Games

Little Nightmares III » Vortex

Přímo během slavnostního zahajovacího ceremoniálu Opening Night Live se letos na Gamescomu představila hra Little Nightmares III. Byla to vlastně jedna z mála světových premiér. Na rozdíl od prvních dvou dílů však na ní už nepracují vývojáři ze švédského týmu Tarsier Studios, ale jejich britští kolegové ze Supermassive Games. Ti přitom mají temné až hororové hry také v krvi. Proslavili se v roce 2015 hrou Until Dawn a v tomto duchu pokračovali v rámci série The Dark Pictures Anthology, ale také titulem The Quarry.

Do kontaktu se značkou Little Nightmares však nepřišli Supermassive poprvé. Podepsaní jsou už pod vylepšenou verzí druhého dílu s podtitulem Enhanced Edition, což by jim nepochybně mělo pomoci lépe se naladit na tento specifický svět. Samotné střídání autorů se dalo očekávat. Tarsier Studios už v roce 2021 uvedli, že Little Nightmares II bude jejich jejich posledním dílem v sérii, protože je koupil gigant Embracer Group. Práva na značku Little Nightmares ale patří Bandai Namco a bylo zřejmé, že vydavatel plánuje v sérii pokračovat.

Tentokrát je možné hrát nejen sám v doprovodu umělé inteligence, ale také s dalším hráčem on-line.

Opět se jedná o logickou plošinovku zasazenou do strašidelného světa, ale nabídne samostatný příběh, který představuje dva nové dětské hrdiny jménem Low a Alone. Společně putují po Nicotě a snaží se uniknout z tohoto děsivého místa. Stejně jako dříve i tentokrát autoři vsadili na 2,5D perspektivu, ale tentokrát je možné hrát nejen sám v doprovodu umělé inteligence, ale také s dalším hráčem on-line.

Každá z postav má přitom jiné schopnosti, což ovlivňuje i celkovou hratelnost. Little Nightmares III jsem neměl možnost sám ovládat, zúčastnil jsem se prezentace pre-alfa verze za zavřenými dveřmi, která byla poměrně výživná. Takže jsem třeba mohl sledovat, jak umí Low používat luk a šípy, zatímco Alone se ohání velkým klíčem. Nezůstane ale jen u nich. Z velké výšky se dokáží třeba oba snést s pomocí deštníku, který využijí jako improvizovaný padák.

Oba hrdinové musejí spolupracovat, jinak se daleko nedostanou. V cestě jim budou stát logické překážky i roztodivní nepřátelé. Velmi často dojde také na plížení, protože hra od počátku obsahuje stealth pasáže částečně inspirované survival horory. Pokud se chcete o klukovi s maskou krkavce a dívce s copánky dozvědět více, budete se muset snažit, naznačuje studio s tím, že sami byste daleko nedošli.

Mohli byste se ptát, proč hra nenabízí lokální kooperaci, a autoři na to odpověděli. Gaučový multiplayer prý vážně zvažovali, ale báli se narušení celkové atmosféry a ponoření do jejich světa. Zda je to pro vás relevantní argument, už si musíte odpovědět sami. V každém případě kooperace jako takový prý patřila mezi absolutně nejžádanější funkce, po nichž komunita volala.

Novinka si zachovala své specifické kouzlo i estetiku a vývojářům se povedlo napodobit také charakter a rukopis předchůdců.

Budeme cestovat distypickým světem a autoři slibují, že se vypravíme na různorodá místa. Já jsem třeba sledoval, jak se dvojice snaží přežít v místě zvaném Necropolis, zatímco jí jde po krku obří mimino. Nebylo těžké domyslet si, že jeho pohled změní nebožáka pravděpodobně v kus skály, takže obezřetnost byla na místě.

Fanoušky série nepochybně potěší i to, že si novinka zachovala své specifické kouzlo i estetiku a vývojářům se povedlo napodobit také charakter a rukopis předchůdců. I trojka má opět zajímavou výraznou stylizaci, takže na pohled by neměla nikoho urazit. A navíc, ačkoli se hra snaží reflektovat především dětské obavy, umí docela místy slušně postrašit také dospělé. Nebo minimálně vylekat.

Hru vydává společnost Bandai Namco, míří na PC, PS4, PS5, Xbox One, Xbox Series i Switch a vyjde příští rok.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *