Games

Čas na nový smartphone? Google ukončuje podporu staré verze Androidu

Vývoj operačních systémů jde stále kupředu a ani ten se zeleným robotem v logu není výjimkou. S tím, jak ale postupně přibývá dalších a dalších verzí Androidu, je (nejen) pro samotný Google poměrně obtížné poskytovat podporu všem. Proto se čas od času rozhodne některou ze starších verzí odříznout, což se stalo i nyní. Google ukončuje podporu Služeb Google Play pro Android 4.4 Kitkat.

Google ukončuje podporu pro Kitkat

Android 4.4 Kitkat byl představen již téměř před 10 lety a aktuálně na něm má fungovat jen necelé jedno procento aktivních uživatelů. I z toho důvodu Google ukončuje podporu Služeb Play právě u něj. Nutno podotknout, že právě Kitkat opravdu dlouhou dobu patřil mezi nejpoužívanější verze Androidu a přinesl celou řadu novinek. Mezi ty patřila například výrazně přepracovaná správa operační paměti, která se v dobách 512 / 1024MB RAM opravdu hodila. Dále pak integroval cloudové úložiště, přišel s “OK Google” pro aktivaci Google Now, nebo celoobrazovkovým režimem, kde vás nerušila ani virtuální tlačítka ani stavová lišta.

Po takřka 10 letech se tedy cesta Androidu 4.4 Kitkat pomalu uzavírá a ten tak brzo ztratí podporu Služeb Google Play počínaje srpnovou verzí 23.30.99. Tato součást systému přitom zpřístupňuje řadu funkcí, které mohou využít i vývojáři třetích stran – jako například přihlášení prostřednictvím Google účtu či propojení s cloudovým Diskem. Vedle toho jich využívá i přímo Google a to třeba pro automatické zálohování nebo dvoufázové ověření.

Máte doma ještě nějaké aktivní zařízení běžící na KitKatu či ještě starším Androidu?

Zdroj: Android-Developers.com

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *