Games

Digitalizácia v plnom prúde: EÚ pracuje na projekte digitálnej identity

Francúzsko a Nemecko pracujú na pilotnom projekte pre vytvorenie európskej peňaženky digitálnej identity s možnosťou jej nasadenia do roku 2025. Podľa portálu Euroactive to bolo slávnostne oznámené ešte 10. júla v Paríži.

EÚ zjednotí digitálne doklady rôznych krajín

Európska peňaženka digitálnej identity je návrhom zákona EÚ, ktorý má poskytnúť právny rámec na zabezpečenie interoperability národných digitálnych peňaženiek v celej EÚ. V nich občania môžu ukladať úradné dokumenty, ako sú vodičské preukazy a rodné listy. A minulý mesiac sa konečne začali technické práce na uvedení európskej peňaženky do života.

Projekt Európskej digitálnej identity | Zdroj: electronicid.eu

V Paríži to potvrdili zástupcovia spolupredsedov z Francúzska a Nemecka spolu s francúzskymi a nemeckými ministrami pre digitálne technológie Jean-Noëlom Barrotom a Markusom Richterom. Prácu bude koordinovať ANTS, národná agentúra spravujúca oficiálne dokumenty vo Francúzsku, ktorú zastupoval Florent Tournois. Po technickej stránke ju koordinuje Moritz Heuberger z poverenia nemeckého ministerstva vnútra.

Najďalej v digitalizácií dokladov je Francúzsko

Projekt je koordinovanou spoluprácou štyroch konzorcií EWC, DC4EU, NOBID a POTENTIAL. Na projekty bolo celkovo vyčlenených niečo vyše 90 miliónov eur. Polovica z toho je financovaná z rozpočtu EÚ, pričom všetky členské štáty EÚ, plus Nórsko, Island a Ukrajina, sú členmi jedného alebo viacerých konzorcií. Cieľom je, aby do konca roku 2025 bola európska peňaženka digitálnej identity pripravená na nasadenie a používanie občanmi, podnikmi a organizáciami EÚ.

Mohlo by vás zaujímať:

Už teraz vo Francúzsku existuje nástroj FranceIdentité. Ten ľuďom umožňuje preukázať svoju totožnosť online a voličom umožní požiadať o splnomocnenie na digitálne hlasovanie volieb do EÚ v roku 2024. Dematerializáciu vodičských preukazov vo Francúzsku je naplánovaná na začiatok roku 2024, čím je Francúzsko v tejto oblasti ďaleko popredu. V Českej republiky by zase mali mať možnosť digitálnej peňaženky pre doklady od januára budúceho roku v rámci platformy eDoklady.

Náš tip

Roomba Combo j9+: Najlepší robotický vysávač výrobcu onedlho na Slovensku. Poznáme cenu

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *