Games

EÚ pohrozila TikToku zákazom, ak nebude dodržiavať pravidlá DSA

Populárna sociálna sieť TikTok nikdy nebola považovaná bezpečnú službu, čo sa týka ochrany osobných dát jej používateľov. Počas vlády bývalého amerického prezidenta Donalda Trumpa mala dokonca v USA nejaký čas zákaz. Zákazu teraz môže čeliť aj zo strany Európskej únie (EÚ), ktorá na ňu tlačí, aby dodržiavali nedávno prijatý Akt o digitálnych službách (DSA). Informuje o tom portál AndroidHeadlines.

Čo je Akt o digitálnych službách?

Akt o digitálnych službách (DSA) zavádza zákaz reklamy cielenej na deti, väčšiu ochranu pred nelegálnym obsahom a prísnejšie pravidlá pre algoritmy digitálnych platforiem.  Toto nové nariadenie má za cieľ dostať populárne spoločnosti sociálnych médií pod pozorný dohľad. Patria tam aj TikTok, YouTube, Twitter a Facebook, keďže sa Akt vzťahuje na všetky platformy s viac ako 45 miliónmi používateľmi v EÚ.

TikTok sa teší v EÚ veľkej popularite | Zdroj: Miroslav Schwamberg

Keď sa minulý rok objavili správy o zamestnancoch TikToku, ktorí pristupovali k používateľským údajom v USA,  tak aj EÚ vyjadrila znepokojenie nad postupmi ochrany osobných údajov služby. Odvtedy služba vedie diskusie s EÚ o bezpečnosti údajov, dezinformáciách, a súlade s pravidlami DSA.

TikToku hrozí vysoká pokuta alebo aj zákaz v EÚ, ak nezačne dodržiavať pravidlá DSA

V nedávnom videohovore komisár EÚ Breton zdôraznil, že TikTok musí tieto pravidlá začať dodržiavať ešte pred 1. septembrom. Ak tak služba neurobí, môže to mať za následok pokutu až do výšky 6 % ročného príjmu TikToku alebo dokonca zákaz činnosti v EÚ. Breton povedal, že s mladšími používateľmi prichádza pre službu ešte väčšia zodpovednosť.

TikTok reagoval na EÚ tým, že sa zaviazal dodržiavať pravidlá načrtnuté v DSA už v iných nariadeniach, ako je všeobecné nariadenie o ochrane údajov (GDPR) a Kódex postupov v oblasti dezinformácií. Služba zdôraznila, že bezpečnosť jej používateľov je pre ňu prvoradá.


Náš tip

Smart Banka 2023: Hlasujte za najlepšiu bankovú aplikáciu a vyhrajte smartfón v hodnote 1000 eur!

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *