Games

Google oficiálne predstavil stabilnú verziu systému Android 14

Po niekoľkých mesiacoch od uvedenia prvej beta verzie dnes spoločnosť Google spolu sériou Pixel 8 oficiálne predstavila stabilnú verziu systému Android 14. Nové Pixely ho majú predinštalované od výroby a tie staršie by ho mali dostať v blízkej dobe. Ostatní výrobcovia musia samozrejme systém najprv prispôsobiť svojím nadstavbám a následne optimalizovať. V nasledujúcich riadkoch sa pozrieme na najdôležitejšie nové funkcie a vylepšenia Androidu 14. Informáciu priniesol portál 9to5Google.

Aké sú hlavné novinky v systéme Android 14?

Android 14 prináša používateľom novú možnosť nahrávania obrazovky. Tá umožňuje nahrávať len konkrétne okno obrazovky. Je to užitočné, ak chcete zdieľať len konkrétny obsah z displeja svojho smartfónu, napríklad návod alebo hru. Taktiež umožní skryť upozornenia a prvky používateľského rozhrania, aby bolo video čistejšie. Vývojári zase ocenia podpora pre nové ovládacie prvky a API.

Napríklad Credential Manager API bude podporovať aplikácie pre správu hesiel, ako sú 1Password, Dashlane, Keeper a Okta. K dispozícii je tiež nová ikona stavového riadka reproduktora, keď sú hovory a upozornenia stlmené. Ovládanie hlasitosti jednotlivých prvkov bolo rozdelené do vlastných posuvníkov..Fitness aplikácia Health Connect je konečne súčasťou systému Android. A Google Fotky zase dostávajú podporu Ultra HDR režimu.

Android 14
Ultra HDR režim | Zdroj: 9toťGoogle.com

Pribudne aj funkcia regionálnych preferencií, ktorá umožňuje smartfónu automaticky prispôsobiť nastavenia na základe regiónu, v ktorom sa nachádzate. To znamená, že sa jednotky merania, jazyk, mena alebo formát dátumu a času prispôsobí danej krajine.  Android 14 obsahuje aj niekoľko nových funkcií ochrany osobných údajov.  Patrí tam možnosť skryť citlivé informácie z uzamknutej obrazovky. Napríklad heslá a čísla kreditných kariet.

Nový systém prináša aj veľa menších vylepšení

Android 14 obsahuje aj množstvo ďalších vylepšení, ktoré môžu pôsobiť ako nepodstatné, ale nájdu svoje využitie. napríklad:

  • Možnosť zmeniť veľkosť písma až na 200 %, čo uľahčí používanie smartfónu používateľom so zrakovým postihnutím.
  • Nové možnosti prispôsobenia, vrátane možnosti zmeniť vzhľad hodín na uzamknutej obrazovke.
  • Efektívnejšie využívanie batérie, čo by malo smartfónom umožniť fungovať dlhšie na jedno nabitie.

Náš tip

Netflix pravdepodobne chystá ďalšie zdražovanie. Môže za to štrajk umelcov

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *