Games

Má opäť potenciál stať sa bestsellerom?

Samsung Galaxy A51 a Galaxy A52 boli podarené obľúbené série smartfónov juhokórejského giganta. Ide o zariadenia, ktoré patria do strednej triedy. U nás na Slovensku si našli veľkú obľubu. Do rúk sa mi dostal nedávno predstavený Samsung Galaxy A53, ktorý som porovnával s tohtoročným iPhonom SE. To, ako v porovnaní dopadol, musíte zhodnotiť sami po prečítaní článku. Vo mne však telefón zanechal vskutku zmiešané pocity. Prečo? Zistíte v práve začínajúcej recenzii.

Recenzia smartfónu Samsung Galaxy A53 je rozdelená na niekoľko častí:

Recenzia Samsung Galaxy A53: Cena a dostupnosť na Slovensku

Samsung Galaxy A53 sa na Slovensku predáva v čiernej, bielej, modrej a oranžovej farbe. Za verziu so 6 GB RAM a 128 GB interného ukladacieho priestoru si zaplatíte približne 449 eur. 8 GB RAM / 256 GB edícia stojí asi 509 eur.

Recenzia Samsung Galaxy A53: Balenie

Telefón dorazil v tenkej krabičke. Tenká je z dôvodu, že sa v nej nenachádza nabíjací adaptér. Okrem samotného smartfónu tu nájdete len nevyhnutnú technickú dokumentáciu, návody pre používateľa a nástroj na vyberanie hybridného slotu pre dve nanoSIM / jednu microSD kartu. Aspoň že výrobca nezabudol pribaliť ešte obojstranný USB-C kábel slúžiaci na nabíjanie a prenos dát.

Recenzia Samsung Galaxy A53: Konštrukcia a dizajn

Telefón je po dizajnovej stránke veľmi pekný, no váš názor môže byť iný. Celý je vyhotovený z plastu, ale nejde nutne o nevýhodu. Tento materiál je určite odolnejší voči škrabancom alebo väčšiemu poškodeniu ako sklo alebo v niektorých prípadoch aj ako hliník. Modul s fotoaparátmi veľmi pekne preniká do samotnej konštrukcie. Hrany smartfónu sú lesklé, no neuvidíte na nich žiadnu nečistotu či odtlačky prstov, ako je tomu napríklad v prípade lesklých hrán iPhonu 12 / 13 Pro. Tie sú síce kovové, no spomenul som ich len pre porovnanie.

Spodnú časť zadnej strany okrášľuje logo spoločnosti Samsung. Na vrchu telefónu sa nachádza sekundárny mikrofón. Ten primárny má svoju pozíciu na spodnej hrane a spoločnosť mu robí hlavný reproduktor, USB-C 2.0 port a hybridný slot pre nanoSIM a microSD do kapacity 1 TB. Ľavý bok je úplne prázdny a na prvom boku sa nachádzajú tlačidlá na reguláciu hlasitosti spolu so zapínacím tlačidlom. Ich umiestnenie a výška mi vyhovuje.

Recenzia Samsung Galaxy A53: Displej

Dovolím si tvrdiť, že displej je jedným z hlavných dôvodov, prečo by ste sa mali rozhodnúť pre kúpu tohto smartfónu. 85,4 percentám prednej strany dominuje 6,5-palcový displej, ktorý sa zaraďuje k tým lepším v tejto triede. Jeho rozlíšenie je Full HD+, respektíve 1080 x 2400 pixelov. Hustota teda činí 405 pixelov na palec. Displej má veľmi pekné farby, dobrú čitateľnosť na priamom slnku a skvelé pozorovacie uhly.

Samsung Galaxy A53
Samsung Galaxy A53 | Zdroj: Tomáš Kanálik

Vysoká obnovovacia frekvencia na úrovni 120 Hz je potom výborným prídavkom, ktorý robí oproti 60 Hz veľmi citeľný rozdiel, ktorý si snáď povšimne viacero používateľov. Zobrazovač je chránený odolným sklíčkom Corning Gorilla Glass 5. V nastaveniach zobrazenia si viete obnovovaciu frekvenciu displeja “zamknúť” na 60 Hz a ušetriť tak batériu.

Samsung Galaxy A53
Samsung Galaxy A53 | Zdroj: Tomáš Kanálik

Ja by som to však rozhodne nerobil, keďže pocit zo 120 Hz displeja je oproti 60 Hz neporovnateľne lepší. Farebné podanie zobrazovača si vie používateľ taktiež prispôsobiť. Na výber sú dva predvolené režimy farieb, a to sýte a prirodzené. V prípade výberu sýteho zobrazenia je možné nastaviť si aj vyváženie bielej farby.

Recenzia Samsung Galaxy A53: Výkon a pamäť

Práve výkon a pamäť sú slabinami tohto telefónu. Teda, aby som bol presný, pamäť je dostatočná – RAM má 6 GB a interný ukladací priestor sa pohybuje v rozmedzí od 128 po 256 GB, záleží od zakúpeného variantu. Ja som mal k dispozícii 128 GB verziu. Existuje aj variant s 8 GB RAM. Výkon, respektíve optimalizácia, sú veci, ktoré patria k slabinám tohto smartfónu. Aktualizácia tieto problémy však trochu napravila. Pár dní telefón následne fungoval lepšie, no po čase to opäť nebolo nič prelomové. Poďme si niečo povedať o tom, ako tomu bola pred aktualizovaním systému.

Telefón bol niekedy výrazne spomalený a animácie neboli plynulé. Strácal sa tak potenciál veľmi plynulého 120 Hz displeja, čo bola veľká škoda. Práca s viacerými aplikáciami spustenými súčasne vie byť pre Samsung Galaxy A53 aj teraz tvrdá práca, aj keď by podľa môjho názoru byť nemala – zariadenia v tejto cenovej kategórii sú už predsa stavané aj na tieto veci.

V útrobách telefónu sa pritom ukrýva moderný 5 nm procesor domácej výroby, Exynos 1280. Teraz je telefón podstatne plynulejší, no aj tak si myslím, že konkurencia ponúka o niečo rýchlejšie smartfóny. Chcem však dodať, že rozhodne už nejde o žiadnu katastrofu. Pochválil by som fakt, že počas používania sa smartfón takmer vôbec nezahrieval. Hry si na telefóne zahráte bez väčších problémov, avšak na nižších alebo stredných detailoch.

Recenzia Samsung Galaxy A53: Fotoaparáty

Na zadnej strane Samsungu Galaxy A53 sa nachádzajú štyri fotoaparáty. Ten primárny sa môže pochváliť vysokým rozlíšením 64 MP, svetelnosťou f/1.8 a optickou stabilizáciou obrazu. Sekunduje mu 12 MP ultra-širokouhlý senzor s clonou f/2.2 a 123-stupňovým uhlom záberu. Štvoricu uzatvárajú dva 5 MP snímače so svetelnosťou f/2.4. Ide o fotoaparát pre zmeranie hĺbky ostrosti pre korektnejšie vytváranie fotografií so zapnutým portrétovým režimom a o makro fotoaparát.

Samsung Galaxy A53
Samsung Galaxy A53 | Zdroj: Tomáš Kanálik

Video je možné nahrávať maximálne v 4K pri 30 fps alebo v 1080p pri 60 fps. Je škoda, že sa telefón nevyznačuje možnosťou nahrávania 4K videa pri plných 60 fps, no čo sa už dá robiť. Vpredu v takzvanom “hole-punch” výreze je umiestnený “selfie” fotoaparát s 32 MP rozlíšením a clonovým číslom f/2.2. Pomocou tohto snímača je možné nahrávať 4K video pri 30 fps alebo aj 1080p pri rovnakej snímkovej frekvencii.

Samsung Galaxy A53
Samsung Galaxy A53 | Zdroj: Tomáš Kanálik

V praxi sú fotografie veľmi pekné a zaradil by som ich k tým lepším z tejto kategórie. Áno, pri detailnom pohľade si pozorné oko povšimne nejaké tie nedokonalosti, ako horšiu ostrosť a s tým spojenú stratu detailov, no post-processing robí tieto fotografie pekne vyvážené so sýtejšími farbami a dobrým dynamickým rozsahom. Samsung Galaxy A53 zvládne aj fotografie, ktoré sú vyhotovené proti priamemu slnku.

Samsung Galaxy A53
Samsung Galaxy A53 | Zdroj: Tomáš Kanálik

Horšie je to už v noci. Fotografiám dokáže pomôcť nočný režim, no zábery z ruky sú často neostré aj napriek tomu, že som sa snažil zariadenie držať čo najstabilnejšie. Ultra-širokouhlý senzor zvykne mať trochu odlišnejšie podanie farieb, no s jeho výsledkami som bol celkom spokojný. Predný “selfie” snímač potom podáva solídne výsledky, za ktoré sa nemusí hanbiť. Ide pritom o širokouhlý senzor, takže nebude problém do záberu pomestiť aj viacero osôb či celú scenériu za vami. Fotografickú výbavu tohto smartfónu chválim.

Ukážkové denné fotografie:

Ukážkové večerné fotografie:

Ukážkové “selfie” fotografie:

Ukážkové video:

Recenzia Samsung Galaxy A53: Operačný systém

Operačným systémom na Samsungu Galaxy A53 je Android 12. Ten je prekrytý populárnou nadstavbou One UI 4.1, ktorá vzhľad softvéru do určitej mieri mení a pridáva nejaké tie zaujímavé funkcie navyše. Hneď na začiatok by som poznamenal, že počas nastavovania smartfónu mi boli ponúknuté aplikácie, o ktoré som nemal záujem. Ide zrejme o platenú spoluprácu, no zároveň aj o otravnú vec navyše.

Samsung Galaxy A53 ponuka aplikácií
Samsung Galaxy A53 ponuka aplikácií | Zdroj: Tomáš Kanálik

V prostredí sa rýchlo zorientujete a nájdete tu ako aplikácie od Google, tak aj tie od Samsungu či Microsoftu. Aplikácia na posielanie správ je prerobená do vzhľadu One UI, no nenechajte sa zmiasť. Ide o aplikáciu od Google, ktorá podporuje posielanie RCS správ. V systéme sa nachádza integrovaný Bixby asistent, ktorého pravdepodobne vymeníte za podstatne prepracovanejšieho Google Asistenta v prípade, že nevlastníte celý Samsung ekosystém a ste na Bixbyho už zvyknutí.

Samsung Galaxy A53
Samsung Galaxy A53 | Zdroj: Tomáš Kanálik

Po zakúpení telefónu si môžete byť istí, že budete pravidelne dostávať bezpečnostné záplaty hneď na začiatku mesiaca. Zaujímavým faktom je, že Samsung Galaxy A53 bude podporovaný až do Androidu 16. To je dlhšia podpora, ako tá, ktorú avizuje Google pre svoj najnovší modelový rad Google Pixel 6. Tieto zariadenia majú garantovaný minimálne Android 15 a ďalšie dva roky na bezpečnostné aktualizácie. Veľké updaty dostane novinka strednej triedy od Samsungu až štyri. Ak vám to teda nižší výkon dovolí, smartfón budete môcť používať cez štyri roky a budete mať plnú podporu pre aktualizácie softvéru, čo rozhodne poteší.

Recenzia Samsung Galaxy A53: Multimédiá

Pekný a veľký displej je takmer vždy predzvesťou, že dané zariadenie bude skvelým spoločníkom na konzumáciu multimediálneho obsahu. Je tomu tak aj v tomto prípade, no mám zopár pripomienok. Samsung Galaxy A53 má stereo reproduktory. Maximálna hlasitosť je v poriadku a prichádzajúce hovory či notifikácie neprepočujete. Kvalita taktiež na tom nie je najhoršie – práve naopak. Myslím si, že sa radí k tým lepším.

Samsung Galaxy A53
Samsung Galaxy A53 | Zdroj: Tomáš Kanálik

Stereo výstup je fakt skvelý, no na posluch hudby by som ho neodporúčal. Radšej siahnite po bezdrôtových slúchadlách. Na smartfóne sa 3,5 mm audio jack nenachádza. Dovolím si tvrdiť, že Samsung Galaxy A53 je vhodným spoločníkom na konzumáciu mediálneho obsahu. V časti konektivita však spomeniem jeden problém s ktorým som sa stretol a dokáže používateľskú skúsenosť trochu zhoršiť. Určite sa však nebude týkať každého.

Recenzia Samsung Galaxy A53: Odomykanie

Odomykanie Samsungu Galaxy A53 je vyriešené integrovaným optickým skenerom odtlačkov prstov pod displejom. Odomykanie je možné aj pomocou skenovania tváre. To je však menej bezpečné a spoľahnúť sa na rýchlosť a presnosť tejto metódy odomykania môžete zvyčajne len za podmienky, že okolité osvetlenie je na dostatočnej úrovni.

Spoliehal by som sa preto na skener odtlačkov prstov, ktorý funguje celkom rýchlo, avšak nemôžem ho porovnávať s ultrazvukovými skenermi či s tými kapacitnými, ktoré sa nenachádzajú priamo pod obrazovkou. Telefón odomknete väčšinou na prvý pokus a do jednej sekundy, čo je úplne v poriadku. Telefón si zapamätá päť uložených odtlačkov prstov.

Recenzia Samsung Galaxy A53: Batéria

V útrobách smartfónu Samsung Galaxy A53 sa nachádza veľmi veľká, 5 000 mAh batéria. To znie veľmi sľubne, nemyslíte? Realita ma z počiatku opäť trochu sklamala. Spravidla som sa po celom dni dočkal doby 3 hodín a 15 minút so zapnutou obrazovkou pri ostávajúcich 15 % nabitia. Po aktualizácii, ktorá zlepšila výkon telefónu, som sa však už dočkal i piatich hodín so zapnutou obrazovkou na konci celého dňa, čo je oveľa lepší výsledok.

Samsung Galaxy A53
Samsung Galaxy A53 | Zdroj: Tomáš Kanálik

Drasticky sa zlepšila aj výdrž v pohotovostnom režime. Predtým za noc z batérie ubudlo až 7 percent. Teraz ubudnú tak tri. Stále si však nie som istý, či ide o výdrž, ktorú by sme mali očakávať od 5 000 mAh akumulátora. V balení sa nenachádza nabíjací adaptér, takže nedokážem otestovať rýchlosť nabíjania.

Telefón vie maximálne prijať 25 W elektrického výkonu. Rýchlosť nabíjania som otestovať nemohol, keďže som nemal k dispozícii oficiálny adaptér. Za 30 minút sa podľa webového portálu GSMArena Samsung Galaxy A53 nabije z 0 % na 45 %.

Recenzia Samsung Galaxy A53: Konektivita

Samsung Galaxy A53 je 5G smartfón, ktorý podporuje dve nanoSIM karty ak obetujete možnosť rozšírenia úložiska o pamäťovú microSD kartu. Tú mimochodom telefón podporuje do maximálnej kapacity 1 TB. Dvojpásmová Wi-Fi je už štandardom takmer v každej cenovej relácií a inak tomu nie je ani v teraz. Bluetooth sa na tomto smartfóne nachádza vo verzii 5.1, čiže ide o jeho nízkoenergetickú podobu.

Samsung Galaxy A53
Samsung Galaxy A53 | Zdroj: Tomáš Kanálik

Z lokalizačných služieb nechýba GPS, A-GPS, GLONASS, GALILEO a BDS. V obchodoch bez problémov zaplatíte mobilom vďaka NFC. USC-C port na nabíjanie a prenos dát je vo verzii 2.0 a samozrejmosťou je podpora pre USB OTG, ktoré slúži na pripojenie zariadení, ako napríklad externých úložísk. S telefonovaním som nemal problém, tak ako ani s mobilným dátovým pripojením. Starosti mi však robil Bluetooth. Keď som počúval hudbu cez bezdrôtové slúchadlá a telefón som si dal do vrecka alebo do tašky, stávalo sa, že sa mi prenos nežiadanie pozastavoval.

Niekoľkokrát som sa pritom uistil, či to nebude nechcenými dotykmi na displeji, no nebolo tomu tak. Išlo o problém so signálom. Ide o niečo, čo dokáže aktualizácia napraviť, no na to by som sa nespoliehal. Pripomeniem, že slúchadlá mi fungujú skvelo so všetkými ostatnými zariadeniami, ktoré nie sú značky Samsung. Tento problém sa totiž stal ešte na Samsungu Galaxy S22 Ultra. Žeby išlo o chybu, ktorá sa týka iba mojich slúchadiel značky Sennheiser a smartfónov od Samsungu? Netuším no pevne verím, že vy tieto problémy mať nebudete a nemusíte sa strachovať.

Recenzia Samsung Galaxy A53: Záverečné zhodnotenie

Je Samsung Galaxy A53 favoritom strednej triedy? Nuž, možno aj áno, ale tých je hneď viacero. Stredná trieda je konkurenciou priam preplnená a výrobcovia sa predbiehajú, kto ponúkne lepšie papierové špecifikácie. Niektorí lákajú na 108 MP fotoaparát, iní zas na extrémne rýchle 120 Hz displeje alebo na implementáciu čipsetov z vlajkových lodí do lacnejších modelov.

Samsung Galaxy A53
Samsung Galaxy A53 | Zdroj: Tomáš Kanálik

Samsung Galaxy A53 sa ničím takým nevyznačuje, teda, až na ten displej, zato však ide o solídny smartfón, ktorým nič nepokazíte. Popravde, počet megapixelov je len číslo, ktoré vám reálne nič nenapovie. Samsung Galaxy A53 má 64 MP fotoaparát, čo je síce tiež nadpriemerná hodnota, no fotí skvelo a možno aj lepšie, ako niektoré smartfóny so 108 MP snímačmi. Displej je taktiež super a výdrž batérie väčšinu času nesklame. Výkon by mohol byť o niečo lepší, no čo sa dá robiť. Ak chcete smartfón s dlhoročnou softvérovou podporou, Samsung je tá správna cesta.

Parametre Samsung Galaxy A53
Displej 6,5 palcov, Super AMOLED, Full HD+ rozlíšenie (1080 x 2400 pixelov), 405 pixelov na palec, 120 Hz, 800 nitov
Procesor Exynos 1280, 5 nm
Operačná pamäť 6 – 8 GB
Interný ukladací priestor 128 – 256 GB
Fotoaparáty Primárny 64 MP, f/1.8, OIS

Ultra širokouhlý 12 MP, f/2.2, 123-stupňový uhol záberu

Makro 5 MP, f/2.4

Hĺbkový snímač 5 MP, f/2.4

Predný “selfie” 32 MP, f/2.2

Batéria 5 000 mAh, 25 W
Rozmery 159,6 x 74,8 x 8,1 milimetrov
Hmotnosť 189 gramov
Cena 430 €

Konkurencia pre Samsung Galaxy A53

iPhone SE (2022)

Samsung Galaxy A53 sme už na našom webe porovnávali s novým iPhonom SE. Ide o schopného konkurenta, avšak Samsung ho poráža ako po stránke dizajnu, tak pravdepodobne aj svojou fotografickou výbavou.

iPhone SE (2022)
iPhone SE (2022) | Zdroj: Tomáš Kanálik

Výkon však pevne ostáva na strane telefónu značky Apple. Americký gigant sa totiž rozhodol pre nasadenie jedného z aktuálne najlepších mobilných procesorov Apple A15 Bionic. V rozhodnutí, či kúpiť Samsung alebo iPhone, vám pomôže spomínané porovnanie.

Porovnanie výkonu Samsung Galaxy A53 vs iPhone SE (2022):

Xiaomi 11 Lite 5G NE

Strednej triede značka Xiaomi v podstatne dominuje. Vo svojom portfóliu má hneď niekoľko schopných zástupcov, no ja som sa rozhodol do konkurencie zaradiť model Xiaomi 11 Lite 5G NE. Ide o veľmi schopný smartfón, ktorý pekne fotí a je extrémne ľahký a tenký. Naozaj budete prekvapení z jeho veľmi príjemného dizajnu.

Xiaomi 11 Lite 5G NE
Xiaomi 11 Lite 5G NE | Zdroj: Tomáš Kanálik

Napomáha tomu aj matné sklo na zadnej strane. Zo Xiaomi 11 Lite 5G NE budete mať oveľa prémiovejší pocit a napomáha tomu aj citeľne vyšší výkon, respektíve optimalizácia. Samsung má však dlhšiu softvérovú podporu a vďaka vyššej kapacite batérie vám poslúži aj na viacero rokov.

Motorola moto g200

Na záver spomeniem ešte Motorolu moto g200. Smartfóny od tohto výrobcu mám veľmi v obľube a mnohými sú často podceňované. Motorola moto g200 sa vyznačuje prakticky čistým Androidom, skvelým výkonom, slušnými fotoaparátmi a nesklame ani výdržou batérie. Taktiež však platí, že pokiaľ ide o softvérovú podporu, tak Samsung Galaxy A53 je jasným víťazom. Ten bude predsa len dlhšie podporovaný, ako samotná séria Pixel 6, čo je priam zarážajúce.

Motorola moto g200 5G
Motorola moto g200 5G | Zdroj: Motorola

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *