Games

Levné telefony budou ještě rychlejší!

  • Qualcomm právě představil Snapdragon 4 Gen 2
  • Chlubí se podporou UFS 3.1 úložiště a LPDDR5X RAM
  • Dostal také lepší modem a je vyráběn skrz 4nm proces

V dnešní době je možné koupit telefon, který bude obstojně fotit, bude mít plynulý systém a dlouhou výdrž baterie za pár tisíc korun. Právě mobilní čipsety mají na tomto faktu větší podíl, než byste si možná mysleli a Qualcomm právě představil dalšího zástupce, který se bude vyskytovat hlavně v levnějších telefonech – Snapdragon 4 Gen 2.

Jedním z nejvýznamnějších prvků Snapdragonu 4 Gen 2 je integrovaný modem Snapdragon X61, který podporuje vylepšenou verzi 5G standardu 3GPP Release 16. Tento čip je také prvním v řadě Snapdragon 4, který je vyroben s využitím 4nm procesu, takže se zlepší i celková energetická efektivita.

Co se samotného výkonu týče, novinka má dvě výkonná jádra s taktem 2,2 GHz a šest efektivních jader taktovaných na 2,0 GHz. Poskytuje až 10% nárůst výkonu ve srovnání se Snapdragonem 4 Gen 1, avšak bohužel jsme se nedozvěděli o změnách v grafickém čipu Adreno. Podpora displejů zůstává nezměněna, to znamená maximálně Full HD+ rozlišení a 120Hz obnovovací frekvenci. Lepší hodnoty ale telefony, které budou tento čip mít potřebovat nebudou.

Zajímavosti jsou pak ale v podpoře pamětí. Nový Snapdragon totiž podporuje LPDDR5X RAM, které mohou být taktované až na 3200 MHz. Co se týče úložiště, výrobci mají nyní možnost vybavit telefony UFS 3.1. Právě tyto dva prvky by mohly levné telefony dramaticky zrychlit. Hovořilo se také o novém ISP čipu, který nabízí lepší funkce, ať už se bavíme o zpracování obrazu, nebo třeba technologii Multi-Camera Temporal Filtering, která zlepšuje redukci šumu u videí. Čip však zvládne natáčet pouze Full HD video při 60 fps, je trochu škoda, že u této třídy stále neuvidíme 4K.

Samozřejmostí je také podpora techologie Quick Charge 4+ od Qualcommu, díky které bude možné dobít telefon z 0 na 50 % za pouhých 15 minut, bude ale pochopitelně záležet na kapacitě baterie a dalších aspektech u konkrétního telefonu. Snapdragon 4 Gen 2 rovněž podporuje standard USB 3.2 Gen 1.


redmi 12 barvy

Redmi 12 je tu. Pod 5 tisíc nabízí ultraširoký snímač, 90Hz displej a 8 GB RAM

Zprávičky

Jakub Kárník

Jakub Kárníkčtení: 2 minuty (
uložit na později

)čtení: 2 min.

uloženo


uložit na později

2 min.