Games

Měření teploty mobilem? Aplikaci stačí dát displej na čelo

Chytré mobilní telefony mají v dnešní době mnoho funkcí a zvládají celkem dobře nahradit celou řadu jiných specializovaných zařízení. Může jít o fotoaparát, kalkulačku nebo vodováhu. Možná vás někdy napadlo, že by telefon mohl při troše snahy fungovat i jako teploměr. To skutečně jde a dokonce se hovoří o tom, že nativní měření teploty by mohl nabídnout mobil Google Pixel 8 Pro. Stejně jako jiné telefony ale potřebuje k tomuto úkonu speciální senzor. Zatím. Vzniká totiž aplikace FeverPhone, která by mohla v teploměr proměnit téměř jakýkoli běžný smartphone.

“Zvládne to bez nutnosti přidávat nový hardware. Místo toho využívá dotykovou obrazovku telefonu a stávající teplotní senzory baterie ke shromažďování dat, která model strojového učení používá k odhadu teploty lidského těla,” popisuje zajímavý počin svých vědců University of Washington (UW) na webu. Apka FeverPhone tak jako první využívá stávající senzory telefonu k odhadu, zda mají lidé horečku.

I když by se mohlo zdát, že tato metoda bude dost nepřesná a nespolehlivá, prý tomu tak není. Vlastně naopak. Aplikace byla využita u 37 pacientů na pohotovosti a údajně odhadovala teplotu tělesného jádra s přesností srovnatelnou s některými spotřebitelskými teploměry. Průměrná chyba činila asi 0,41 stupně Fahrenheita (0,23 stupně Celsia), což je v klinicky přijatelném rozmezí 0,5 C. Podle autorů ale potřebuje tento softwarový nástroj více tréninkových dat, aby mohl být široce využíván, ale pro lékaře má být potenciál takové technologie “vzrušující”.

“Teploměry klinické třídy používají k odhadu tělesné teploty drobné senzory známé jako termistory. Termistory obsahují i běžně prodávané chytré telefony; většinou se používají ke sledování teploty baterie. Výzkumníci z UW si však uvědomili, že by tyto senzory mohli použít ke sledování přenosu tepla mezi člověkem a telefonem. Dotykový displej telefonu by mohl snímat kontakt kůže s telefonem a termistory by mohly měřit teplotu vzduchu a nárůst tepla při dotyku telefonu s tělem,” stojí dále v článku.


OpenAI ChatGPT mobilní aplikace iOS Android

ChatGPT už je i mobilní aplikace. Zatím pro iOS a “brzy” pro Android

OpenAI

Marek Houser

Marek Houserčtení: 2 minuty (
uložit na později

)čtení: 2 min.

uloženo


uložit na později

2 min.