Najčastejšie chyby, ktoré ľudia robia pri nabíjaní smartfónov
Nabíjanie smartfónu je pre mnohých prakticky každodennou rutinou. Vykonávate však tento zdanlivo jednoduchý proces správne? Ak váš smartfón po roku už nevydrží ani z ďaleko toľko, ako keď bol nový, pravdepodobne ste ho nabíjali nesprávne. Prinášame vám zopár tipov, ktoré dokážu predĺžiť životnosť batérie z dlhodobého hľadiska.
Contents
- 1 Správne nabíjanie smartfónu. Akých pravidiel sa držať?
- 2 Používanie smartfónu počas nabíjania
- 3 Pravidelné používanie rýchlych nabíjačiek
- 4 Bezdrôtové nabíjanie
- 5 Vybíjanie do nuly a nabíjanie doplna
- 6 Používanie lacných nabíjačiek
- 7 Narábanie s telefónom alebo jeho nabíjanie v extrémnych teplotách
- 8 Záverečné zhodnotenie
Správne nabíjanie smartfónu. Akých pravidiel sa držať?
Používanie smartfónu počas nabíjania
Keď telefón používate počas nabíjania, ľahko môžete opotrebovať nielen nabíjací kábel, ale aj jeho batériu. Dôvodom je vyššia teplota. Tá pôsobí na batérie najhoršie a spomínať to budem asi v celom článku.
Ak chcete, aby vám telefón vydržal čo najdlhšie – aj niekoľko rokov bez potreby výmeny batérie, snažte sa minimalizovať jeho teplotu. Počas nabíjania (najmä rýchlymi nabíjačkami) teplota prudko narastie, čo spôsobuje postupné starnutie batérie. Keď ho nabíjate a zároveň ešte aj používate, krivka nárastu teploty je ešte strmšia.
Pravidelné používanie rýchlych nabíjačiek
Technológie veľmi rýchlo napredujú a každý rok sa stretávame s čoraz rýchlejšie nabíjajúcimi sa smartfónmi. Možno ste si ale všimli, že mnohé drahé modely, ako prémiové zariadenia od firmy Samsung alebo Apple, sa nabíjajú pomalšie, ako niektoré modely strednej triedy. Vyznačujú sa nižším nabíjacím výkonom a vy nemusíte byť z tejto skutočnosti nutne sklamaní – možno iba výrobca chce, aby daný telefón vydržal čo najdlhšie (alebo aj nie?).
Rýchle adaptéry totiž kladú väčší stres na akumulátor počas nabíjania radikálne a prudko zvyšujú jeho teplotu. Prítomnosť rýchlej nabíjačky v balení by som bral ako príjemný bonus a osobne by som ju využíval iba v prípadoch, kedy naozaj potrebujem mobil rýchlo nabiť. Keď mám inak čas, spolieham sa na 5, 10 alebo 18 W nabíjanie inou kvalitnou nabíjačkou. Tip na záver – ak už sa rozhodnete pre rýchlu dodávku energie, môžete svoj telefón lepšie chladiť vybraním z ochranného obalu.
Bezdrôtové nabíjanie
Bezdrôtová forma nabíjania je veľmi neefektívna. Asi polovica elektrickej energie sa stratí v teple, čo je veľmi neefektívne. A ako pôsobí zvýšená teplota na batériu? Odpoveď už poznáte.
Vybíjanie do nuly a nabíjanie doplna
Asi najhoršie čo môžete pre batériu vášho smartfónu spraviť, je pravidelné úplne vybíjanie a následné nabíjanie do 100 %. Optimálna úroveň nabitia pre lítiové batérie je v rozmedzí od 20 % do 80 %. Ak je to možné a máte chuť dopriať akumulátoru vo vašom zariadení čo najdlhšiu životnosť, pokúste sa úroveň nabitia udržiavať v týchto medziach. Ako je to s nočným nabíjaním? Ak dopĺňate energiu každú noc, tým pádom zariadenie nabíjate doplna, čo nie je najlepšie.
Dobrou správou ale je, že k žiadnemu prebitiu ani prehrievaniu nedôjde. Akonáhle sa akumulátor dostane na 100 %, nabíjanie sa ukončí. Niektoré telefóny dokonca disponujú režimom optimalizovaného nabíjania, ktorý zabezpečí úplné nabitie až predtým, ako sa zobudíte. Celú noc je inak akumulátor nabitý na 80 %. Ide o šikovnú metódu, ako predĺžiť jeho dlhodobú životnosť. Taký Huawei má napríklad aj nastavenie, ktoré úplne obmedzí nabíjanie doplna.
Používanie lacných nabíjačiek
Lacné adaptéry disponujú lacnými súčiastkami, ktoré nemusia dodávať stabilné hodnoty napätia a prúdu. Tieto nepravidelnosti pôsobia nepriaznivo na batériu a vyvíjajú na ňu väčší stres. Spoznáte to napríklad zvýšeným zahrievaním a v najhorších prípadoch môže nastať aj zničenie ústrojenstva slúžiaceho na zabezpečovanie procesu nabíjania. Pri výbere nabíjačky sa rozhodujte pre známe značky.
Najlepšie je používať originálny adaptér, no ako som už vyššie zmienil, občas sa hodí vymeniť rýchlu nabíjačku za nejakú pomalšiu, značkovú alternatívu. Odporučil by som výrobcov, ako Anker, Samsung, Xiaomi, AlzaPower, Apple, Swissten či Epico. Stále je však vhodné prečítať si recenzie na konkrétne (aj značkové) kúsky. Určite existuje aj viac kvalitných výrobcov nabíjacích adaptérov, ktorých názvy som nenapísal.
Narábanie s telefónom alebo jeho nabíjanie v extrémnych teplotách
Najmä počas leta rozhodne nenechávajte smartfón na priamom slnku, napríklad na palubnej doske automobilu. Predné strany našich mobilných telefónov sú čierne a tým pádom pohltia aj viac tepla zo slnka. Zahrieva sa potom všetka elektronika v zariadení, vrátane batérie. A ako som už viackrát spomínal, teplo je najväčším nepriateľom batérií. Taktiež sa vyhnite nabíjaniu predovšetkým v extrémnom chlade. Keď prídete v zime z vonkajšieho prostredia, počkajte chvíľu, kým sa mobil ohreje na izbovú teplotu. Veľká delta v teplote opäť vytvára zbytočne výrazný stres na akumulátor.
Záverečné zhodnotenie
Koniec koncov, smartfóny sú prístroje, ktoré majú slúžiť nám a nikdy nie naopak. Ak už ale zaň zaplatíte veľa peňazí, chcete, aby vám vydržal čo najdlhšie. Tieto tipy preto môžete vo vhodných situáciách využiť a najlepšie čo najčastejšie. Je v poriadku, ak občas tieto pravidlá nedodržíte. Problém môže nastať, ak sa do daných situácií batéria dostáva pravidelne. A ak už si prajete kvôli pohodlnosti tieto tipy nedodržiavať, batéria je stále servisným zásahom vymeniteľná, takže nič vážne sa nedeje.
Náš tip
Samsung Galaxy S23 FE nakoniec bude. Čo všetko prinesie?