Netradičná trojkombinácia, ktorá ešte nedozrela
Huawei v roku 2022 predstavil viacero noviniek, medzi ktorými sa mihol aj jeden poriadny unikát. Huawei MatePad Paper. Na prvý pohľad pripomína klasický tablet, no stačí zapnúť obrazovku a razom zistíte, že ide o niečo netradičné. To, do ktorej kategórie zariadení vlastne patrí sa charakterizuje veľmi ťažko. Je veľký ako tablet, ako operačný systém používa HarmonyOS, má Wi-Fi aj Bluetooth či dotykovú obrazovku. No práve kombinácia operačného systému a typ použitej obrazovky ho vysúvajú kdesi na okraj, mimo klasické zariadenia.
Huawei MatePad Paper totiž nie je vybavený bežným farebným displejom. Namiesto toho vás privíta čiernobiela technológia e-ink v plnej kráse. Nie je to tablet, nie je to digitálny poznámkový blok ani bežná čítačka elektronických kníh. Kombinuje v sebe kúsok z každého tohto segmentu, no súčasne ani v jednej oblastí nevyčnieva do takej miery, aby ho bolo možné niekam jednoznačne priradiť. Huawei sa z môjho pohľadu podarilo vytvoriť netradičné hybridné zariadenie.
Osadený e-ink displej s veľkosťou 10,3 palca sa chváli rozlíšením 1872 x 1404 pixelov, no rozlíšenie nie je niečím, čomu by človek v tomto prípade prikladal veľkú pozornosť. Skôr je to skutočnosť, že ide o technológiu elektronického papiera. To znamená, že displej by pri statickom zobrazovaní obsahu prakticky nemal spotrebovať energiu, čo sa prirodzene pretavuje do mohutnej výdrže batérie.
Podsvietenie nechýba a viditeľnosť v noci či na slnku je viac než dostatočná. Toto sú asi najväčšie prednosti celej technológie, na ktorú stavil prapodivný kríženec Huawei MatePad Paper. Zastavme sa trochu pri tej spotrebe a výdrži, ktoré majú byť jednou z predností. Huawei napríklad uvádza, že v pohotovostnom režime je možné dosahovať až 28 dní a súčasne tvrdí, že 1,5 hodinové nabíjanie stačí na 6 dní používania. V praxi to ale predstavuje plné nabitie zariadenia, čo mne mimochodom trvalo 95 minút.
Tých 6 dní aktívneho používania tiež nie je nereálna hodnota. Rozhodne ale nejde o 6 x 24 hodín. Pri reálnom používaní sa dostaneme niekde na 30 hodín, čo ale samozrejme závisí od množstva faktorov. Najmä o úrovne jasu, typu práce, ako aj od toho, či aktívne využívate Wi-Fi. Výdrž je príjemná, no žiadne veľké zázraky sa nekonajú a osobne si neviem predstaviť, že by som zariadenie tohto typu aktívne využíval viac ako pár hodín denne. Aj to sa treba pripraviť na to, že nabíjať budete približne raz týždenne.
Je tu aj niekoľko jasných nevýhod tejto technológie, ktoré spôsobujú, že nie je vhodná pre využitie v tradičných tabletoch a namiesto toho svoje uplatnenie nachádza v čítačkách kníh. Ako som už spomínal, je to hlavne skutočnosť, že displej je čiernobiely. Pozeranie multimediálneho obsahu, kreslenie či farebné zvýrazňovanie textu alebo akákoľvek práca s farbami sa nekoná. To ale nie je zďaleka všetko.
Nohy multimediálnemu obsahu podkopáva hlavne aj extrenémne nízka obnovovacia frekvencia – v jednotkách hertzov. Obrazu chvíľku trvá, kým sa vykreslí. Badateľné je už pri posúvaní v bežnom texte a prechode na novú stránku knihy, citeľnejšie je to pri prehliadaní webových stránok, ako aj pri pohybe v nastaveniach, no a prehrávanie videí ani nedáva zmysel. Ľudskou rečou to proste seká.
Huawei MatePad Paper skvele splní úlohu čítačky, či už ide o elektronické knihy alebo dokumenty. Pre surfovaní po vodách internetu a prezeraní moderných webových stránok je zážitok o čosi horší, no stále nejde o nejakú veľkú katastrofu. Aspoň v prípade spravodajských portálov, ktoré nestoja na multimediálnom obsahu ako sú obrázky.
Prechod po webových stránkach nie je kvôli typu displeja plynulý a často sa stáva, že časť predošlého obsahu malú chvíľu “presvitá” do toho nového. Všimnúť si možno rôzne čiary či postupne miznúce písmená. Na displeji to celé stojí a padá. Pokiaľ by niekto dopredu nevedel, do čoho presne ide, a očakával od Huawei MatePad Paper by očakával schopnosti tabletu, tak bude veľmi sklamaný.
Za druhú nosnú funkciu po elektronickej čítačke kníh môžeme označiť písanie poznámok. Súčasťou balenia je stylus, ktorý je pre fungovanie potrebné spárovať cez Bluetooth. Využívať sa dá na ovládanie zariadenia, ale hlavne na písanie, vyznačovanie textu a ľubovoľné čmáranie. Opäť však musím zdôrazniť, že poslúži na písanie poznámok a ľubovoľné čmáranie, nie na plnohodnotné kreslenie. Túto možnosť odstrelila absencia farieb, čo som spomínal už pri displeji.
Stylus s obrazovkou spolupracujú veľmi dobre, odozva je skvelá a pocitovo je písanie digitálnych poznámok tiež fajn. Sporadicky sa mi však stávalo, že stylus sa zrazu “odpároval” a s obrazovkou úplne odmietal spolupracovať až do reštartovania zariadenia. A to aj napriek tomu, že systém stylus registroval po pripnutí na telo a zobrazil notifikáciu so stavom jeho nabitia.
Na jednoduché a občasné písanie poznámok a čarbanice si zvyknete okamžite. Ak by ste ale chceli text písať dlhší čas a v tempe, napríklad na prednáške, tak to už si budete musieť poriadne zvyknúť a mám dosť pochybnosti, či vôbec dokáže nahradiť starú dobrú kombináciu pero a papier. Aplikácia Poznámky je priamou súčasťou systému a používa sa intuitívne. Vybrať si môžete z viacerých typov šablóny, teda “papierového podkladu”. Napríklad je tu úplne čistý papier, riadkovaný papier, bodkovaný papier, papier na kreslenie grafov či zápisnica. Odozva na vstupy z pera je viditeľná, no v tomto prípade to nepredstavuje problém.
Zaujímavou funkciou je zabudovaný prevod rukopisu na text, avšak má to dva problémy. Tým prvým je, že potrebujete mať pekné písmo, no čo je horšie, funkcia si akosi nevie poradiť so slovenčinou. Nedokáže vôbec rozoznať mäkčene či bodky a bežné slová poriadne skomolí. V praxi je teda nepoužiteľná. V tomto kontexte by som ale rád uviedol, že Huawei MatePad sa Slovensku oficiálne nedostal do predaja. Aspoň pokiaľ viem.
Podobným sklamaním je preto aj situácia okolo aplikácie Kníhkupectvo, ktorá by zjavne mala slúžiť na prístup k rôznemu textovému obsahu – nákup, sťahovanie a vypožičiavanie kníh. Ak ju ale otvoríte na Slovensku, tak vám akurát tak privíta hláška, že online služby nie sú v našom regióne podporované a využívať môžeme len “lokálnu Poličku”, teda obsah uložený priamo v pamäti zariadenia. Naukladať si ich tu môžeme samozrejme dosť, veď k dispozícii je až 64 GB úložisko. Vyžaduje to samozrejme úsilie z našej strany.
Nakoľko zariadenia využíva operačný systém HarmonyOS nájdeme v ňom základné aplikáciu, známe systémové nastavenia, upozornenia, možnosť sťahovať aktualizácie, ale aj e-mailového klienta, kalendár či obchod Huawei AppGallery. Toto je vlastne tá pomyslená, tretia, tabletová časť Huawei MatePad Paper. Základné veci v ňom nájdeme, ale stále platí, že oproti klasickému tabletu ťahá za kratší koniec.
Ponuka aplikácií je minimálna. Obchod AppGallery na stiahnutie ponúka len desiatku aplikácií a aj z toho už dve (WPS Office a Storytel) boli predinštalované. Slovenské aplikácie by sme hľadali zbytočne. Malá ponuka aplikácií je zjavne spôsobená tým, že pre aspoň základné fungovanie musia byť optimalizované pre e-ink. Napriek tomu, že by sa mali dať ručne nainštalovať aplikácie cez inštalačné balíky .apk a zabudovaná funkcia Vyhľadať dokonca odkazuje aj priamo na web APKPure, funkčnosť takto nainštalovaných vecí je prinajmenšom otázna. Kvôli nedoladenému a chýbajúcemu softvéru a skutočnosti, že veľa vecí na Slovensku proste nefunguje celý tento zmysel tabletovej časti dosť pokrivkáva.
Huawei MatePad Paper rozhodne patrí medzi najzaujímavejšie zariadenia, ktoré sa v ostatných rokoch objavili. V prvej verzii, ktorá bola predstavená, prináša dobrý základ, stále pôsobí ako dosť veľký “zlepenec”, ktorý by si zo strany výrobcu ešte zaslúžil poriadnu pozornosť. Hybridné zariadenie v sebe kombinuje tri rozličné svety, avšak každý z nich ponúka značný priestor na zlepšenia.
Za najväčší problém celej tejto technológie ale vnímam silnú konkurenciu vytváranú dnes už veľmi prepracovanými tabletmi, najmä tými od Apple. Veľmi podobné je to aj vo svete elektronických čítačiek. Huawei tieto veci kombinuje, no nateraz to nedotiahol do takého stavu, kedy by sa kúpa tak ľahko dala zdôvodniť. Okamžite si to všimneme aj v momente, keď sa pozrieme na predajné ceny. MatePad Paper sa do predaja oficiálne nedostal, vybrané e-shopy ho napriek tomu predávali a cena sa pohybovala okolo hranice 600 €. A za také peniaze, už človek očakáva niečo omnoho viac…