Češi, zkontrolujte svůj Android! Nový vir vám vycucne konto
- Eset zveřejnil přehled hrozeb na Android za duben 2023
- Do čela se dostal nový adware Hiddad
- Objevil se také GriftHorse, který vás připraví o peníze
S nejrůznějším typem virů se setkáváme na telefonech stále častěji. Útočníci jsou čím dál mazanější a často zneužívají důvěry nějakého známého pojmu – kupříkladu Alzy. Falešné aplikace a hry představují stále největší riziko pro uživatele platformy Android v České republice. Nejnovější statistiky od společnosti ESET ukázaly, že adware Hiddad dominoval dubnovému žebříčku kybernetických hrozeb, a to ve více než 20 % detekcí.
Tento škodlivý kód se šíří hlavně skrze aplikace, které zneužívají popularity oblíbené hry Minecraft. Umístil se na prvním místě žebříčku kybernetických hrozeb, přičemž zvýšený počet detekcí nastal hlavně ke konci měsíce. Navzdory mírnému poklesu ESET varuje před adwarem Andreed, v dubnu se také objevil nový škodlivý kód s názvem GriftHorse, který tajně přihlašuje uživatele k placeným SMS službám.
“Adware Hiddad detekujeme na předních místech pravidelné statistiky již několikátý měsíc po sobě, v dubnu nás ale překvapil svou zvýšenou aktivitou, především ke konci měsíce,” vysvětluje Martin Jirkal, vedoucí analytického týmu v pražské pobočce společnosti ESET a sdělil, že se nejčastěji objevoval ve hrách Block Crazy Robo World a Block Sun Earth, tedy hrách napodobujících právě Minecraft.
Odborníci na bezpečnost rovněž varují před hrou Scrap Metal Factory a modifikacemi her Back Wars, které byly hlavním zdrojem šíření adwaru Andreed v dubnu. I když došlo k mírnému poklesu počtu detekcí, adware Andreed zůstává významným rizikem pro uživatele v České republice.
Nejčastější kybernetické hrozby v ČR pro platformu Android (duben 2023):
- Android/Hiddad.BAQ trojan (26,54 %)
- Android/Andreed trojan (15,44 %)
- Android/GriftHorse trojan (6,28 %)
- Android/Triada trojan (4,29 %)
- Android/Agent.ELP trojan (2,99 %)
- Android/TrojanDropper.Agent.GKW trojan (2,88 %)
- Android/TrojanDropper.Agent.KMZ trojan (2,47 %)
- Android/TrojanDropper.Agent.KEQ trojan (2,06 %)
- Android/Hiddad.BAP trojan (2,00 %)
- Android/Agent.CZB trojan (1,82 %)
V dubnu se objevil také nový druh škodlivého kódu nazvaný GriftHorse. I když se nejedná o pravidelnou hrozbu, ze které by měli mít uživatelé Androidu strach v Česku proběhla velká útočná kampaň, konkrétně 19. dubna.
ESET Mobile Security Antivirus
“Trojský kůň GriftHorse se podobně jako ostatní škodlivé kódy na platformě Android šíří prostřednictvím upravených aplikací. V dubnu jsme ho například detekovali v aplikaci přehrávající různé zvuky nebo v hráčské aplikaci využívající kryptoměny,” říká Jirkal. “Trojský kůň GriftHorse dokáže uživatele bez jejich vědomí přihlásit k placeným službám. Po tom, co infikuje zařízení, zobrazuje různá oznámení s domnělými výhrami, dokud na nějakou z nich uživatel neklikne. Vzápětí je uživatel přesměrován na webovou stránku, kde má zadat k ověření své telefonní číslo, ve skutečnosti ho ale poskytuje prémiové SMS službě. Uživatelé si přitom nemusí plateb hned všimnout a peníze se jim tak mohou strhávat i několik měsíců. Protože uživatelé se k placené službě přihlásí vlastně sami a dobrovolně, je zpravidla nemožné, aby své peníze získali zpět.”
Setkali jste se někdy s výše zmíněnými hrozbami?
Zdroj: ESET