Games

Automatické nouzové volání může chránit životy i dost otravovat záchranáře

Chytré mobilní telefony již v našich životech plní celou řadu úkolů. Kromě volání příjemně nahrazují třeba fotoaparáty, kalkulačky, navigace nebo poznámkové bloky. No a některé fungují třeba i jako senzor upozorňující na pravděpodobné nebezpečí, ve kterém se uživatel ocitl podle dostupných senzorů. V tomto ohledu slouží mimo jiné i telefony Google Pixel, u kterých je dostupná detekce pádu či autonehody a následné automatické nouzové volání na patřičnou tísňovou linku. Skvělá věc, která již prokazatelně zachránila několik životů, je ale současně i dost na obtíž.

Již dříve upozorňovali členové záchranných složek v USA, že se jim množí případy falešných volání a zpráv, které telefon úplně sám či po neopatrném zásahu uživatele vytvořil. Nyní se přidává i britská policie, která za poslední měsíce eviduje rekordní nárůst těchto spojení. Britská Národní rada policejních náčelníků spekuluje, že rekordní počet volání na linku 999 je zčásti způsoben právě rostoucí dostupností funkce Emergency SOS v telefonech se systémem Android.

Policejní složky ve Velké Británii, například policie v Devonu a Cornwallu, hlásí, že tichá volání spotřebovávají značné zdroje, přičemž vyřízení každého hovoru trvá až 20 minut. To pochopitelně způsobuje nejen zbytečné zatěžování operátorů, ale současně i zabírání linek pro potenciálně životně důležité hovory. Což je dost podstatný problém.

Společnost Google v reakci na rostoucí obavy vysvětluje, že očekává, že výrobci zařízení vydají aktualizace, které tento problém vyřeší. V rozhovoru s BBC mluvčí společnosti Google upřesnil, že společnost bude výrobcům pomáhat předcházet těmto voláním tím, že jim poskytne další pokyny a zdroje.


Mapy.cz nabídnou upozornění na úseky nejčastějších dopravních nehod

Zprávičky

Marek Houser

Marek Houser



čtení: 1 minuta (
uložit na později

)



čtení: 1 min.

uloženo






uložit na později

1 min.