Games

Platforma X bojkotuje externé linky konkurenčných sociálnych sietí

Ako je už v súčasnosti skoro pravidlom, Elon Musk sa znova objavuje na popredných stránkach novín. Ani v tomto konkrétnom prípade to nie je z dobrého dôvodu. Naposledy sme vás informovali, že jeho Starlink vôbec nespĺňa stanované finančné ciele. Momentálne sa v médiách skloňuje jeho meno najmä preto, lebo podľa všetkého schválne predlžuje načítavanie externých linkov, ktoré odkazujú na iné sociálne siete. O jeho najnovšom počínaní skrz platformu X informuje internetový portál TheVerge.

Je bojkot konkurenta dobrá stratégia?

Pokiaľ v týchto dňoch zavítate na platformu X (v minulosti Twitter), môžete si všimnúť, že po prekliknutí na niektoré externé linky musíte dlhšie počkať. Nejde o žiadnu náhodnú chybu v kóde, ale o zvláštnu marketingovú stratégiu. Problém s načítavaním sa totižto týka hlavne platforiem a sociálnych sietí, s ktorými má samotný Elon Musk problém. Patria tam hlavne služby spoločnosti Meta, Substack a Blue Sky. V priemere ich načítavanie trvá až šesťdesiatkrát dlhšie ako načítanie iných stránok.

Porovnanie časov načítavania | Zdroj: TheMarkup

Za normálnych okolností by vám presun na inú webovú adresu nemal zabrať dlhšie ako približne tridsať milisekúnd. V týchto prípadoch však čakať budete možno až dva a pol sekundy. Internetový portál TheMarkup zmeral jednotlivé časy a dokonca vymyslel vlastný nástroj na ich meranie. Ten si môžete aj sami vyskúšať. Ide o veľmi jednoznačný bojkot konkurentov, ktorý by teoreticky mohol porušovať aj protimonopolné zákony EÚ, ktoré začnú platiť v marci 2024.

Vôbec nejde o prvý incident

Pre platformu X je podobná stratégia častým riešením. Rovnaký prípad sa riešil v auguste tohto roku, keď bol takýto “trest” udelený denníkom ako The Washington Post a Reuters. Vtedy išlo až o dvojnásobok času na načítanie ako teraz. Platformy, na ktoré verejne Elon Musk útočil, mali až päť sekundové zdržanie. Zo štúdie Google z roku 2017 vyplýva, že už po jednej sekunde až 32 % čitateľov opúšťa stránku. Dnes sme totiž zvyknutý na veľmi rýchly prístup k informáciám a trpezlivosť sa z ľudí vytráca.

Iný incident sa zas týkal odstránenia akýchkoľvek reakcií pri príspevkoch o platforme Substack. Táto americká služba poskytuje infraštruktúru na odosielanie newsletterov. Po tejto udalosti sa vyjadrili, že “spisovatelia nemôžu budovať udržateľné podniky, ak ich spojenie s publikom závisí od nespoľahlivých platforiem.”  Podľa nich Musk dokázal, že je “ochotný urobiť zmeny, ktoré nie sú priateľské voči ľuďom používajúcim tieto služby.” 

Náš tip

Bude WhatsApp jedinou četovacou aplikáciou na všetko?

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *