Games

Na dovolenke buďte opatrní, môže vás čakať vysoký účet za mobilné služby

Telekomunikačná únia Slovenskej republiky v tlačovej správe zverejnila viacero dôležitých informácií, ktoré by si mal prečítať každý Slovák plánujúci letnú dovolenku v zahraničí. Podľa reprezentatívneho prieskumu sa to týka takmer polovice Slovákov. Skúsenosti niektorých dovolenkárov s predošlých rokov hovoria, že dovolenka v zahraničí sa môže z pohľadu mobilných služieb poriadne predražiť.

Pozor by si mali dať najmä dovolenkári, ktorí sa budú nachádzať na hraniciach. Je síce pravda, že roamingy sú v rámci krajín EÚ veľmi výhodné, čo znamená, že sú tu rovnaké ceny ako doma. Avšak cieľová destinácia môže susediť s krajinou, kde tieto podmienky neplatia. Stačí, ak sa vám telefón prepne do siete operátora tejto krajiny a účet môže veľmi rýchlo rásť. Preto si na to dávajte pozor. Operátor vás na zmenu krajiny upozorní pomocou SMS správ, tie by ste určite nemali ignorovať.

Pozor na automatické aktualizácie zariadení

Pokiaľ nemáte dostatočne veľký dátový balík u vášho operátora, aktualizácie odporúčame vykonávať po pripojení na Wi-Fi sieť. Nehovoriac o tom, že v zahraničí do platí dvojnásobne. Bežná aktualizácia smartfónu je objemná, často prekračuje hranicu 1 GB dát, čo môže byť v roamingu problémom. Presvedčil sa o tom napríklad aj Ivan, ktorý strávil dovolenku v Egypte, jeho smartfón sa pripojil k sieti a stiahol aktualizáciu. Stálo ho to približne 200 eur.

Držte sa týchto rád, predídete problémom

Pred odchodom na dovolenku si overte podmienky roamingu svojho operátora. Slovo “nekonečné” nie je vždy vhodné brať doslova. Operátori totiž zvyknú mať zavedené podmienky, ktorými chcú zabrániť zneužívaniu a využívaniu nadmierneho množstva dát v zahraničí.

Pomôcť by mohlo aj dočasne zakázať telefónu automatickú aktualizáciu. Tú je síce dobré urobiť čo najskôr, no prinajhoršom si na vás niekoľko dní počká. Najlepšie je aktualizovať pred dovolenkou, prípadne po nej. Taktiež by ste si nemali vypínať informačné správy, ktoré operátori posielajú pri pripojení sa do siete v zahraničí.

Ak sa budete nachádzať v blízkosti krajiny mimo EÚ, je možné, že váš smartfón sa pripojí aj na jednu z jej sietí. Pre istotu si nastavte sieť manuálne, aby sa to nestalo. Najistejším spôsobom je úplné vypnutie mobilných dát počas dovolenky a užívanie si reality. Prajeme šťastnú cestu 🙂

Náš tip

Tip na smartfón: Parametre vlajkovej lode za cenu strednej triedy

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *