Games

Bude iPhone 16 posunem hned o dvě generace?

  • Příští rok budou mít všechny nové iPhony stejný procesor
  • Skončí rozdělení, které výrobce poprvé použil u loňských modelů
  • Nákup Apple iPhone 16 a Apple 16 Plus bude mít větší smysl

S nepříjemnou novinkou přišel Apple v loňském roce – modely iPhone 14 a iPhone 14 Plus mají ve svých útrobách o generaci starší procesor než iPhone 14 Pro respektive iPhone 14 Pro Max. Letos na to navázala současná řada, iPhone 15 a iPhone 15 Plus spoléhají na procesor, který si odbyl premiéru v roce 2022. Pokud iPhone bez kompromisů, pak vás nemine nákup Pro verze (a připlatíte si). Argumentace výrobce je jednoduchá – uživatelé mohou nákupem nePro verze ušetřit, navíc starší procesor má pořád spoustu výkonu. Obojí je pravda, přesto se mi toto řešení nelíbí. Příští rok by se ale situace měla změnit – všechny nové iPhony budou mít identický procesor.

Nikdy jsem nepochopil zákazníky, kteří si za nemalé peníze kupují nePro verze s rok starými procesory. Cenový rozdíl není malý (nákupem iPhone 15 ušetříte 6 000 korun proti modelu iPhone 15 Pro), ale člověk za své peníze kupuje optikou procesoru rok starý telefon, o dalších kompromisech nemluvě. A pořád se díváme na telefony, které nejsou levné, základní iPhone 15 přijde na 24 tisíc korun. Chtít v takto drahém telefonu nejnovější procesor mi nepřijde přehnané. A chápu Apple, že možnost výhodně “udat” starší procesory je lákavá. Ale tentokráte se zdá, že navrch budou mít zákazníci.

Proč kupovat drahý iPhone 15 se starým procesorem…

Pokud bych přece jenom chtěl ušetřit (nechme stranou doporučení Kup si levnější telefon s Androidem se stejnými funkcemi), pořídil bych si starší Pro verzi. Ale ani tam člověk moc neušetří, pokud se bavíme o nákupu nového přístroje. Mně dává největší smysl pořízení některé z Pro verzí a to nejlépe krátce po oficiálním představení. Cena telefonů Apple během roku prakticky neklesá, čekat na slevu nedává smysl. Doma jsme před třemi lety koupili iPhone 12 Pro, loni iPhone 14 Pro a příští rok koupíme iPhone 16 Pro. Pokud se Apple rozhodne použít u řady iPhone 16 stejný procesor (předpokládá se A18 Pro, který by měla vyrábět společnost TSMC), pak minimálně tento důvod pro zakoupení Pro verze pomine. Ale další zůstanou…


apple iphone 15 pro max krabička

Kolik stojí Apple výroba jednoho iPhonu 15 Pro Max? Možná se budete divit

Zprávičky

Jakub Kárník

Jakub Kárníkčtení: 1 minuta (
uložit na později

)čtení: 1 min.

uloženo


uložit na později

1 min.