Games

Josh Sawyer by rád Pillars of Eternity 3 s rozpočtem Baldur’s Gate III » Vortex

Série Pillars of Eternity od studia Obsidian Entertainment se zatím může chlubit jen dvěma díly – prvním z roku 2015 a pokračováním Pillars of Eternity 2: Deadfire z roku 2018 – a ten třetí v tuto chvíli vyhlížet nemůžeme. Studio naposledy loni vydalo hry Grounded a Pentiment, který za necelý měsíc oslaví první výročí, a momentálně pracuje na Avowed a také na The Outer Worlds 2, ale game director Josh Sawyer se vyjádřil, že by rád udělal další pokračování. Pokud by však mohl pracovat s rozpočtem podobnému tomu, který mělo Baldur’s Gate III. Ale zajímavých věcí zazní více, proto si některé z nich shrňme.

Sawyera vyzpovídal magazín TouchArcade, přičemž se rozhovor točil i kolem již zmíněného Pentimentu, ale samozřejmě došlo i na další hry a projekty, ale i jeho minulost a počátky v herním průmyslu, ale třeba také oblibu sýrů. Sawyer i studio Obsidian mají zkušenosti s vícero různými vydavateli, ale zrovna Pillars of Eternity si prošlo financováním skrze crowdfundingovou kampaň, což dle dřívějších vyjádření znamenalo pro hru a vývoj jisté ústupky a kompromisy. V roce 2018 bylo studio zakoupeno Microsoftem a nyní je tedy součástí Xbox Game Studios, což s sebou nese jisté zázemí, ale ne vždy to znamená volnost. Sawyer byl dotázán, zda měl během práce na Pentimentu možnost udělat vše, co chtěl. Ten sice přiznal, že kdyby dostal víc času, určitě by s ním udělat ještě více věcí, ale že byl projekt plně pod jeho kreativní kontrolou a že měl dostatek času, a proto vše vyšlo bez kompromisů a tak, jak si on představoval. Později dodal, že by byl rád, kdyby hra zavítala i na další platformy, zejména pak na Switchi, čemuž technologicky údajně nic nebrání, ale v tuto chvíli neměl či nemohl poskytnout informace o případných budoucích plánech.

Poté se rozhovor stočil k dalším projektům, na nichž by mohl či chtěl Sawyer pracovat v budoucnu, Pentiment 2 ovšem na pořadu dne zatím není. Vzápětí však zmínil právě Pillars of Eternity 3, pustil se ovšem do srovnávání rozpočtu druhého dílu se současným hitem v podobě Baldur’s Gate III. Přesný rozpočet projektu neznáme, ale zato známe částku, kterou Pillars of Eternity 2: Deadfire vybralo v kampani na Figu. Na jejím konci fanoušci pro vývojáře shromáždili téměř 4,5 milionu dolarů, přičemž i poté bylo možno vývoj podpořit prostřednictvím Paypalu, zároveň mělo studio i vlastní prostředky. To skutečně není nijak zvlášť velká částka, ale hra vznikla a sklízela pozitivní hodnocení, i když její prodejní výsledky byly mnohem slabší, než se původně předpokládalo, a hra se bohužel stala komerčním propadákem. Oproti tomu Baldur’s Gate III si vyžádalo rozpočet přesahující 100 milionů dolarů. Kdyby Sawyer disponoval právě takovýmto rozpočtem, určitě by se pustil do Pillars of Eternity 3, jak sám uvedl.

Pokud by na Pillars of Eternity 3 došlo, bylo by založeno na tahových soubojích, které Sawyer preferuje, ačkoli dle svých vlastních slov stále věnuje pozornost tomu, co chtějí hráči. Připomněl, že má rád velké množství statistik a že mají hráči problém pochytit veškeré informace, pokud jde o hraní v reálném čase s pauzou. To doložil i na příkladu právě z Pillars of Eternity 2: Deadfire, kdy řada hráčů plně nepochopila některé mechaniky hry, pakliže ji hráli v realtime a nikoli v tahovém režimu. Proto by mu přišel i nyní tahový režim jako lepší volba. Zároveň zmínil, že má osobně problém s kamerou a rozhraním v Baldur’s Gate III, a i tentokrát by navázal na rozhraní obou Pillars of Eternity, která se snažili udržet co nejjednodušší z hlediska interakce navzdory komplexnosti hry, přičemž byl s výsledkem spokojen.

Bohužel však mluvíme pouze v teoretické rovině a těžko říct, zda se pokračování někdy dočkáme. Faktem je, že v tuto chvíli mají vývojáři z Obsidianu plné ruce práce s Avowed, které by po letech vývoje mělo konečně vyjít příští rok. Opomenout nesmíme ani The Outer Worlds 2, které bylo oznámeno v roce 2021 s tím, že jsou z hlediska prací teprve na začátku. A letos na jaře jsme se dozvěděli, že zde vzniká i jakýsi další třetí titul, jehož totožnost zatím neznáme, ale o Fallout: New Vegas 2 patrně nepůjde. A zatímco čekáme, co dalšího nám vývojáři nadělí, můžete si připomenout naše recenze na The Outer Worlds a Pentiment.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *