Games

Deepfake sa často využíva na kyberšikanu. Čína zavádza nové regulácie

Keďže je kyberšikana v dnešnej dobe veľmi rozšírená, portál Quartz uvádza informáciu o tom, že sa Čína rozhodla zaviesť opatrenia, ktoré by ju mali obmedziť. Od 10. januára sú platné nové pravidlá, ktoré sa budú týkať správ, zvukových nahrávok, obrázkov a videí.

Hlavným dôvodom tohto rozhodnutia je rozšírený výskyt takzvaných deepfake fotografií a videí. Tento pojem opisuje technológiu, ktorá umožňuje tvorcom pomocou umelej inteligencie vložiť do akéhokoľvek videa napríklad tvár človeka. Táto technológia sa v poslednej dobe veľmi rozšírila a práve kvôli nej sa na internete objavujú rôzne podvodné informácie.

Tieto manipulatívne videá a fotografie teda poškodzujú ľuďom či už ich meno, alebo reputáciu, keďže ide o výtvor, ktorý reálne vyzerá, no nie je. V roku 2020 sa Čína tieto deepfake rozhodla označiť ako trestný čin. Keďže to ich výskyt neobmedzilo dostatočne, krajina prichádza s novými pravidlami.

Aké sú nové pravidlá?

Dôležitým pravidlom je potvrdenie pre spoločnosť, ktorá chce deepfake vytvoriť. Potvrdenie bude spoločnosť potrebovať od osoby, ktorej sa bude výtvor týkať. Potrebná bude aj identifikácia používateľa, aby sa zistilo, či ide o reálnu osobu. Novinke sa nevyhnú ani poskytovatelia služieb, ktorí musia vytvoriť a zlepšiť mechanizmy na vyvracanie fám.

Ak vytvoríte deepfake, musí byť v súlade so zákonmi. To znamená, že nemôžu byť použité v situáciách, ktoré sú zákonmi a administratívnymi predpismi zakázané. Poskytovatelia takýchto služieb budú musieť na svoje výtvory pridať svoj logo alebo vodoznak, ako označenie, že ide o deepfake a vyhli sa tým rôznym nedorozumeniam.

Je deepfake technológia naozaj hrozbou?

Možno sa pýtate, prečo sa Čína nerozhodla deepfake úplne zakázať. Táto technológia má okrem zlého použitia aj dobrý význam. Pomocou nej sa spoločnosť Lyrebird venuje ľuďom, ktorý trpia chorobou, kvôli ktorej nemôžu rozprávať. Zaujímavosťou je aj výtvor spoločnosti Samsung, ktorá pomocou tejto technológie “darovala život” maľbe Mona Lisa. Samotná technológia teda nie je problémom pre spoločnosť. Závisí však na spôsobe jej použitia.

Náš tip

Huawei chystá nové nadupané vlajkové lode. Prísť by mali v marci. Čo všetko ponúknu?

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *