Skip to content

Materská spoločnosť Googlu prepustí až 12 tisíc zamestnancov

Materská spoločnosť Googlu, Alphabet, zruší približne 12 tisíc pracovných miest, čo je približne 6 % jej pracovnej sily po celom svete. Podľa portálu Engadget to už svojím zamestnancom oznámila firemným e-mailom.

Prepúšťajú aj konkurenčné spoločnosti

Alphabet viedol paradoxne v posledných rokoch veľký nábor nových zamestnancov, ale bolo to v čase inej ekonomickej realite, než je tá, ktorej čelíme dnes. Po pandémii koronavírusu a ruskej agresii na Ukrajine je svetová ekonomika v recesii. Veľké spoločnosti tak na pokles príjmov a rast nákladov reagujú masívnym prepúšťaním zamestnancov.

Len za posledné dva týždne prepustili Microsoft, Amazon a Meta Platforms tisíce svojich zamestnancov. Internetový predajca Amazon začiatkom roka oznámil, že zruší vyše 18 tisíc pracovných miest. Meta Platforms, materská spoločnosť Facebooku či Instagramu, v novembri uviedla, že prepustí viac ako 11 tisíc zamestnancov. to je zhruba 13 % jej pracovnej sily. Spoločnosť totiž zápasí s poklesom reklamných zákaziek a rastúcimi nákladmi.

Alphabet nakoniec prepustí menej zamestnancov než sa čakalo

Rovnako aj spoločnosť Alphabet zaznamenala v minulom štvrťroku 27 % pokles zisku v porovnaní s predchádzajúcim rokom. Jej generálny riaditeľ Sundar Pichai povedal, že bude musieť znížiť výdavky a počet zamestnancov. Dodal, že je mu hlboko ľúto pracovníkov, ktorí budú prepustení, a že to bolo ťažké rozhodnutie. O prácu prídu ľudia z náboru, inžinierske a produktové tímy i vedúci pracovníci.

Prepúšťať sa bude celosvetovo, dopad na domácich amerických zamestnancov bude okamžitý. Zamestnanci budú vyplácaní počas výpovednej lehoty minimálne 60 dní. Dostanú tiež odstupné 16 týždňov platu plus 2 týždne za každý rok v spoločnosti, bonusy za rok 2022, bonusy za zostávajúci čas dovolenky, 6 mesiacov zdravotnej starostlivosti a pomoc s hľadaním novej práce.

Paradoxom je, že analytici očakávali väčšie prepúšťanie než len 6 % pracovnej sily. Hlavne v období ekonomickej neistoty, kedy rastúce úrokové sadzby predražujú firmám úvery. Počet zamestnancov spoločnosti totiž od roku 2017 vzrástol až o 20 %. Google však nedávno znížil iné výdavky, ukončil službu Google Stadia a zrušil ďalšie generácie notebookov Pixelbook. V budúcnosti sa plánuje výraznejšie zamerať na technológie umelej inteligencie (AI).

Náš tip

Google Správy zvyšujú limit šifrovaných skupinových konverzácií na 100 ľudí

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *