Skip to content

Google začína testovať svoju novú umelú inteligenciu

Google začína testovať svoju novú umelú inteligenciu

Od konca roka 2022 sa akoby roztrhlo vrece s umelými inteligenciami. Tie boli samozrejme vyvíjané aj predtým, ale s príchodom ChatGPT prišiel akýsi konkurenčný ošiaľ. Každá väčšia technologicky zameraná firma sa snaží vytvoriť niečo vlastné a bojovať s úspechom vývojára OpenAI.

Google ako odpoveď v marci tohto roku vydal pre verejnosť Google Bard. Tento chatbot ale dlhšie nebol dostupný na Slovensku, u nás sa objavil pomerne nedávno a má značné limitácie. Neskôr oznámili, že pracujú na Google Gemini, ktorý by nielenže konkuroval ChatGPT, ale ešte by mal ponúknuť funkcie navyše. Podľa informácií internetového portálu AndroidPolice začína prvé testovanie.

Google Bard dokáže veľa… so správnym príkazom

Ako už bolo spomenuté vyššie, na túto umelú inteligenciu od Google sme sa na Slovensku načakali dlhšie. Dnes je vám schopná ponúknuť celkom široký repertoár služieb. V minulosti mala problém so spracovaním externých webových adries, dnes už to ale zvláda. Rozumie aj programovacím jazykom, rovnako ako jeho konkurencia ChatGPT. Problém nastáva v tom ako používateľ položí otázku. Niekedy Bard musíte k správnemu výstupu doslova prehovárať. Taktiež, v slovenčine vygenerované odpovede niekedy až tak nedávajú zmysel.

Bard vám hneď ponúkne zopár možností | Zdroj: Google Bard

Má ale samozrejme aj svoje zabudované limitácie. Postavená je na programovacom jazyku PaLM 2, ktorý nie je multimodálny. V preklade to znamená, že dokáže pracovať iba s jednoduchým textom, v prípade vstupu aj výstupu. Práve tu by ho mal doplniť Google Gemini, ktorý by mal mať schopnosť učiť sa z rôznych zdrojov. Taktiež nebude pracovať len s jednoduchým textom, ale aj obrázkami a kódmi. Prípadne pôjde aj o iné médiá, ale ešte nevieme, čo sa v továrňach Google presne chystá.

Google Gemini je na ceste k developerom

Podľa dostupných informácií zatiaľ Gemini testujú interne v Google. Postupne by ale mali začať novú umelú inteligenciu dať na testovanie rôznym developerom, ktorý si ju môžu skúsiť integrovať do vlastných projektov. Samozrejme, nebudú mať dostupnú plnú verziu, ale len obmedzenú. Vyzerá to, že firma ešte nie je pripravená svetu ukázať, čo vytvorila.

Google Gemini
predstavenie Google Gemini | Zdroj: Google

O celom projekte sa zatiaľ Google zmienil len stroho. Očakáva sa však, že jednoznačne nebude zaostávať za ChatGPT, konkrétne za najnovšou verziou GPT-4. Spoločnosť sa pri predstavení Gemini zmienila, že už vtedy dosahovala pôsobivé výsledky. Zatiaľ sa nevie ani to, s akou cenovkou nová umelá inteligencia vyjde na trh. Zatiaľ Google svoj balík podobných služieb ponúka za 30 USD mesačne. Ostáva nám teda len čakať, čo si pre nás nachystajú.


Náš tip

Klávesnica Swiftkey pridáva generovanie obrázkov pomocou AI

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *