Najlepšie komunikačné aplikácie s end-to-end šifrovaním
Bezpečnosť sa pre používateľov Android smartfónov stala v posledných rokoch jednou z priorít a týka sa to hlavne aplikácií. Portál AndroidPolice vybral najlepšie komunikačné aplikácie s end-to-end šifrovaním.
Contents
K čomu slúži šifrovanie v komunikačných aplikáciách?
End-to-end šifrovanie má v komunikačných aplikáciách zabezpečiť, že odosielaná správa medzi dvoma osobami nebude čitateľná pre tretiu osobu. Kód správy je kvôli tomu spracovaný šifrovacím algoritmom, ktorý by mal byť v súlade so štandardom AES (Advanced Encryption Standard).
AES je známy aj pod pôvodným názvom Rijndael a pôvodne ho založil americký Národný inštitút pre štandardy a technológie (NIST) v roku 2001. Na zašifrovanie informácií sa použije 256-bitový šifrovací kľúč a pri zohľadnení aktuálneho výpočtového výkonu je prakticky neprelomiteľný hrubou silou. Z tohto dôvodu sa považuje za najsilnejší aktuálny štandard šifrovania.
Ak niekto zachytí správy, tak bude schopný rozoznať iba poprehadzované informácie. Tie sa potom dešifrujú (dekódujú) na zariadení príjemcu pomocou spomínaného kľúča. End-to-end šifrovanie nie je samozrejmosťou všetkých komunikačných aplikácií, ale nasledujúce aplikácie ho určite využívajú.
Signal
Signal je považovaný za pravdepodobne najbezpečnejšiu aplikáciu na odosielanie správ v obchode Google Play. Vďaka pokročilému zabezpečeniu je využívaná teroristickými organizáciami, kvôli čomu býva Signal kritizovaný. Umožňuje end-to-end šifrovanie pre všetky odchádzajúce textové, hlasové a skupinové chatové správy a tiež umožňuje zdieľanie médií a príloh.
Medzi ďalšie funkcie patria samodeštrukčné správy, lokálne šifrované zálohy a animované nálepky. Aplikácia má jednoduché používateľské rozhranie, takže nemusí na prvý pohľad pôsobiť tak lákalo ako konkurencia. Funkčne je však pred ňou vo väčšine prípadov popredu.
Threema
Threema je open source komunikačná aplikácia s niekoľkými jedinečnými riešeniami ochrany osobných údajov. Na šifrovanie dát využíva kryptografickú funkciu NaCl a ponúka anonymné prihlásenie cez ID kľúč. Okrem toho má Threema funkciu „pridanie priateľa“ cez QR kód spolu so šifrovaním hlasu, obrázkov, videa a textu.
Na Slovensku je známa hlavne ako dôkazový materiál v kauzách odsúdeného Mariána Kočnera. K jeho komunikácií sa však vyšetrovatelia nedostali prelomením šifrovacieho kľúča, ale získaním jeho smartfónu vrátane hesla od jeho spolupracovníka Petra Tótha, čím získali prístup k celej jeho komunikácii. Threema však nie je zadarmo a stojí 3,99 eur.
Wire
Wire je ďalšia open source aplikácia, ktorá ponúka šifrovanie typu end-to-end pre správy, súbory, videá a konferenčné hovory. Dodáva sa tiež s radom funkcií pre firmy, ako je napríklad bezpečná spolupráca pre podniky s nástrojmi pre videokonferencie a možnosťou prevádzkovať Wire vo vlastných dátových centrách spoločnosti.
Ďalšou funkciou, ktorá určite poteší náročných používateľov, je prítomnosť lokálneho úložiska dešifrovacích kľúčov, na rozdiel od ukladania kľúčov na online vzdialených serveroch. Wire vo verzii Personal je k dispozícii pre iOS aj Android zadarmo. Existuje aj predplatné Enterprise, ktorá vám umožní prístup k ďalším funkciám pre firmy.
WhatsApp je najpoužívanejšou komunikačnou aplikáciou na svete a využíva štandard VOIP na odosielanie hlasových údajov cez internet. Od roku 2016 používa aplikácia vo vlastníctve spoločnosti Meta pri odosielaných a prijímaných správach aj šifrovanie typu end-to-end.
Existuje celý rad ďalších funkcií, ktoré WhatsApp využíva, alebo v súčasnosti prechádzajú beta testovaním. Patrí tam aj funkcia miznutia správ, prenos histórie rozhovorov a end-to-end šifrovaných záloh. WhatsApp je úplne zadarmo.
Wickr Me
Wickr Me je jednou najserióznejších aplikácií, ktoré sú zamerané na súkromie s množstvom bezpečnostných funkcií. Aplikácia napríklad podporuje konfigurovateľné samodeštrukčné správy a odstraňuje osobné údaje z metadát, ako je poloha a časy správ, aby sa zvýšilo vaše súkromie.
Ponúka aj verifikačný systém, ktorý umožňuje používateľom navzájom si overovať identitu prostredníctvom krátkych sekvencií zašifrovaných video správ. Dokonca má bounty program, ktorý ponúka až 100 000 dolárov pre používateľov, ktorí v aplikácii nájdu bezpečnostné chyby.
Telegram
Aj na Slovensku populárna aplikácia Telegram síce ponúka end-to-end šifrovanie, ale v rámci tzv. Tajných konverzácií (Secret Chats). V bežných konverzáciách sa ich história ukladá na servery spoločnosti.
K dispozícii sú však štandardné bezpečnostné funkcie vrátane samodeštrukčných médií, podpory proxy serverov a časovača „odstrániť môj účet“. Aplikácia však bola počas prebiehajúcej ruskej invázie na Ukrajine obviňovaná z prepojenia jedného z majiteľov na ruský režim.
Silence
Na rozdiel od všetkých ostatných aplikácií v tomto zozname Silence nefunguje cez internetové pripojenie. Dokáže však nahradiť predvolenú aplikáciu na odosielanie SMS správ. Aplikácia Silence, predtým známa ako SMSSecure, je vedľajším produktom tvorcov Signalu.
Zachováva si všetky svoje možnosti šifrovania, pričom ich namiesto toho aplikuje iba na SMS a MMS. Odporúča sa ju však používať spolu s inou aplikáciou na odosielanie správ so šifrovaním end-to-end iba vtedy, keď nemáte prístup k internetovému pripojeniu.
Náš tip
Slepý FOTOTEST: Samsung Galaxy S22 Ultra vs iPhone 13 Pro