Games

Google objavil závažnú chybu. Hackeri majú doslova otvorené dvere do týchto smartfónov

Hackeri by sa podľa zistení spoločnosti Google mohli veľmi jednoducho dostať do vášho smartfónu a prakticky vám ho “ukradnúť.” A to bez toho, aby ste o tom vedeli. Objavila sa totiž chyba v modemoch od Samsungu, ktoré sa nachádzajú v smartfónoch rôznych značiek. Na tému upozornil portál 9to5google.

Konkrétne ide o zraniteľnosť modemov v čipsetoch Exynos a trpí ňou napríklad séria Samsung Galaxy S20, ale aj séria Pixel 6, Pixel 7 a ďalšie. To znamená, že pokiaľ má používateľ aktívne VoLTE alebo volanie cez Wi-Fi, hackeri sa môžu veľmi jednoducho dostať do jeho smartfónu.

Zoznam smartfónov, ktorých sa týka tento problém:

  • Samsung Galaxy S22, M33, M13, M12, A71, A53, A33, A21, A13, A12, A04
  • vivo S16, S15, S6, X70, X60, X30
  • Google Pixel 6, Pixel 6 Pro, Pixel 6a, Pixel 7, Pixel 7 Pro
  • Nositeľné zariadenia s čipsetom Exynos W920
  • Vozidlá s čipsetom Exynos Auto T5123

Problémové sú najmä 4 zraniteľnosti (celkovo sa ich našlo 18), ktoré útočníkovi po zneužití umožnia na diaľku kompletne prevziať kontrolu nad zariadením. Je pravdepodobné, že skúsenejší hackeri takýto spôsob prelomenia budú chcieť využiť.

Nepodceňujte bezpečnostné aktualizácie

Pravidelné mesačné bezpečnostné záplaty sú dôležité, toto je jeden z dôvodov. Tá marcová by mala problém s touto zraniteľnosťou odstrániť. Ale ako sa chrániť, ak ju ešte nemáte? Google radí vypnúť funkcionality VoWiFi a VoLTE. Pixely na Slovensku tieto služby neponúkajú, no napríklad Samsungy áno.

Náš tip

Máte jeden z týchto Samsung telefónov? Aktualizáciu na nový Android už nedostane

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *