Games

Brazílie posvětila akvizici společnosti Activision Blizzard » Vortex

Jednotlivé regulační úřady zemí, kterých se může dotýkat akvizice společnosti Activision Blizzard ze strany Microsoftu, začínají pozvolna zveřejňovat výsledky svých rozhodnutí. Jako první to byla v polovině srpna Saúdská Arábie, která se stala první zemí, v níž byla akvizice schválena a nově se k ní připojuje Brazílie. Ta se stala místem vyostřeného střetu Microsoftu a Sony, když druhá zmiňovaná společnost přišla s kritikou plánovaného obchodu zejména v souvislosti se sérií Call of Duty a potenciálním získáním neadekvátní výhody pro Microsoft v mnoha ohledech, zahrnujících rozhodování při koupi konzole, stejně jako například významné posílení v segmentu herních předplatitelských služeb. Přesto ale Brazílie zveřejnila závěr svého šetření a nepřichází s žádnými podmínkami, které by měl Microsoft splnit nebo se o ně zaručit, aby akvizice Activisonu dostala zelenou.

V prohlášení, na které upozornil například magazín WCCF Tech, se Správní rada pro obranu hospodářské soutěže (CADE) se zmínila o Call of Duty v tom duchu, že se skutečně jedná o tak populární značku, že by mohla hráče na PlayStationu přinutit ke změně konzole v případě, kdyby se série stala exkluzivitou pro Xbox. „Na druhou stranu lze také předpokládat, že pokud by připravované hry ze série Call of Duty byly exkluzivní v ekosystému Microsoftu, hráči věrní konzoli PlayStation by mohli sérii jednoduše opustit a přesunout svůj zájem k jiným hrám dostupným na jejich oblíbené platformě,“ dodává CADE a efektivně tím shazuje ze stolu námitky, které zástupci Sony měli v přípravné fázi řízení.

Správní rada také uvádí, že nevidí důvod k zabránění dokončit akvizici kvůli případné exkluzivitě některých her, když právě exkluzivní tituly vedly k vybudování postavení Sony i Nintenda. „Společnost Nintendo v současné době nespoléhá na žádný obsah od společnosti Activision Blizzard, aby mohla na trhu Microsoftu [po akvzici] konkurovat. Zatímco společnost Sony má naopak několik předpokladů [pro úspěšné vymezení a konkurenceschopnost] – sílu přední světové značky na poli konzolí po dobu více než 20 let, rozsáhlé zkušenosti, největší uživatelskou základnu, partnerství s mnoha vydavateli, loajální spotřebitele a další,“ vysvětluje CADE. A samozřejmě připojuje i to nejdůležitější – v jádru totiž neposuzuje protichůdné zájmy subjektů na trhu, ale chrání hospodářskou soutěž jako prostředek podpory blahobytu brazilských spotřebitelů. „Nedomníváme se, že by možnost [exkluzivních her od Activisonu na Xboxu a převážně pak Call of Duty] sama o sobě představovala riziko pro hospodářskou soutěž na trhu konzolí jako celku,“ uzavírá pak regulační orgán.

Co se týče dalších regionů či zemí, v nichž se o akvizici rovněž rozhoduje, nejsledovanějšími jsou Federální obchodní komise Spojených států amerických a Úřad pro hospodářskou soutěž a trhy Spojeného království. Termíny, v nichž měly příslušné úřady rozhodnout, byly prodlouženy kvůli komplexnosti celého připravovaného obchodu, nicméně ve Spojených státech má být rozhodnuto do listopadu a ve Velké Británii do konce příštího března. Dá se však očekávat, že brazilský výsledek poslouží jako určitý precedens, případně náhled na to, jak komise akvizici posuzují a dá se očekávat, že schválení projde i ve všech dalších zemích.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *