Games

NAY Android Roka 2021: Predstavujeme kategóriu Ľudový smartfón

Anketa NAY Android Roka 2021 je v plnom prúde. Aj vy môžete hlasovať za vaše obľúbené zariadenia v hneď deviatich kategóriách. Okrem toho, že takto zvýšite šancu na výhru vášho favorita, máte aj vy šancu vyhrať niektorú z množstva cien.

Tento rok sme si pre vás nachystali až 22 cien! Stačí, keď sa zúčastníte hlasovania na stránke AndroidRoka.sk a dáte hlas vášmu favoritovi!

Aby sa vám rozhodovalo jednoduchšie, postupne si predstavíme všetky súťažné kategórie. Dnes je to kategória Ľudový smartfón, v ktorej nájdete zariadenia, ktoré si môže dovoliť aj človek s nižším rozpočtom.

Motorola moto g10

Motorola sa aj tento rok na Slovensku prejavila uvádzaním cenovo dostupných smartfónov. Do kategórie Ľudový smartfón v ankete NAY Android Roka 2021 sme sa rozhodli zaradiť cenovo veľmi dostupný model Motorola moto g10. Tá ponúka 6,5-palcovú obrazovku typu IPS. Jej slabinou je však nízke rozlíšenie HD+ (730 x 1600 pixelov).

O pohon sa stará 8-jadrový procesor Snapdragon 460, pochádzajúci od amerického giganta Qualcomm. Dopĺňa ho 4 GB RAM. Takáto výbava bude postačovať azda každému nenáročnému používateľovi. Interný ukladací priestor má 64 GB a skvelou správou je možnosť jeho rozšírenia pomocou pamäťovej microSD karty. Pokojne aj dvojdňovú výdrž zariadení 5 000 mAh akumulátor, ktorý sa nabíja pribaleným 10 W adaptérom.

motorola moto g10
Motorola moto g10 | Zdroj: NAY.sk

Nabíjanie bude teda inými slovami istú dobu trvať, no za tú výdrž to nakoniec stojí. Z konaktorovej výbavy spomenieme USB-C a 3,5 mm audio jack, slúžiaci na pripojenie drôtových slúchadiel. Samozrejmosťou je ďalej podpora dvoch nanoSIM kariet, 4G LTE, WiFi, nízkoenergetický Bluetooth vo verzii 5.0, NFC na vykonávanie bezkontaktných platieb mobilom, GPS a FM rádio.

Na zariadení sa nachádza i bezpečnostný prvok v podobe skenera odtlačkov prstov. Zadnej strane dominujú až štyri fotoaparáty. Ten prvý sa vyznačuje vysokým rozlíšením 48 MP. Jeho svetelnosť sa zastavila na hodnote f/1.7. Primárny snímač dopĺňajú ďalšie tri a ich rozlíšenia sú 8 MP + 2 MP + 2 MP. Video je možné nahrávať v maximálnom možnom rozlíšení Full HD (1920 x 1080 pixelov).

Nokia G10

Smartfóny značky Nokia zažili aj tento rok na našom trhu úspech. Záujem vzbudzujú predovšetkým medzi tými, ktorí za nový telefón nechcú zaplatiť veľa peňazí. Aj preto sme sa rozhodli do kategórie Ľudový smartfón v súťaž NAY Android Roka 2021 zaradiť model Nokia G10. Ten má veľmi podobný displej, ako vyššie predstavená Motorola moto g10. Reč je teda o 6,5-palcovom LCD paneli s pomerom strán 20:9 a rozlíšením HD+ (720 x 1600 pixelov).

Nokia G10
Nokia G10 I Zdroj: Nokia.com

O výkon zariadenia sa stará MediaTek Helio G25, spolu s 3 GB operačnom pamäťou. Nokia G10 má pre svojho používateľa pripravené 32 GB úložisko, čo je na dnešné pomery už málo. Situáciu dokáže zachrániť slot na microSD kartu do maximálnej kapacity 512 GB. Na zadnej strane je možné nájsť trojicu snímačov s rozlíšeniami 13 MP + 2 MP + 2 MP. Predný “selfie” fotoaparát sa vyznačuje rozlíšením 8 MP.

Skener odtlačkov prstov je ukrytý v zapínacom tlačidle. Podľa nášho názoru ide o skvelé riešenie pre zabezpečené odomykanie. Je možné, že jeho rýchlosť bude vyššia, ako v prípade niektorých čítačiek odtlačkov integrovaných priamo pod displejom. Nenáročný používateľ dokáže zo zabudovanej 5 050 mAh batérie vyťažiť veľmi veľa. Hovorí sa o až o možnej trojdňovej výdrži.

OnePlus Nord N100

Tento smartfón je ďalším zo skvelých lacných modelov súčastnosti. Vďačiť môže svojmu peknému pomeru ceny a výbavy. Veď presvedčte sa sami. Na 6,52-palcovej obrazovke môžete zobrazovať obsah v maximálnom rozlíšení 720 x 1600 pixelov. Reč je o displeji so širokouhlým pomerom strán 20:9. Na jeho povrchu sa nachádza ochranné krycie sklíčko Corning Gorilla Glass 3.

OnePlus Nord N100
OnePlus Nord N100 | Zdroj: GSMArena.com

Pod kapotou sa ukrýva procesor Qualcomm Snapdragon 460, spolu so 4 GB operačnej pamäte. Vnútorný ukladací priestoru má kapacitu 64 GB. Nechýba ani slot na pamäťovú microSD kartu. Na zadnej strane zbadáte trojicu fotoaparátov, ktorých rozlíšenia sú 13 MP + 2 MP + 2 MP. Vpredu občas dostatočne poslúži 8 MP “selfie” snímač.

Z konektivity by sme spomenuli dvojpásmovú WiFi, Bluetooth 5.0, GPS, A-GPS, GLONASS, Galileo či BDS. USB port je typu USB-C a slúži aj na nabíjanie 5 000 mAh batérie maximálnym možným výkonom 18 W. Za zmienku v dnešnej dobe určite stojí aj 3,5 mm jack na pripojenie drôtových slúchadiel. Skener odtlačkov prstov je na záver umiestnený na zadnej strane mobilného telefónu.

POCO M3 5G

Séria POCO je preslávená bezkonkurenčným pomerom ceny a výkonu, respektíve ceny a celkovej hardvérovej výbavy. POCO M3 5G nenáročných používateľov rozhodne nesklame. Ako jedno z mála zariadení v tejto cenovej kategórii disponuje Full HD+ displejom (1080 x 2340 pixelov). Obrazovka má uhlopriečku 6,53 palcov. Máme tu aj o celú triedu výkonnejší čipset. Konkrétne je reč o procesore Qualcomm Snapdragon 662, ktorý je schopný pracovať plynulo s rôznymi aplikáciami a niektorými graficky stredne náročnými hrami.

POCO M3
POCO M3 | Foto: XDA-developers.com

Internú pamäť o veľkosti 64 GB, respektíve 128 GB, je možné rozšíriť microSD kartou až do kapacity 512 GB. Na zadnej strane sa umiestnili tri fotoaparáty. Primárny má vysoké, 48 MP rozlíšenie. Ďalšie dva senzory sa vyznačujú 2 MP. Vpredu slúži 8 MP fotoaparát na video hovory a občasné “selfies”. Absolútne najväčšou výhodou tohto modelu je integrácia až 6 000 mAh batérie.

POCO M3
POCO M3 | Foto: XDA-developers

Ide aj na dnešné pomery o extrémne vysokú kapacitu a viacerí nenároční používatelia dosiahnú pokojne aj trojdňovú výdrž, v závislosti od náročnosti používania. Nabíjanie prebieha prostredníctvom pribalenej 18 W nabíjačky. Odomykanie je možné vďaka skeneru odtlačkov prstov. Menej bezpečnou alternatívou je rozpoznávanie tváre používateľa. Konektorovú výbavu predstavuje 3,5 mm audio jack, spolu s USB-C portom. Stereo reproduktory s certifikáciou Hi-Res sú ďalšou čerešničkou na torte tohto skvelo vybaveného smartfónu.

Realme C21

Ako ste si mohli všimnúť, v tomto zozname sa nachádzajú predovšetkým modely od známych čínskych gigantov. Realme C21 je ďalším z nich. Má 6,5-palcový IPS displej s HD+ rozlíšením (720 x 1600 pixelov). Pomer strán činí 20:9. Viac než dostatočný výkon zabezpečí čip MediaTek Helio G35, v kombinácii s 3 GB RAM. Interný ukladací priestor má 32 GB. Ide o pomerne malú kapacitu, preto je dobrou správou, že aj Realme C21 stále podporuje microSD karty.

realme c21
Realme C21 I Zdroj: Realme.com

Zadné fotoaparáty majú rozlíšenia 13 MP + 2 MP + 2 MP. Video je možné nahrávať v rozlíšení Full HD (1920 x 1080 pixelov) pri snímkovej frekvencii 30 fps. Predná kamera s 5 MP poslúži na občasné “selfies” či video hovory. Vďaka prítomnosti 3,5 mm konektora sa môžete spoliehať aj na FM rádio. Z konektivity ďalej nechýba WiFi, nízkoenergetický Bluetooth vo verzii 5.0, 4G LTE, GPS, GLONASS či BDS.

Na tele sa nachádza bezpečnostný prvok v podobe skenera odtlačkov prstov. 5 000 mAh batériu je možné nabíjať pribaleným 10 W adaptérom. Nabíjanie bude teda pomalšie. Dôvodom je aj prítomnosť starého microUSB portu. Do úvahy je však potrebné zobrať aj fakt, že ide o extrémne lacný smartfón, ktorý bude tým najmenej náročným používateľom dostatočný.

Redmi 9T

Xiaomi a podznačky tejto spoločnosti, POCO a Redmi, sú skvelými príkladmi na cenovo dostupné smartfóny, ktorým sa len náročky hľadá nejaká tá konkurencia. Model Redmi 9T ponúka 6,53-palcový displej s Full HD+ rozlíšením, ktoré rozhodne poteší. Telefón využíva procesor Qualcomm Snapdragon 662, ktorému sekunduje 4 GB operačnej pamäte. Ide o skvelý základ, ktorý bude zaskočený len niektorými náročnými úlohami. Do takých situácii sa však určite nebudete dostávať často. Internú pamäť o kapacite 128 GB zaplníte zrejme len náročky.

Redmi 9T
Redmi 9T | Zdroj: Redmi

Ak by sa však tak stalo, stále je tu možnosť rozšírenia tohto vnútorného ukladacieho priestoru o pamäťovú microSD kartu. Spomenieme, že existuje aj variant, ktorý disponuje 64 GB úložiskom. Viacerí však siahnu po lepšie vybavenej verzii. Rozhodnutie samozrejme ostáva len a len na vás. Na zadnej strane smartfónu sa nájdete štvoritý fotoaparát.

Ten primárny má vysoké rozlíšenie 48 MP a svetelnosť f/1.8. Sekunduje mu 8 MP ultra širokouhlý objektív s clonou f/2.2. 2 MP f/2.4 senzor využijete na vytvárania makro záberov. Na záver je tu 2 MP snímač s clonou f/2.4. Slúži na zmeranie hĺbky ostrosti a následné korektnejšie vykreslenie fotografií s použitím portrétového režimu fotografie. 6 000 mAh akumulátor zabezpečí bezproblémovú výdrž, ktorá postačí minimálne na dva dni používania. Nabíjanie prebieha 18 W adaptérom, ktorý je samozrejme súčasťou balenia.

Samsung Galaxy A12

Samsung je skvelým výrobcom smartfónov z tej najvyššej cenovej kategórie. Podarené kúsky tejto značky však nájdeme aj v tej najnižšej triede zariadení. Za zmienku rozhodne stojí Samsung Galaxy A12, ktorý prináša 6,5-palcový TFT LCD Infinity-V panel s HD+ rozlíšením (720 x 1600 pixelov). Na zadnej strane sa nachádza kvarteto fotoaparátov, pozostávajúce zo senzorov s rozlíšeniami 48 MP + 5 MP + 2 MP + 2 MP.

Samsung Galaxy A12 modrý
Samsung Galaxy A12 | Zdroj: Samsung.com

Vpredu si svoje umiestnenie našla 8 MP snímač. O plynulý chod smartfónu sa bude snažiť čip domácej výroby, Exynos 850. Rýchlej práce s viacerými aplikáciami spustenými súčasne sa Samsung Galaxy A12 nebojí. Má 4 GB operačnej pamäte, čo je dostatočná hodnota. Interné úložisko o kapacite 128 GB môžete v prípade potreby rozšíriť o microSD kartu.

Skvelou správou je podpora LTE, nízkoenergetického Bluetooth 5.0, NFC na vykonávanie bezkontaktných platieb mobilom, WiFi, GPS / GLONASS / Galileo či dátový a nabíjací konektor USB-C. Mnohým sa určite zíde aj podpora Dual SIM. Pripravený je skener odtlačkov prstov. Ide o skvelý spôsob zabezpečenia moderného mobilného telefónu. Batéria s kapacitou 5 000 mAh sa nabíja vďaka pribalenej 15 W nabíjačke.

TCL 20 SE

Posledným, avšak rozhodne skvelým smartfónom v kategórii Ľudový smartfón je TCL 20 SE. Nebolo tomu tak dávno, odkedy sme začali vídať smartfóny tejto značky aj na našom slovenskom trhu. Vpredu sa nachádza 6,82-palcový IPS displej, ktorý má však nanešťastie na tak rozmernej uhlopriečke iba HD+ rozlíšenie (720 x 1640 pixelov). Jemnosť nám teda dáva 263 pixelov na palec, čo môže pozornejšiemu oku trošku prekážať. Na druhú stranu však musíme poznamenať, že TCL vie, ako vyladiť obraz. Vyrába predsa aj televízory.

TCL 20 SE
TCL 20 SE | Zdroj: TCL.com

Obrazovka sa teda môže pochváliť rôznymi technológiami od TCL, ako NXTVISION a HDR kvalitami. Technológia Hi-Res Audio a duálne reproduktory sa vás potom posnažia vtiahnuť do deja sledovaných médií. Vzhľadom na cenu modelu je však možné túto neduhu tolerovať. Pod kapotou sa ukrýva procesor z nižšej série amerického giganta Qualcomm, Snapdragon 460. 4 GB RAM by mali zabezpečiť plynulý multitasking. Existuje verzia so 64 GB a 128 GB ukladacím priestorom. Výber je samozrejme len na vás. V prípade potreby je možné internú pamäť kedykoľvek navýšiť pomocou pamäťovej microSD karty.

TCL 20 SE
TCL 20 SE | Zdroj: NAY.sk

Telefón podporuje 4G LTE, WiFi, nízkoenergetickú verziu technológie Bluetooth 5.0, NFC, GPS a dokonca aj FM rádio. Vďačiť môže práve prítomnosti 3,5 mm audio jack konektora, slúžiaceho na pripojenie drôtových slúchadiel na zdokonalenie zvukového výstupu pre staromilcov. Pomerne pekné zábery zachytíte pomocou 16 MP hlavného fotoaparátu. O

krem neho sa na zadnej strane smartfónu nachádza aj 5 MP ultra širokouhlý objektív so 115-stupňovým uhlom záberu. 2 MP makro senzor a 2 MP hĺbkový snímač budete pravdepodobne využívať podstatne menej pravidelne. Vpredu samozrejme nechýba 8 MP “selfie” fotoaparát. O výdrž na jedno nabitie sa stará integrovaný akumulátor s kapacitou 5 000 mAh. Tá je akýsim štandardom aj v tej najnižšej cenovej kategórii mobilných telefónov. V balení nájdete 18 W nabíjací adaptér.

Ako prebieha hlasovanie?

Hlasovanie sa koná na stránke AndroidRoka.sk od 15. novembra 2020 do 31. decembra 2021. Práve na tejto stránke sa môžete zapojiť do hlasovania za vaše obľúbené zariadenia v týchto deviatich kategóriách:

  • TOP Android smartfón
  • Ľudový Android
  • Pomer cena/výkon
  • Inovácia
  • Smart hodinky a náramky
  • Smart domácnosť
  • Smart TV
  • Slúchadlá
  • Android tablet

V každej kategórii sú iné zariadenia, a tak jeden model nikdy nefiguruje v dvoch rozdielnych kategóriách. Výsledky hlasovania budú ohlásené do 31. januára 2022. Aby bol váš hlas platný, je potrebné správne vyplniť vaše kontaktné informácie. Každý môže hlasovať iba raz, duplicitné hlasy budú zmazané.

Čo môžete vyhrať?

V ankete NAY Android Roka 2021 môžete vďaka svojmu hlasu vyhrať až 22 cien. Hlavnou cenou je televízor LG 55NANO88P, ktorý do súťaže venovala spoločnosť NAY.

Zdroj: Miloš Debnár

Okrem neho sú všakv hre aj ďalšie hodnotné ceny. Každý hlasujúci má šancu získať aj smartfóny Motorola moto g60, Xperia 10 III 5G od Sony, Xiaomi 11 Lite 5G NE, Nokia X10, Honor, či robotický vysávač iRobot Roomba j7+, herné slúchadlá Creative SXFI Gamer, Full HD Webkameru – Creative Live! Cam Sync 1080p V2, slúchadlá pre videohovory – Creative HS-720 V2, či Hi-res USB prevodník – Creative SB Play! 4.

Ako môžete zvýšiť svoje šance na výhru?

Hoci sa každý hlasujúci môže zapojiť iba raz, tí najaktívnejší majú možnosť výrazne zvýšiť svoje šance na výhru. Aj tento rok je totiž možné pozvať do ankety vašich známych, za čo vás patrične odmeníme. Všetci tí hlasujúci, ktorí do ankety pozvú aspoň piatich ďalších priateľov alebo známych, budú zaradení do samostatného žrebovania o 5x licenciu ESET Mobile Security a 5x doživotnú licenciu navigácie Sygic.

Zdroj: Miloš Debnár

Ten hlasujúci, ktorý do ankety pozve najviac kamarátov, automaticky vyhráva bezdrôtové slúchadlá Creative Outlier Air V3. Známych môžete do ankety pozývať prostredníctvom vášho účtu na stránke AndroidRoka.sk.

Generálny partner NAY

Generálnym partnerom ankety Android Roka je aj tento rok spoločnosť NAY. Každé zariadenie, ktoré sa umiestni na niektorej z prvých troch priečok, bude v e-shope NAY.sk označené príslušným odznakom.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *