Skip to content

Porovnanie cien mobilných operátorov prináša zaujímavé čísla

Porovnanie cien mobilných operátorov prináša zaujímavé čísla

Dá sa povedať, že na Slovensku sa nachádza možno viac operátorov ako je reálne potrebné. Pomáha to ale k dostupnosti služieb za rozumné ceny. V krajine už dlhšiu dobu dominuje Orange, O2 a Telekom. Posledné roky sa k nim pridala aj 4ka. Nad ponukami dohliada Úrad pre reguláciu elektronických komunikácií a poštových služieb. Porovnanie cien ponúkaných balíčkov robí každé 3 mesiace. Informuje o tom slovenský portál Živé.

Pri porovnávaní u každého operátora sa zameriava na tie najlacnejšie ponúkané služby. Dokopy ide až o 12 “produktových košov”, ktoré sú definované združením európskych regulátorov (BEREC). Keďže sa do týchto balíčkov zahŕňajú ceny za 28 dní, pri robení štatistík sa pridá percentuálne cena za ďalšie dva dni.

Balíčky zmiešané z volaní a bonusových dát

Pokiaľ je vaše mesačné využívanie dát do 1 GB a zároveň vám stačí 30 volaní (50 minút), vaše kroky by jednoznačne mali smerovať do 4ky. Tá ponúka v tomto ohľade určite najlacnejšie služby. Orange zase vyhráva v najnižšej cene v kategórií do 100 volaní (188 minút) + 2 GB dát, a taktiež s balíčkom 300 volaní (577 minút) + 5 GB. V dnešnej dobe ale toľké minúty nemusia mať realistické využitie.

Porovnanie volaní + dát | Zdroj: Živé

Operátor O2 vyhráva v kategóriách s vyšším počtom mobilných dát. 100 volaní a 20 GB vás bude stáť rovnako ako 300 volaní a 20 GB. Pokiaľ nemáte takú spotrebu, určite vás poteší 10 € balík s 30 volaniami a 5 GB dát. Celkové porovnanie si môžete pozrieť v tabuľke vyššie.

Pri dátach jednoznačne dominuje 4ka

Či sa rozprávame o malých obnosoch ako 0.5 GB, 1 GB, 2 GB alebo značnejších 20 GB, najnižšie ceny ponúka 4ka. O2 za rovnakú cenu 15 € ponúkne 20 GB dát. Strednú triedu 5 GB za totožné ceny ponúka Orange aj Telekom. Kompletná tabuľka štatistík sa nachádza nižšie.

porovnanie dát
Porovnanie dát | Zdroj: Živé

Nevýhoda tohto porovnania je, že štát sa pozerá na ponuky dostupné na trhu celkovo, nie v jednotlivých lokalitách. Pred rozhodnutím si vždy skontrolujte pokrytie vášho vybraného operátora. Taktiež v modernej dobe je výhodnejšie sa zamerať na väčší objem mobilných dát, keďže vďaka nim môžete vykonávať skoro všetky úkony.

Náš tip

Trh so smartfónmi zažil v roku 2022 výrazný prepad

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *