Games

Glum v recenzích neboduje, patří k nejhorším hrám roku » Vortex

Už je to tak, The Lord of the Rings: Gollum je jednou z dosavadně nejhůře hodnocených her roku 2023 podle portálu Metacritic. Hra byla zatím recenzována ve verzích pro PC a PlayStation 5, verdikt ale není nikterak lichotivý a propadá se až za tituly jako Redfall nebo Crime Boss: Rockay City. Konkrétně si Glum odnesl souhrnné hodnocení 43 procent z recenzí PC verze a 40 procent z PlayStationu 5, což sice nemusí na kompletní stupnici vypadat jako vyslovený horor – šlo by zkrátka o mírný podprůměr – ale v kontextu očekávání, velikosti značky, ale také úspěchů německého studia Daedalic Entertainment je to jednoduše málo a výsledek zle považovat za velké zklamání.

Zdroj: Metacritic

Situace kolem hry The Lord of the Rings: Gollum byla už od oznámení hry poměrně zvláštní. Ačkoliv se mi i nadále zdá pozadí hry velmi lákavé – tedy možnost zahrát si za Gluma a prožít některé události, které nebyly tolik akcentovány v knihách, natožpak filmech – vývojáři dlouhou dobu nechtěli hráčům vůbec nic ukázat, což mohlo vést k vybudování falešného očekávání. Mluvit navíc o tom, že byli vývojáři skoupí na slovo, zní jako přehnaný eufemismus, takže když se pak hra konečně poprvé představila v akci, hráči byli notně zaskočeni a reagovali dosti odmítavě. Nelichotivé komentáře mířily na hlavního hrdinu, na úroveň grafického zpracování, na podivnou animaci i celkovou nenápaditost, která ze hry koukala a bohužel se týká i prodávané verze. Zdá se tedy, že si studio Daedalic, které zaměstnává přibližně 100 lidí a má za sebou například skvělou adventurní sérii Deponia nebo například The Whispered World, ukouslo možná až příliš velký plátek lembasu a ne a ne ho sežvýkat.

Pokud jste sledovali náš včerejší stream, určitě jste si spolu s námi i v úvodních lokacích všimli značných nedodělků. Jde například o velmi rozmazané textury, trhanou animaci, podivné nakládání s kamerou v cutscénách, detaily obličejů, nasvícení a všemožné glitche, které zkrátka vidí každý na první pohled a buduje si předsudky. Gollum na tom ale není dobře ani na poli příběhu, lokací a designu obecně, takže působí uspěchaně, obyčejně a hlavně nepříliš zábavně. To jsou ostatně i slova většiny recenzentů, kteří i v případě známých a prověřených magazínů udělují známky v rozpětí 20-50 procent. Nejvyšší známku z portálů, které jsou zahrnuty do Metacriticu, udělil magazín Gaming Trend – hře na PlayStationu 5 dal 70 procent – a ocenil povedený příběh a přídavek k loru hry. Naopak nejnižší zaznamenané hodnocení udělil magazín TSA, který před udělením známky 1/10 vyzdvihnul mezi pozitivy jen občasnou zábavu a místy pěkná prostředí, aby si stěžoval na hru rozbíjející bugy, zjednodušování herních mechanismů, nevábné modely postav, špatné zaměřování kamery nebo doslovné pošlapání možnosti, že bychom se někdy v budoucnu mohli dočkat nějaké další hry s Glumem.

Co se týče uživatelského hodnocení na Steamu, The Lord of the Rings: Gollum hodnotilo pozitivně jen 34 procent hráčů, takže i zde se objevuje převážně negativní kritika a sarkastické poznámky o tom, že hra plní jen roli simulátoru refundů. Nicméně i některé pozitivní recenze jsou psány tak, aby působily jako vtip, když hráči k palci nahoru připisují, že pády frameratu už jsou pro značku Lord of the Rings kanonické nebo že se stále jedná o lepší dílo nežli byl seriál Prsteny moci od Amazonu. Někteří hráči, kteří napsali pozitivní recenzi, také poukazují na to, že kritika přichází od účtů, které mají ve hře natočeno třeba jen několik minut. Faktem ovšem je, že se hráčům všeobecně příliš nezamlouvá cena, nastavená na 50 eur na Steamu, resp. 1720 korun na nových konzolích. V kontrastu s kvalitami hry a částkou, za kterou se mnohdy prodávají i velké tituly přicházející bez tak zjevných nedostatků, hráči o ceně ironicky vtipkují a strefují se do ní.

Uvidíme tedy, jestli vývojáři budou mít sílu na to něco se hrou udělat v nadcházejících dnech, první patch už vyšel na den vydání, další by mohly následovat a zaměřit se například na příliš vysoké nároky hry při hraní ve 4K na počítači, kdy nestačí video paměť ani těch nejnáročnějších karet.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *