je mnoho a ešte ich aj mnoho vznikne. Preto sťahujte len z oficiálnych obchodov ako Obchod Play.

Náš tip

Xiaomi 14 podľa všetkého ponúkne rýchlejšie nabíjanie. Toto o ňom vieme

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *