Keď sa pozrieme na ponuku smartfónov značky Xiaomi, zistíme, že v prípade série Mi 11 sa do toho poriadne oprel. Táto produktová rodina značky totiž pozostáva zo širokého zástupu veľmi podobných modelov.
Nájdeme v nej základný Xiaomi Mi 11, cenovo dostupnejšie prevedenia Mi 11 Lite a Mi 11T či naopak prémiovejší Mi 11 Ultra. A kým sa väčšina zo spomínaných modelov v našich končinách dočkala značnej pozornosti, ďalší kúsok, Xiaomi Mi 11i, zostal tak trochu opomenutý.
Názvom je veľmi podobný vlajkovej lodi, od ktorej sa na prvý pohľad líši len jedným písmenom. Napriek tomu si môžeme všimnúť výrazný cenový rozdiel, a keď sa pustíme do bližšieho skúmania, razom objavíme viacero kľúčových rozdielov. Predajná cena jednoducho nepustí. Medzi 499€ a 768€ je proste poriadna priepasť. V zásade sa ocitáme v podobnej situácii ako pri Samsungu Galaxy S20 a následne vydanej “fanúšikovskej edícii” s prívlastkom FE.
Aj Xiaomi sa rozhodlo ísť cestou cenovej dostupnosti a svoju nadupanú vlajkovú loď ponúka aj v trochu oklieštenej verzii s rôznymi kompromismi. Viac než solídny základ zostáva zachovaný, no tam, kde to bolo možné vykonať bez väčšej bolesti, nastúpili kompromisy. Aký je ale tento výsledok v praxi? Tomu sa na zúbok pozrie recenzia Xiaomi Mi 11i.
Recenzia Xiaomi Mi 11i je rozdelená na niekoľko častí:
Obsah balenia Xiaomi Mi 11i
Balenie modelu Xiaomi Mi 11i pôsobí pomerne jednoducho a nijak extra na seba nepriťahuje pozornosť. Ide o klasickú bielu krabičku s výrazným číslom 11, ktoré odkazuje na produktovú rodinu a podstatne menším nápisom upresňujúcim model – Mi 11i. Čo sa týka samotného obsahu balenia, aj v tomto prípade je celkom strohá záležitosť.
Nájdeme tu smartfón, nabíjací adaptér s maximálnym výkonom 33W, USB-C kábel pre nabíjanie smartfónu alebo prenos dát, nástroj na vyberanie SIM karty, silikónové ochranné púzdro a adaptér USB-C na 3,5 mm audio jack pre pripojenie slúchadiel. Nechýba povinná jazda v podobe papierov o záruke a bezpečnom používaní či rýchly manuál. Spomínaný ochranný kryt je pritom na začiatok veľmi solídny a sedí ukážkovo.
Konštrukcia a dizajn
Čo sa týka celkového dizajnu, model Xiaomi Mi 11i nemá z môjho pohľadu žiadne výstredné prvky, ktoré by na prvý pohľad udierali do očí. Dnes už výrobcovia zvyknú k dizajnu smartfónov pristupovať opatrne, pridŕžajú sa konvencií a nepúšťajú sa do zbytočných výstrelkov. Tak to celkovo funguje aj v prípade Xiaomi Mi 11i.
Pre mňa je to smartfón s elegantným a jednoduchým prevedením, pri ktorom najväčšiu pozornosť priťahuje zadná strana. Jednak kvôli fotoaparátom, ktoré tvoria skutočne dominantný prvok vystupujúci výrazne vpred, ako aj kvôli peknému hladkému a lesklému prevedeniu.
Vďaka nemu smartfón dostáva punc luxusu, no prináša to so sebou klasický neduh – zachytávanie odtlačkov prstov. Tu veľmi vhod prichádza spomínaný silikónový kryt z balenia. Jednak ponúkne aspoň základnú dávku ochrany, no hlavne smartfón nebudete musieť neustále čistiť.
Prednej strane, celkom prirodzene, dominuje displej. Ten je v prípade tohto modelu rovný, k žiadnu zahnutiu po bokoch ako v prípade vlajkovej lode Xiaomi Mi 11 nedochádza. Aj to jeden z hlavných rozdielov medzi dvojicou modelov.
V ruke sa drží dobre, k čomu prispieva hrúbka 7,8 milimetrov, ale aj samotné spracovanie. To hodnotím kladne. Smartfón sa mi z rúk nešmýkal, ani sa mi nijako neprevažoval. Stláčanie tlačidiel prebieha pohodlne a má patričnú odozvu, takže s istotou viete, kedy ste ich skutočne stlačili.
Fyzické tlačidlá sú všetky umiestnené na pravej strane, presne na dosah palca. Konkrétne ide o tlačidlá pre ovládanie hlasitosti a napájacie tlačidlo so zabudovaný snímačom odtlačkov prstov. Ide teda o klasické riešenie, ktoré poznáme aj z lacnejších smartfónov. Snímač sa mimochodom používal špičkovo. Na prst reagoval vždy bez najmenšieho zaváhania a odomknutie smartfónu, aj vďaka hardvérovej výbave, prebehlo prakticky instantne.
Ani váha 196 gramov nie je na dnešné pomery a veľkosť displeja ničím problematickým. Xiaomi Mi 11i síce v ruke cítiť, no nie je to vôbec prehnané a ani dlhšie používanie mi nepripadalo vysilujúce. Telo je, napriek dobrému maskovaniu, vyhotovené z plastu, čo je ďalšia skutočnosť, ktorá sa podpisuje na nižšej predajnej cene. Za zmienku stojí aj to, že Xiaomi Mi 11i sa pýši stupňom ochrany IP53, čo predstavuje vysokú úroveň ochrany proti prachu a ochranu pred dažďom či špliechajúcou vodou.
Na spodnej časti smartfónu už tradične nájdeme hlavný konektor, v tomto prípade USB-C, ako aj slot pre nanoSIM kartu spolu s mikrofónom a mriežkou reproduktora. Na opačnej strane, teda na vrchu, sídli reproduktor a sekundárny mikrofón. Telefónu chýba notifikačná dióda, a čo je väčšia škoda, aj podpora pamäťových kariet. Na druhú stranu tu ale zase nájdeme prekvapenie v podobe infračerveného portu, aj keď je praktická využiteľnosť je veľmi otázna.
Displej
Xiaomi Mi 11i do vienka dostal rovný 6,67-palcový displej s AMOLED panelom. Rozlíšenie obrazovky má 2400 x 1080 pixelov a priamo v systémových nastaveniach si môžete zvoliť, či chcete používať 60 Hz alebo 120 Hz obnovovaciu frekvenciou. Nechýba ani podpora funkcie Always On Display, v tomto prípade označovaná ako “Aktívny displej”.
Štandardne je táto funkcia vypnutá a treba ju aktivovať cez nastavenia. Nakoľko smartfón využíva AMOLED panel so všetkými jeho výhodami, používania spomínaného aktívneho displeja sa netreba z pohľadu spotreby energie nejak extra obávať.
Displej Xiaomi Mi 11i patrí opäť k veciam, ktoré výrobca napriek snahe o zníženie predajnej ceny zvládol vynikajúco. Skvele sa naňho pozerám, všetko je ostré, jas je viac než dostatočný a farby sú veľmi živé. Výrobca to pri displeji zvládol skvelo a dominanta smartfónu je presne taká, ako by mala byť.
Výkon a pamäť
Napriek podstatne nižšej predajnej cene je Xiaomi Mi 11i z pohľadu základného hardvéru vybavený rovnako dobre ako vlajková loď Xiaomi Mi 11. O to, že výkonu má viac než dostatok sa stará Qualcomm Snapdragon 888, čo je momentálne druhá najvýkonnejšia možnosť po ktorej je pri Android smartfónoch možné siahnuť. Sprevádza ho operačná pamäť s veľkosťou 8 GB. Táto kombinácia sa na používaní smartfónu prejavuje tou najlepšou možnosťou, bleskovými reakciami a úplnou plynulosťou.
Pri používaní smartfónu som nemal žiadne problémy s tým, že by sa nejakým spôsobom prehrieval alebo, že by sa v rukách držal nepohodlne kvôli vyššej teplote. S vyššou prevádzkovou teplotou som sa stretol pri syntetických testoch, kde sa už zadná strana zahriala citeľne a čiastočne sa to prejavilo aj na výsledkoch testov. K najväčšiemu nárastu teploty došlo počas prvej série testov, potom sa to už celkom stabilizovalo.
Ide však o očakávané správanie, pretože benchmarkové testy sú postavené tak, aby z hardvéru zariadenia vyžmýkali maximum. Dlhodobejšia záťaž v horných limitoch hardvéru sa preto prejavuje vyššou teplotou, no v prípade Xiaomi Mi 11i nešlo o žiadne neúmerné skoky. Navyše, ako som spomínal, pri klasickom používaní smartfónu niečo také proste riešiť vôbec nebudete.
V predaji je konfigurácia so 128 a 256 GB úložiskom typu UFS 3.1. Pri výbere konkrétneho modelu by ste tejto oblasti mali venovať trochu zvýšenú pozornosť. Smartfón totiž neobsahuje slot na pamäťové karty a úložisko teda nie je možné týmto spôsobom rozšíriť.
Prítomnosť Snapdragonu 888 znamená, že podporované sú 5G siete, čo už dnes nie je žiadnym veľkým trhákom ani v strednej cenovej triede. Rovnako tak tu nájdeme aj NFC, čo sa môže hodiť pre bezkontaktné platby cez Google Pay alebo iné platformy. Keď už spomínam túto oblasť, vo výbave sa nachádza aj podpora štandardov Wi-Fi 6 a Bluetooth 5.2.
Špecialitou je už vyššie spomínaný infračervený port. Ten je možné využiť napríklad cez aplikáciu Mi Ovládanie, pomocou ktorej smartfón premeníte na diaľkový ovládač pre vybrané televízory, smart boxy či klimatizácie. To do akej miery je niečo také užitočné, nech posúdi každý sám. Klasický 3,5 mm audio jack chýba, namiesto toho je ale možné využiť pribalený adaptér do UBC-C, takže nakoniec to nie je až také zlé ani v prípade, že preferujete káblové spojenie.
Systém
Telefón beží na Androide 11 s grafickou nadstavbou MIUI 12.5. Pre Xiaomi je to štandard a zvyknutý som aj ja, pretože rovnakú nadstavbu, hoci v staršej verzii, používam aj na svojom súkromnom telefóne. Preto som sa tu cítil ako doma, no nemyslím si, že by niekto mal výraznejšie problémy s používaním MIUI.
Nie sú tu prítomné žiadne netradičné prvky, ktoré by človeka nejakým spôsobom mohli zaskočiť, veď o to v konečnom dôsledku výrobcom vôbec nejde. V základe sa používa prakticky rovnako ľahko a prehľadne ako akákoľvek iná nadstavba a potom je to už o postupnom odhaľovaní rôznych zákutí a drobných vylepšení.
V systéme nájdete predinštalované všetky základné aplikácie od Google, niekoľko hier vrátane PUBG Mobile a pár zaujímavých nástrojov. Napríklad Nahrávanie obrazovky, Kompas či Mi Ovládanie. Rozumný základ je tu prítomný a nájde sa aj pár aplikácií nainštalovaných kvôli obchodným dohodám, no v konečnom dôsledku si to každý prispôsobí svojim potrebám. Veď odinštalovanie aplikácie je základným úkonom.
Po softvérovej stránke sa nemám vôbec na čo sťažovať. Všetko funguje plynulo a keď si uvedomíme aký výkon vlastne drieme pod povrchom, tak nebude žiadnym prekvapením, že sa neobjavuje žiadne sekanie či zaváhania.
Na čo by som ale chcel trochu upozorniť pri systémových nastaveniach, je predvolená možnosť pre zamknutú obrazovku ak by ste chceli používať prihlasovanie tvárou. Určite si zapnite možnosť “Prebudiť zodvihnutím” a prípadne aj “Dvojitým ťuknutím prebudiť obrazovku”, inak tvárová biometria takmer stratí svoje opodstatnenie. Smartfón totiž budete odomykať stlačením fyzického tlačidla, a to už rovno môžete využívať radšej odtlačok prsta. Senzor je v tomto tlačidle zabudovaný.
Fotoaparát
Xiaomi Mi 11i láka na hlavný 108-megapixelový snímač. Je to rovnaká hodnota ako v prípade drahšej vlajkovej lode Xiaomi Mi 11, no snímač to rozhodne nie je ten istý. Ak by ste sa na to náhodou pozreli len letmo optikou megapixelov, mohli by ste zostať sklamaní. Drahší braček má, podľa očakávaní, navrch a pýši sa napríklad aj optickou stabilizáciou obrazu.
Podobne ako môžeme byť zvyknutí z moderných smartfónov, ani Xiaomi Mi 11i štandardne neproduje výsledné snímky v rozlíšení 108 megapixelov. Do jedného bodu výsledného obrazu skladá 9 pixelov a výsledkom je teda 12-megapixelový snímok, čo by sa malo prejaviť na vyššej celkovej kvalite snímok. Je to predvolená možnosť a osobne som fotil práve v tomto režime.
Súčasťou fotovýbavy Xiaomi Mi 11i je aj širokouhlý snímač s rozlíšením 8 megapixelov a uhlom záberu 119 stupňov či makro snímač s rozlíšením 5 megapixelov. Táto trojica je umiestnená na zadnej strane smartfónu a ako som už spomínal, priťahuje na seba pozornosť. Súčasne však až trochu priveľmi vystupuje do priestoru, čo môže niekomu vadiť. Určite by som odporúčal siahnuť po kvalitnom ochrannom puzdre, ktoré túto situáciu dokáže prakticky eliminovať.
Nechýba ani predný, takzvaný “selfie” fotoaparát. Ten má rozlíšenie 20 megapixelov a umiestnený je v hornej časti displeja – “v priestrele”.
Hlavný snímač
108 MP, f/1.8, 1/1.52″
Ultra-širokouhlý
8 MP, f/2.2, 119˚
Makro
5 MP, f/2.4
Selfie
20 MP, f/2.5,1/3.4″
Aplikácia Fotoaparátu je intuitívna a ponúka množstvo rozličných režimov i nastavení. Pri fotografovaní sa s tým v prípade záujmu viete poriadne vyhrať do najmenších detailov alebo si naopak, môžete niečo “len cvaknúť”. Obidva tieto protipóly sú aplikáciu pokryté presne podľa očakávaní. Reakcie sú za normálnych okolností bleskové, akurát pri horšom osvetlení treba počítať s tým, že zachytenie snímky nemusí byť okamžité. Nejde však o nič neštandardné.
Denné fotografie vytvorené hlavným snímačom sú veľmi pekné. Sú plné detailov, majú dobrý dynamický rozsah s zvyknú pôsobiť prirodzene. Do podstatne horších sfér sa ale dostávame v prípade fotenia za zníženého osvetlenia a na spodok narážame pri fotení v noci. Vtedy už dochádza k citeľnému poklesu detailov, ale aj k miernym problémom s automatickým zaostrovaním. Napriek tomu ale platí, že väčšina používateľov bude s výsledkami spokojná. Pri dennom fotení to telefón zvláda skvelo, v noci sa s tým treba už trochu pohrať.
Nakoľko je k dispozícii dostatok výkonu podporované je aj nahrávanie 8K videa pri 30 snímkach za sekundu. Ak by sme sa “uskromnili” so 4K rozlíšením, tak na výber budeme mať 30 aj 60 snímok za sekundu. Tieto hodnoty zostávajú zachované aj pri ďalšom znižovaní rozlíšenia – FullHD a HD. Veľkým nedostatkom je chýbajúca optická stabilizácia obrazu, takže pre kvalitné výsledky to chce poriadne pevnú ruku…
Nahrávať je možné aj spomalené videá, no k tejto možnosti sa treba prepracovať cez nastavenia aplikácie Fotoaparát. Dostupné je to pre HD a FullHD rozlíšenia – 120, 240 a 960 FPS.
Batéria a výdrž
Výdrž batérie je pri smartfónoch jednou z kľúčových oblastí, ktorej používatelia venujú pozornosť. Nikomu sa nechce každú chvíľu pátrať po nabíjačke a chceme mať istotu, že batéria zvládne aj ten najnáročnejší deň. Treba povedať, že výdrž batérie do veľkej miery ovplyvňuje spôsob a intenzita používania, ako aj to, aké nastavenia zvolíte – jas, odozva obrazovky či rozlíšenie.
Osobne ma Xiaomi Mi 11i v tomto ohľade nesklamal, skôr práve naopak. Pri svojom bežnom používaní a zapnutej 120 Hz odozva som sa pohyboval niekde na úrovni dvojdňovej výdrže, čo nie je vôbec zlé. Samozrejme, že pri intenzívnejšom používaní sa to dokáže rapídne skrátiť.
Všimol som si to už hneď pri syntetických testoch, kedy po jednom kole benchmarkov ubudlo hneď 7-8% batérie. Vzhľadom na prítomný hardvér a mieru jeho využitia ale ide o očakávanú vec. Ak sa nechcete nijako obmedzovať a všetko využívať naplno, tak teda počítajte skôr s tým jedným dňom.
Xiaomi Mi 11i je vybavený batériou s kapacitou 4520 mAh. Podporuje maximálny nabíjací výkon 33W, čomu zodpovedá v balení priložený adaptér. Možnosť bezdrôtového či dokonca reverzného nabíjania chýba.
Nabíjanie batérie prebieha dostatočne rýchlo. Za 15 minút sa dostanete z 0 na 40% a plné nabitie trvá približne 50 minút. Rýchlosť nabíjania v tomto prípade považujem za viac než dostatočnú.
5 min: 15%
15 min: 40%
30 min: 71%
45 min: 95%
Plné nabitie: 50 minút
Záverečné hodnotenie
Xiaomi Mi 11i je skvelým smartfónom, ktorý sa približuje stelesneniu príslovia za málo peňazí veľa muziky. Exceluje v oblasti, ktoré sú pre bežného používateľa kľúčové. Nadupaná dávka výkonu, špičkový AMOLED displej, skvelá kvalita snímok za dobrých svetelných podmienok, vydarená konštrukcia a prijateľná výdrž batérie. To všetko za rozumnú predajnú cenu. Samozrejme, že sa tu nájdu aj nejaké tie kompromisy, inak by sme sa pozerali na podstatne vyššiu cenovku. Medzi najväčšie nedostatky patrí absencia podpory pamäťových kariet, nižšia kvalita snímok za zníženého osvetlenia či chýbajúca optická stabilizácia.
Xiaomi Mi 11i je veľmi sľubnou alternatívou nielen k vlajkovej lodi Xiaomi Mi 11. Práve priepastný cenový rozdiel jej hrá do kariet, hoci pre skutočne náročných používateľov môžu byť kompromisy až príliš veľké a radšej si priplatia.
Produkt na recenziu nám zapožičal e-shop Danimani.sk.