Games

Microsoft dokončil akvizici Activision Blizzard » Vortex

Když dnes ráno britské regulační orgány s oficiální platností potvrdily, že nebudou stát v cestě akvizici společnosti Activision Blizzard ze strany Microsoftu, bylo už jen otázkou času, kdy bude nákup v hodnotě 69 miliard dolarů po více než roce dokončen. Stalo se tak před krátkou chvílí v průběhu pátku, a jak je patrné i z připraveného videa, o průběhu jednání měly zúčastněné strany zřejmě jasno a věděly, jak vše dopadne.

Microsoft tak může konečně říct, že vlastní Activision Blizzard a spolu s tím i všech 17 tisíc zaměstnanců pracujících v pobočkách po celém světě. Je určitě na místě připomenout, že za necelých 80 miliard dolarů získal Microsoft vedle Activisionu a Blizzardu také společnost King i mnohá interní studia jako Infinity Ward, Raven Software, Sledgehammer Games, Treyarch, Toys for Bob, Beenox nebo High Moon Studios. Generálním ředitelem Activisonu Blizzard i nadále zůstává Bobby Kotick, ovšem pouze do konce letošního roku, jak bylo později oznámeno.

Akvizice byla oznámena v lednu 2022 a od té doby Microsoft bojoval s regulačními úřady ve všech regionech, aby získal souhlas a mohl obchod úspěšně uzavřít. Ve Spojených státech došlo dokonce na soudní řízení s Federální obchodní komisí (FTC) a ve Velké Británii po prvním zamítnutí pomohl až přesun práv na streamované verze her od Activisionu a Blizzardu k Ubisoftu, a to až na dobu 15 let. Společnost Microsoft tak výrazně posílila na videoherním trhu, přičemž už v době oznámení akvizice na začátku roku 2022 se chlubila tím, že ji tato koupě učiní třetí největší společností na základě příjmů po Sony a Tencentu.

„Milujeme hraní. Hrajeme hry, vytváříme hry a z vlastní zkušenosti víme, jak moc pro nás všechno hraní znamená pro jednotlivce i pro komunitu. A dnes oficiálně vítáme společnost Activision Blizzard a její týmy do Xboxu,“ stojí v oznámení od Phila Spencera. „Jsou to vydavatelé jedněch z nejhranějších a nejoblíbenějších sérií v herní historii napříč konzolemi, PC a mobilními zařízeními. Od Pitfallu po Call of Duty, od World of Warcraft po Overwatch, od Candy Crush Saga po Farm Heroes Saga jejich studia posunula hranice her pro hráče po celém světě,“ doplnil chválu a přivítání Spencer. Dále uvedl, že dlouho obdivoval práci těchto studií a jejich dopad nebo přínos a že nyní se společně hodlají učit jako jeden tým, stejně tak inovovat a pracovat na tom, aby pokračovali v plnění slibu o přinášení radosti z hraní a komunity více lidem. Ve svém příspěvku na Twitteru pak přivítal i hráče s tím, že nezáleží na tom, na jaké platformě hrají.

„Dnešek je pro nás v Activision Blizzard velkým dnem,“ stojí pak v prohlášení na webu. „Více než čtyři dekády nás naši hráči inspirují k posouvání hranic představivosti s ikonickými světy jako jsou Call of Duty, Candy Crush Saga, Crash Bandicoot, Diablo, Overwatch a Warcraft. Dnes začínáme novou kapitolu, neboť se oficiálně stáváme součástí rodiny Microsoftu, spojujeme se s úžasným týmem Xboxu a spoluvytváříme budoucnost hraní,“ pokračuje zpráva, která se celkově nese ve velice pozitivním a děkovném duchu. To ještě více umocňují poslední řádky: „Z celého srdce vám děkujeme, že s námi hrajete. Všechno, co děláme, děláme pro vás a nemůžeme se dočkat, až se společně vydáme na další dobrodružství.

Tento vzkaz nicméně krátce poté doplnil i text Bobbyho Koticka, jenž je výkonným ředitelem společnosti Activision Blizzard. Jak však bylo předesláno výše, dlouho jím už nakonec nebude. Kotick sice v tuto chvíli zůstává na své pozici, tu ale na konci roku na základě domluvy s Philem Spencerem opustí. Zaměstnancům společnosti odeslal e-mail, který byl později veřejně publikován právě i na webu společnosti, přičemž v něm Kotick vzpomíná na své začátky s Brianem Kellym v roce 1991, vyjmenovává dosažené úspěchy a oznámil, že on sám součástí nové kapitoly již nebude. Připomněl, že je plně odhodlán pomoci se všemi změnami, které teď společně s přechodem přijdou. Phil Spencer jej požádal, aby zůstal ve funkci, a nakonec se dohodli, že tomu tak bude právě do konce roku 2023. „Jako součást Microsoftu budeme ještě lepší, společně,“ doplnil Kotick na závěr.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *