Games

Autoři Desperados či Shadow Gambit oznamují svůj konec » Vortex

Před necelými dvěma týdny jste si na Vortexu mohli přečíst recenzi hry Shadow Gambit: The Cursed Crew. Titul od vývojářů ze studia Mimimi Games neměl z našeho pohledu téměř žádnou chybu, skvěle navazoval na úspěch předchozích Desperados a samozřejmě se odrážel i od podobně pojmenovaného Shadow Tactics. Vše se zdálo být růžové a hlavně se zdálo, že lidé z Mimimi budou ve své jízdě napříč touhle specifickou odnoží strategií pokračovat. Nic však nemohlo být ve větším kontrastu s realitou, v níž se Mimimi Games nachází, a upřímně ani my jsme rozhodně neočekávali, že vás budeme na základě informací z čerstvého blogového příspěvku od zakladatelů studia informovat o jeho blížícím se uzavřením. Přesto se tak děje a Dominik Abé spolu s Johannesem Rothem tuhle smutnou realitou podrobně vysvětlují.

„S těžkým srdcem s vámi sdílíme zprávu, že Shadow Gambit: The Cursed Crew bude pro Mimimi poslední hrou,“ zní úvod zprávy, které se stále zdráháme uvěřit. Abé s Rothem si ale očividně žádnou legraci nedělají a v několika odstavcích vzpomínají na historii svého studia a snaží se popsat situaci, ve které se momentálně nachází. První věty jsou samozřejmě věnovány díkům, které vývojáři z Mimimi rozesílají na všechny strany, uvádí ale, že ačkoliv jsou pyšní na skvělé hry, které pod jejich rukama vznikly, vyžádalo si to i mnoho obětí. „Věnovat uplynulou dekádu a půl našich životů práci na stále ambicióznějších hrách se podepsalo na nás i našich rodinách,“ říkají zakladatelé studia a potvrzují, že namísto zahájení dalšího několikaletého vývojového cyklu se rozhodli šlápnout na brzdový pedál.

„Dosáhnout úrovně kvality, kterou jsme si v Mimimi stanovili, je obtížné a vyžaduje soustředění a odhodlání. Museli jsme si také přiznat, že odhady našich budoucích nákladů rostou rychleji než potenciální příjmy z našich her,“ říkají vedoucí studia otevřeně. Právě zvyšující se tlak stran financí se pak pro Mimimi stal neudržitelný a Abé s Rothem nenašli jinou možnost, než fungování studia ukončit. Jedním z důvodů byla i narůstající nechuť, pouštět se po vydání každé hry do dalšího shánění peněz na vývoj nového projektu, což prý nekončilo od roku 2011, kdy potenciálním vydavatelům či investorům ukazovali hru The Last Tinker. Dalším z důvodů, který ale očividně kráčí ruku v ruce s výše uvedenými problémy, pak bylo nesnadné hledání rovnováhy mezi pracovním a osobním životem, a to nejen z vlastního pohledu, ale přirozeně z pohledu celého týmu lidí, kteří v Mimimi pracovali.

„Začít ukončovat fungování společnosti a učinit ze Shadow Gambit naší poslední hru, bylo nesmírně obtížné rozhodnutí. Nikdy jsme si nepomysleli, že právě takhle Mimimi skončí. Ale pokud by jen jediný z nás vyhořel, situace by se velmi rychle vyhrotila,“ dodávají zakladatelé studia a v závěru zmiňují i skutečnost, že se nad rámec toho všeho přirozeně potýkali i s extrémně konkurenčním prostředím, které se rovněž podepisovalo na jejich psychice. V odpovědích na možné otázky pak také vysvětlují, že by situaci nevyřešila ani změna žánru, protože s ničím jiným momentálně nemá tým zkušenosti a neobešlo by se to bez restrukturalizace a hlavně dalších rizik, které už Mimimi nechce podstupovat.

Ve finále to tedy znamená, že posledním titulem, na kterém ještě budou vývojáři pracovat, je Shadow Gambit, který se dočká dalšího obsahu a samozřejmě i podpory v následujících měsících. Pak už ale bude působení studia ukončena – zatím bez finálního data – a zůstanou po něm jen vydané hry. Ty bude možné podle vývojářů samozřejmě i nadále kupovat na všech platformách, je ale samozřejmě otázkou, jak dlouho může tento proces fungovat. Že to myslí vývojáři z Mimimi vážně pak podtrhuje úplně poslední zmínka na možný dotaz, zda studio rozprodává své vybavení, a jak zřejmě tušíte, skutečně rozprodává – techniku i nábytek.

Bohužel se tím ukazuje, že být úspěšný v herním odvětví, není ještě zárukou dlouholeté existence. Vývojáři z Mimimi si vybrali specifický žánr, pro který patrně neexistuje dostatečně silná cílová skupina, která by je coby kované odborníky a autory velmi povedených titulů držela finančně nad vodou. Všechny ostatní důvody ukončení jsou pak po lidské stránce nanejvýš pochopitelné a budeme sami zvědaví, zda z odcházejících vývojářů – kterým vedení Mimimi chce podat pomocnou ruku při shánění nových pracovních příležitostí – nevznikne nějaká stále stejně zaměřená buňka, která bude v odkazu pokračovat.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *