Games

Má se Apple bát? Pro čipy M2 z Maců se chystá obří konkurent

  • Qualcomm chystá odpověď na čipy Apple M 
  • Pochlubí se podporou 5G sítí a vysokým výkonem
  • První laptopy se objeví už příští rok 

Pokud něco v posledních letech závidím uživatelům Applu, jsou to počítačové čipy M, které disponují vynikající energetickou efektivitou, s ní spojenou skvělou výdrží baterie a v neposlední řadě samozřejmě vysokým výkonem. Pokud vás něco podobného láká, ale zároveň jste dlouholetý uživatel Windows, nemusíte zoufat. Qualcomm se totiž pustil do vývoje desktopových čipů, které budou označovány jako Snapdragon X.

Nová platforma bude postavená na CPU Oryon, který vzešel z akvizice společnosti Nuvia. Za ní přitom stálo hned několik bývalých inženýrů z Applu, kteří v minulosti pracovali na čipsetech Apple A pro iPhony a iPady. Nová platforma má nabídnout vysoký výkon a nízkou spotřebu.

Jedná se o čip, který je designován tak, aby byl schopný konkurovat čipům Apple řady M, které debutovaly v roce 2020. Srovnání s touto řadou je nutné, jelikož tyto čipy se staly benchmarkem v oblasti výkonu a výdrže baterie v segmentu lehkých notebooků. Jedním z klíčových prvků, která oddělí čipy Snapdragon X od konkurence, je neuronová výpočetní jednotka, která umožňuje zpracování umělé inteligence přímo na zařízení. Kromě toho nabídne platforma podporu 5G sítí, což bude další výhoda oproti jablečným čipům.

Qualcomm má s čipy pro Windows dlouholeté zkušenosti a ani současný Snapdragon 8cx Gen 3 není vůbec špatným počinem, přestože na Apple nedostačuje. Novinky by ale mohly v jistých ohledech čipy v MacBoocích překonat. Leaker Revegnus se na sociální síti X nechal slyšet, že jedna z variant dosahuje na skóre 2600, respektive 14 000 bodů v benchmarku Geekbench 6, čímž se dostává takřka na úroveň čipu M2 Pro. První laptopy se Snapdragon X Series budou k dispozici příští rok a to v několika konfiguracích od 4jádrových až po 12jádrové.


ios 17 skryté funkce

5 skrytých vychytávek v iOS 17, o kterých jste (zřejmě) nevěděli

Články

Jakub Kárník

Jakub Kárníkčtení: 3 minuty (
uložit na později

)čtení: 3 min.

uloženo


uložit na později

3 min.