Games

Google a Samsung chcú v systéme Android 14 vyriešiť problém s ukončovaním aplikácií na pozadí

Jedným problém systému Android je, že smartfóny jednotlivých značiek spravujú aplikácie na pozadí rôznym spôsobom. To vedie v niektorých prípadoch až k ich násilnému ukončovaniu a problémom s notifikáciami. Tento nešvár chcú podľa portálu AndroidAuthority spoločnosti Google s juhokórejským Samsungom v systéme Android 14 vyriešiť.

Google optimalizuje beh aplikácií na pozadí roky

Efektívnu prácu s aplikáciami na pozadí sa snaží Google optimalizovať už od vytvorenia systému Android. Pred verziou Android 6.0 Marshmallow mali aplikácie minimálne obmedzenia, čím však veľmi trpela výdrž Android smartfónov na jedno nabitie. V Androide 6.0 potom Google pridal do systému režim Doze.

Ten v pohotovostnom režime smartfónu ukončil všetky aplikácie na pozadí, čo bol opačný extrém. Google preto postupne pridával do systému lepšie možností, ako udržovať na pozadí aplikácie a systémové služby. Výrobcovia smartfónov ich však často implementovali po svojom a tak sa beh aplikácií na pozadí líšil podľa značky.

Google a Samsung spolupracujú na novom riešení

Google teraz na svojom blogu oznámil nové zmeny. Vývojári dostanú do rúk nové API pre služby na popredí, s ktorými môžu komunikovať služby na pozadí. Konkrétne môžu systému efektívne oznámiť, prečo práve teraz potrebujú bežať na pozadí. Ak systému oznámia, že patria do niektorej z kategórií, ktoré budú na pozadí vždy povolené, tak ich systém neukončí.

Nové API pre beh aplikácií na pozadí | android-developers.googleblog.com

Konkrétne sa jedná o kategórie aplikácií na telefonovanie, zdravie, synchronizáciu dát, polohu a prehrávanie multimédií. Ak ak by sa vývojári rozhodli maskovať svoje aplikácie za uvedené kategórie a Google na to príde, tak ich aplikácie z Google Play nenávratne odstráni. Google nové API pre služby na popredí vyvíja  so spoločnosťou Samsung, s ktorou spolupracuje aj na vývoji Wear OS.

Samsung už oficiálne potvrdil, že aplikácie a služby na pozadí v systéme Androide 14 a v nadstavbe One UI 6 zostanú na pozadí bez agresívneho ukončovania. Takáto úzka spolupráca s Googlom dáva z pohľadu softvérovej podpory Samsungu logicky aj náskok pred konkurenciou. Od predstavenia stabilnej verzie systému Android 14 nás však ešte delí necelý štvrťrok.

Náš tip

One UI 5 Watch vylepší zdravotné a fitness funkcie smart hodiniek od Samsungu

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *